Katastrofi vain pahenee, ja Suomen pitää nyt valmistautua eurosta irrottautumiseen. Toinen vaihtoehto nähdään nyt ihan selvästi: ensin pankkiunioni, sitten fiskaaliunioni ja sitten eurobondit, Soini sanoo.
– Ei tällä tavoin voida menetellä. Me olemme Kyproksen, Kreikan, Portugalin ja Espanjan kanssa kimpassa, kun naapurissamme on Pohjoismaat. Olemme aivan väärässä karsinassa.
SOININ UUSI TUOMIOPÄIVÄN ENNUSTUS
18
126
Vastaukset
- Jesper Knullas
Soini on oikeassa.
Käteinen on kansan vihollinen numero 1 ja luopio, joka vie kansakuntaa kohti tuhoa.
Käteiselle nauravat jo naurismaan aidatkin.
Veronmaksajaa tällainen vandalismi EI tosin naurata!!! - HYvä!!
Näin on, samaa mieltä Soinin kanssa, vaikken huom perussuomalaisia ajatuksia ja arvoja muuten juurikaan jaa. Soini on kyllä ollut alusta saakka ja jo ennen alkua oikeassa siitä mitä tuleman pitää ja mitä Suomen pitäisi tehdä. Pohjoismaiden unioni olisi rautaa jos johonkin haluaisimme sitoutua!!!!!!!!!!!!
- hevosennaamaXXL
Pohjoismainen unioni, kuulostaa hyvältä!
- 11+12
Niinpä..Pohjoismaiden unioni mm. Norjan öljyvarantojen kanssa, eipä olisi pohjoismailla huolta huomisesta! Mutta kun ei....ollan kohta samassa venhossa etelän karvakäsien kanssa ja pyytämässä EVM:ltä tukea...silloin Ruotsi ja Norjakin nauraa salaa maha kippurassa Suomen hölmöilyille!!
ei omaa valuuttaa kannata pelätä. Sitä pitää vain osata hallinnoida, mistä kyllä Suomella on melkoisen huonoja kokemuksia. Vähän pätevämpää porukkaa sinne keskuspankkiin ja päättäviin elimiin Ruotsin ja Norjan malliin, niin kyllä se siitä.
- kakkakokkare
Eikö Stupido jossain Pohjoismaiden kokouksessa sanonut suureen ääneen, että "v*ttu ei vois vähempää kiinnostaa..."?
- H pride
NIINPÄ.... Jos se V ei kiinnostakaan ????
- Allu Hevosennaama
H pride kirjoitti:
NIINPÄ.... Jos se V ei kiinnostakaan ????
Kyllä Jygän kanssa on paljon mukavampaa.
- Masokistinen kansa
Kyllä suomalaiset uskoo kokoomusta. Ensi kunnallisvaaleissa nro ykkönen.
- Börjetäti
Samaa mieltä, Katainen urpilaisineen on aiheuttanut vuosikymmeniin pahinta skandaalia mitä on nähty. Eduskunta on viimeksi ollut koolla kuuskytluvulla ja nyt joutuu elokuussa kokoontumaan juuri Kataisen ja Urpilaisen harjoitaman sanelunpolitiikan takia.
- Pelottava velkariski
>> Kyllä suomalaiset uskoo kokoomusta. Ensi kunnallisvaaleissa nro ykkönen.
Tuo on täysin mahdollista, keskiverto kansalainen ei ole vielä edes tajunnut mitä Liittovaltiokehitys tarkoittaa. Ja miten nopeasti sen kautta Suomen itsenäisyyttä voidaan viedä, ja tilalle tulevat miljardien jatkuvat tulonsiirrot Etelään.
Siinä mielessä SDP ja Kokoomus saattavat saada kuntavaaleissa 2012 suhteellisen hyvät kannatuslukemat.
Se antaa niille ikäänkuin kansalaisilta saatua "oikeutusta" jatkaa nykyisellä järjettömän taloudenpidon ja muiden maiden ja muiden maiden yksityisten pankkilaitosten tappioiden kattamisen, ja velkojen selkään ottamisen tiellä.
Suomea saatetaan hyvinkin velkaannuttaa vielä 2..3 vuotta eteenpäin, nykyisellä järjettömällä menolla. Suomen kansalaiset ovat kyllä hereillä sitten jo 2014..2015 Eduskuntavaalien alla, ja miljardeja euroja on silloin jo maksettuna Suomen verorahoista.
Mutta silloin on myöhäistä. Jopa 100 Mrd euron suuruinen, *itse vapaaehtoisesti* selkäämme ottamiemme velkavastuiden kuorma on silloin jo Suomen niskoilla.- Aika hupenemassa
Aivan mahdollista ellei paine suunnan muutokseen lähde tällä kertaa hallituspuolueiden omista riveistä. Kokoomus ja Katainen ovat harjoitetun politiikan arkkitehdit ja heidät eduskunnan pitäisi luottamusäänestyksessä hylätä. Puhemies Heinäluoman vierailu suuressa valiokunnassa saattoi enteillä valmiutta hallituskumppaneiden vaihtoon mutta tämä ratkeaa vasta elokuussa. Kulisseissa kuhistaan ja ulostulojen aika lähestyy.
- ex-persu....
Ei se euro mihinkään hajoa nyt tai koskaan joten Timo Soini ja muut persut voisivat lopettaa valheellisen tiedon levittämisen!!!!
- Jesper Knullas
Kyllä se vain hajoaa. Suomi on ensimmäisiä, jotka pelastautuvat konnakoplan kynsistä.
- necktie-
Arvelen kyllä että EU - siis Jykke ja muut - saivat NISKALENKIN markkinavoimista..ja erityisesti savolaisille lisäisin "elä hyvä immeinen eppäile."
- kansantahtoko???
Tiedon puute on kansalla,YLE palvelee hallituspolitiikkaa vaikka me maksamme
kulut, entä lehdet, onko kukaan nähnyt missään lehtiä joissa olisi ollut EVM-
sopimus ja selitys mihin ollaan sitouduttu?
Minä tein vähän kyselyä, soittelin ihan vieraille ihmisille ja kysyin mitä he
tietävät EVM,stä, joku oli kuullut uutisissa jotain, kukaan ei tiennyt mitä se
tarkoittaa.
Kysyin samalla haluavatko he että pysymme eurossa ja eussa, vain muutama
halusi koska pelkäsi että ero johtaisi vielä huonompaan tulokseen.
Suurin osa halusi että suomi eroaisi molemmista ja saisimme takaisin
itsemääräämisoikeuden.
Koska toki kerroin että kyselen asiaa ihan yksityishenkilönä minulle esitettiin
toive että joku tekisi tuon kyselyn virallisesti koko maassa, minusta idea on
hyvä, olisiko mitään tahoa joka voisi tuon toiveen toteuttaa???- Yhteisö facebookkiin
Siitä voi luoda esim. Facebookkiin sivusto, jossa ihmiset voisi kommentoida niitä kysymyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422762Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423442512- 352174
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471986- 251703
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251609- 441480
- 1001429
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361186