Norppakuolemat johtuvat hesalaisista luonnonsuojeluääliöistä

3000 norppaa

Verkkokalastuskielto päättyi - heti joutui norpat verkkoihin.

Tyhmät helsinkiläiset vaativat verkkokalastuskieltoa. Niinpä norpat eivät opi varomaan verkkoja, mitä ne ovat oppineet Saimaalla tekemään vuosisatoja.

Eläinrääkkäjät liimailevat epoxiliimalla lähettimiä Saimaalla eläviin Itämeren norppiin ja kas - siitähän ne ovat siinä verkossa kiinni!

Saimaalla biologien ja etenkin poliitikkojen tietämys Saimaan biodiversiteetistä ja norppien lajikäyttäymisestä on tuuleen piirretty tieteellinen huijaus. (Esim. Sirpa "norppa Pietikäinen) puhua posmottaa paskaa.

Saimaalla elävä norppa ei edes ole mikään oma eläinlaji, vaikka Luonnonsuojeluliitto ja muu höröpäinen jengi niin valehteleekin,

Saimaalla ja Laatokassa sekä Äänisessä ja Karjalan järvissä Laatokasta Itämereen ja Jäämereen elää täysin yksi ja geneettisesti sama norppalaji joka lisääntyy keskenään ja tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä.

Kalastuksenhoitomaksusta ei saa alennusta Saimaalla vaikka suuren osan aikaa vesistot ovat idioottien vuoksi kalastuskiellossa!

Ihan vain sen vuoksi, lisäksi, että suomessa norppakanta määriltellään kanadalaisen pesäbongauskertoimen perusteella jota käytetään Jäämerellä.

8

1705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivi K.

      Kolovedellä on kielletty kalastaminen. Niinpä sitten kalakanta on "ukkoutunut" ja kalakantojen lisääntyminen on hiipunut eikä norpilla ole ruokaa.

      Voimakas kalastus olisi paras keino ylläpitää ekosysteemiä ja samalla myös ravintotuotantoa norpille.

      Verkkokalastuskielto Saimaalla on täysin väärää ajattelumaailmaa jolla elätetään vain virkamiehiä ja pönkitetään kivitalossa asuvia luonnonsuojelijoiden toimistoja Helsingissä.

      • Anonyymi

        ei perhana


    • Suotta kohkata

      moisesta otuksesta.
      Jos ei selviä ilman suojelua ja miljoonia,antaa silloin hävitä.Samaa kantaa löytyy Laatokalta pilvinpimein,kuten aloittajakin mainitsi.

      • Susi76

        Miksi helvetissä näille ADHD hörhöille on suomessa annettu liikaa valtaa. Suurin osa eläin ja luonnon suojelu järjestöistä toimii kuin Mafia ryhmittymät. Jäseniä on viranomaisissa ja politiikoissa mikä antaa heille mahdollisuuden tuhota ihmisten elinkeinoja ja työpaikkoja.


    • Anonyymi

      Mene juomaa kaljaa himaasi ja kirjoittele vihapostia muista aiheista.

    • Anonyymi

      Olen sitä mieltä, että Saimaan verkkokalastajat pitäisi hukuttaa. Tai ainakin polttaa heidän kotinsa.

    • Anonyymi

      nämä vihepiipertäjä on näköjään vielä väkivaltaisiakin! ne mitään luonnosta muutenkaan tiedä! kunhan kouhkaavat kun se on niin trendikästä! rupusakkia.

    • Anonyymi

      kanta kasvaa niin tokihan kuolleisuuskin kasvaa,tätä ei moni cityvihreä ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe