Syyllisyys

fmfmmf

Olen kohdellut kaltoin läheisiäni, olen ollut väkivaltainen, olen varastanut.
Muutama vuosi sitten heräsin "unesta" ja kauhistuin tekemisiäni. Tiedän että nyt kokemani syyllisyyden tunne on minulle oikein ja kykenen elämään nyt paremmin. Teen sovitustyötä auttamalla muita ihmisiä. Teen sitä sekä työkseni että vapaa-aikanani. Olen vapaaehtoistyössä ja autan perheenjäseniäni joita olen kaltoin kohdellut. Silti koen että tämä ei ole tarpeeksi, itsemurha tulee aika ajoin ajatuksiin. Vaikka tiedän että se on pakokeino ja tuo vain enemmän kärsimystä läheisilleni mutta..tuntuu että minulla ei ole oikeutta elää koska olen tehnyt niin pahoja asioita. Ristiriitaista, mikä lopulta on oikea ratkaisu.

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen minä

      Toimiva ("oikea") ratkaisu olisi ehdoton rakkaus. Rakkaus itseään kohtaan (tarkoittaen täydellistä anteeksiantoa itselleen jolloin syyllisyyden taakka katoaa) sekä rakkaus toisia kohtaan (esim. rakkauden tekoina). Toteutat jo toista noista. Voit olla ylpeä itsestäsi ja henkisestä kasvustasi. Muista et ole yksin.

      Sinua rakastetaan ehdoitta. Vain sinä itse et vielä osaa tätä. Kun opit antamaan itsellesi anteeksi menneisyytesi, rakkaus astuu sydämeesi. Olosi kevenee, elämäsi muuttuu. Itsemurha- ajatukset eivät tunnu enää tarpeellisilta.

      Anna siis anteeksi itsellesi. Muut ovat jo anteeksiantaneet. Mikä enää estää sinua rakastamasta itseäsi, koska syvimmiltäsi olet täydellinen rakkaus, olet aina ollut, mutta matkasi varrella tämä asia on vain päässyt unohtamaan ( kuten kaikille meille). Olet nyt matkalla muistamaan omaa rakkauttasi ja voit kasvaa suurempaan rakkauteen antamalla itsellesi anteeksi. Näin rakkaus kasvaa sinussa. Oppimailla rakastamaan itseämme, rakkautemme toisia kohtaan kasvaa samalla. Jos siis halusi on auttaa toisia rakkauden kautta on sinun aikasi tullut päästää täydellisesti menneisyydestä. Et ole enää menneisyytesi vanki. Olet vapaa! Olet vapaa syyllisyydestä! Anna anteeksi ja päästä irti. Olet rakkaus ja sinua rakastetaan ehdoitta. Rakasta siis sinäkin itseäsi kuten sinua rakastetaan ja vapaus on sinun. Olet kaiken tämän arvoinen ja tulet aina olemaan.

      Matkasi on täydellinen juuri sellaisena kuin se on. Anna rakkauden kuljettaa ja elämä kuljettaa sinua juuri sinne minne pitääkin. Tulee vielä monia joita voit auttaa olemalla oma itsesi ja sillä kokemuksella mikä sinulla on. Olet äärimmäisen tärkeä Elämälle, Jumalalle, kokonaisuudelle. Jatka matkaasi kevyin sydämin, rakkaudessa, sillä se on se tie mihin Jumala sinussa haluaa sinut viedä. Siellä ei ole syyllisyyttä vaan anteeksiantoa, iloa ja elämän ihmeitä. Olet itsekin ihme. Elä ihmeellistä elämää tässä hetkessä. Olet sen kaiken arvoinen nyt ja aina!

      Rakkaudella sinulle kanssamatkaaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2604
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2245
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1546
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1497
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      29
      1316
    Aihe