Mistä olet saanut avun?

Kuuluuko/kuuluiko sinun koirasi käytökseen joku tai useampi näistä piirteistä,

- Haukkuminen vastaantuleville koirille, "jojoilu", hyppiminen tai muu kiihtynyt käytös, maan kuopiminen ja tiheä merkkailu lenkillä.
- Korvien katoaminen, karkailu.
- Hyppiminen, näykkiminen tai muriseminen.
- Tavaroiden tuhoaminen, pissaaminen sisälle (aikuinen koira)

Jotain muuta, mitä?
Koiralla on aina myös paljon pieniä eleitä jotka kokonaisuudessaan kertovat ongelman laadun.

Olet ehkä huomannut että välillä tarvitsee toisen ihmisen mielipidettä nähdäkseen asiat selvemmin.

Kuinka moni on siis saanut avun keskustelupalstoilta vai onko lopulta jouduttu turvautumaan ongelmakoirakouluttajaan? Kuinka isoja ongelmat olivat ja kauan meni että tilanne alkoi muuttumaan paremmaksi?

Olisitko valmis ottamaan veloituksetonta apua vastaan ennen maksulliselle kouluttajalle menoa?

Asia kiinnostaa minua koska olen itse mielelläni auttanut muita ihmisiä korjaamaan heidän ja koiriensa välisiä suhteita. Monesti ihmiset ovat lukeneet ainakin viisi koiraopasta ja selanneet kaksinkertaisen määrän nettisivuja eikä vastaus siltikään välttämättä aukea. Niin vaikeaa kun se välillä onkin myöntää niin joskus sitä vaan tarvitsee sen toisenlaisen näkökulman jotta palaset loksahtaisivat kohdalleen.

Minun ajatukseni on että ensimmäiseksi tulisi uskoa itseensä, omiin päätöksiinsä ja siihen mitä tekee. Tämä on lähtökohtani jokaisen koiran kanssa. Se on myös sinun lähtökohtasi koirasi kanssa.

Asiallista keskustelua kiitos!

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhteen aivan konkreettiseen tilanteeseen olen saanut avun tältä palstalta (koiran liukastuminen portaissa ja siitä seurannut porraspelko). Muutoin palstan anti on ennenkaikkea ollut erilaisten näkökulmien lukemisessa ja niiden suodattamisessa oman ajatusmaailman läpi. Ja sitä kautta sitten tihkunut tietenkin myös käytäntöön.

      Pikkuhiljaa kokemuksen myötä myös tuo usko itseen ja omiin päätöksiin on kasvanut. Ja oman koiran tunteminen parantunut.

      • Hyvä kuulla että olet saanut avun täältä koiran pelon voittamiseen :)

        Koiran koulutus- ja kasvatus tapojahan on yhtä paljon kuin erilaisia koiranomistajiakin. Itse puhun mieluummin kasvattamisesta, se on luonnollisempaa ja kokonaisvaltaisempaa. Kouluttaminenkin on opettamista, sitä missä pyydetään jotain ja palkitaan pyynnön toteuttamisesta.

        Arkitottelevaisuudessa en käytä niinkään kehuja.


      • koirallinen1
        looney- kirjoitti:

        Hyvä kuulla että olet saanut avun täältä koiran pelon voittamiseen :)

        Koiran koulutus- ja kasvatus tapojahan on yhtä paljon kuin erilaisia koiranomistajiakin. Itse puhun mieluummin kasvattamisesta, se on luonnollisempaa ja kokonaisvaltaisempaa. Kouluttaminenkin on opettamista, sitä missä pyydetään jotain ja palkitaan pyynnön toteuttamisesta.

        Arkitottelevaisuudessa en käytä niinkään kehuja.

        Minä olen saanut apua täällä palstalla usein kirjoittavalta canis familiarikselta koiramme ongelmaan kahden käynnin verran ja olemme olleet hyvin tyytyväisiä.lisäksi täällä on hyviä keskusteluita ja kokemusta.

        Seuraan säännöllisesti


    • Eipä kuulu,eikä ole kuulunut.Paitsi useimmilla tiheä merkkaaminen ulkona.Se nyt ei ole ongelma,itse sen kun sallinut olen,enkä siinä mitään ongelmaa näe.Ja jos on tarvetta jättää ne vähemmälle,niin sitten se jätetään.

      "Kuinka moni on saanut..." No en pahemmin,kun ei tarvettakaan ole ollut.Kun jotain on muutamilta vuosikymmeniltä käteen jäänyt ihan sillä kantapään kautta/päätä seinään tekniikalla ja vaahtosammuttimesta asti intohimoisella koirista oppimisen halulla :D.Jota sitten on muillekkin yritelty jakaa :)
      Mutta hyviä kirjoituksia paljonkin palstoilla on,ja jos noviisi olisin,niin ihan hyvin voisin niistä hyviäkin jyväsiä löytää.

      "Olet ehkä huomannut..." Kyllä.Usein ulkopuolinen näkee asian paremmin(jos siis silmää omaa ylipäätään),kun katsoo täysin objektiivisesti.

      "Olisitko valmis..." Tottahan toki.Jos siinä tilanteessa olisin.Mitä sitä turhaan makselemaan,jos ilmaiseksikin pätevää neuvoa saapi :D Sitäpaitsi,ei se maksullisuus paremmaksi mitään tee.Kyllä niitä löytyy kumminkin päin,puolin ja toisin.
      Ja ennenvanhaanhan ne neuvot ilmaiseksi tulikin.Lähinnä pitkäaikaisilta,pätevilta ja kokeneilta koiraharrastajilta.Kentillä ym.
      Harrastuspuolella mm.suorituksien arviointi porukalla(siis hyvä porukka),on hyvinkin antoisaa.

      "Asia kiinnostaa..." Näin se menee.Toisaalta ihan hyvä,että tietoa on saatavilla runsaasti.Huono puoli on taas se,että helposti ajaudutaan vaan siihen,ja yritus/erehdys puoli eli kantapään kautta oppiminen jää,ja sitä kautta se maalaisjärki ja oma aloitteellisuus jää vähemmälle.Myöskin saatetaan jäädä liian kapeakatseiseksi...
      Samoin vaan toistetaan jonkun "gurun",kun on lukenut,mutta viimekädessä ei kuitenkaan ole kunnolla kokemusta,jos/kun jotain kysytään vähän "syvällisemmin"...

      "Minun ajatukseni..." Kyllä,mutta pitää myös osata myöntää,jos asiat ei menekkään kunnolla,että välttämättä ne omat aivoitukset ei ole menneekkään ihan putkeen.
      Kun valitettavasti niinkin on,että ei osata myöntää ja samat virheet tehdään vaan uudelleen ja samat tulokset...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      924
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      868
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      698
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe