Kävin valamossa tiistaina. Kiertelin ja katselin kuinka tavara ja rihkama vaihtoi omistajaa, samoin raha. Kävelin vanhaan kirkkoon tutustumaan. Siellä oli parhaillaan nuoria opissa...olikohan kristinoppikoululaisia vai mitähän ne heidän rippikoúlulaiset ovatkaan. Nuori mieshenkilö opetti heitä: " Luterilaisessa kirkossa politiikka on osa kirkollista toimintaa toisin kuin meillä ortodoksisessa kirkossa. " Sitten hän kertoi esimerkin:"Minä Matti Möttönen haluan Pielisensuun seurakunnan kirkkoherraksi ja edustan kokoomusta......minä Maija Meikäläinen haluan Pielisensuun kirkkoherraksi ja edustan sdp:tä....eli puolueet haluavat oman edustajansa kirkkoherraksi luterilaisessa kirkossa. Meillä ortodoksisessa kirkossa ajatellaan, että kirkkoherran on koko seurakunnan paimen, eikä jonkun puolueen edustaja."
Keskustelu erään nuoren johdosta jatkui Mitro Repoon, johon tämä nuori opettava mieshenkilä sanoi, että se on eri asia sillä isä Mitro on vapautettu papin tehtävistä..jne..
Kyllä alkoi ahdistamaan moinen valehtelu. En olisi uskonut, että ortodoksit tarvitsevat oman kilpensä kiillotukseen toisen mustamaalaamista valehtelemalla!
Keskustelu erään nuoren johdosta jatkui Mitro Repoon, johon tämä nuori opettava mieshenkilä sanoi, että se on eri asia sillä isä Mitro on vapautettu papin tehtävistä..jne..
Kyllä alkoi ahdistamaan moinen valehtelu. En olisi uskonut, että ortodoksit tarvitsevat oman kilpensä kiillotukseen toisen mustamaalaamista valehtelemalla!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Aivan ensiksi tulee mieleeni, että omaa uskoa - olipa se ortodoksista tai jotakin muuta - ei pitäisi kiillottaa mustamaalaamalla toisten uskoa. Pitäisi riittä, että selvästi perustellen kertoo asian olevan näin ja näin.
Toiseksi Mitro Revon tapaus lienee kuitenkin pikkuisen erilainen kuin politikoivien luterilaisten pappien. Tietääkseni luterilaiset papit saavat tehdä papin töitä myös silloin kun politikoivat. Revolta ort. kirkko kuitenkin kielsi papin työt niin kauan kuin hän politikoi. Mikä tässä on valehtelua?
Kolmanneksi. Mielestäni Revon - eikä kenenkään muunkaan ortopapin - pitäisi lähteä mukaan politiikkaan. Olen näet ymmärtänyt, että ortopappi ei politikoi koska hän todellakin on kaikkien seurakuntalaistensa palvelija eikä vain poliittisesti samaa mieltä olevien palvelija.
HEIII!!! Niin oli kriparilaisia. Minä olin yksi niistä. Kävitkö vanhassa kirkossa vaiko kulttuurisalissa?? :DD
Anteeks vaan mutta ne oli kriparilaisia ja minäkin olin yksi niistä. Tämmöstä ei ole siellä vanhassa kirkossa eikä kyllä kulttuurisalissakaan puhuttu kun me olemme siellä olleet. Mistäköhän tälläisen tarinan olet keksinyt ?
Mitäs helskuttia? Ei meille mitään tuollaista ole opetettu !
Siis mitä vtun paskaa sää kirjottelet!!!!!!!!!! myö ei mitään tollasta olla puhuttu siellä!!! me puhuttiin kirkosta koko viikon ajan!!! on sulla hei kuule vähän köyhä elämä!!!! ja minä tiijän sen koska ite olin koko viime viikon siellä!!!!!!!!!!!! tästä on kuule noussu aikamoinen haloo!!!!!!!!!!! on sulla kuule iso mielikuvitus kun oot tämän keksiny!!!!!
Heipähei, anteeks nyt vaan, mutta mitä helvettiä. Olin yksi niistä kriparilaisista ja meille ei tuommoisesta puhuttu yhtään mitään. Niin kukas tässä nyt ketä mustamaalaa ja kuka valehtelee? Ja me ortodoksit emme tarvitse kiilloitusta , varsinkaan mustamaalaamalla ketään,
Onpas mielenkiintoista nämä "kriparilaisten" aikaleimat, taitaapa olla sama trolli kaikkien kommenttien takana :P
ei ole trolli. meillä on ryhmä meidän kripasta facebookissa ja yksi poika löysi tämän ja me ihmettelimme koska tämä ei ole totta ja tulimme kaikki kommentoimaan.
eikös niitä kripareita ole useampi voihan se tietysti olla joku kiusaajan vaivaama trollikin että jostain vain saa aikaiseksi jonkun muka sensaation...
niitä on tällä palstalla niitä trolleja ihan kirkon omasta takaa sellaisiakin joista ei uskoisi
Tässä on taidettu nyt kyllä keksiä vähän omasta päästä... Meillehän ei opetettu mitään tuollaista, ja ortodoksien ei tarvitse itseään kiillottaa mustamaalaamalla toisia. Vanhoja setä: Valamossa pidetään yksi kripari vuodessa.
Hyvä Kriparilaiset, tulkaa vain useammin tänne palstalle! Me vanhat huuhkajat tarvitaan välillä vähän tuuletusta! On oikein terveellistä, että te nuoret hieman rökitätte ja tuotte uusia tuulia tullessanne!
Kiitos siitä!
"Siis mitä vtun ****** sää kirjottelet!!!!!!!!!! myö ei mitään tollasta olla puhuttu siellä!!!"
"anteeks nyt vaan, mutta mitä helvettiä"
Niinpä niin, onhan se hyvä, kun kriparilaiset tulevat palstalle tuulettamaan ja kielenkäyttökin on mukavan rakkaudellista. Voi olla, että tämä hyvä tuulettava kielenkäyttö tarttuu vanhoihin huuhkajiinkin
Kuule joku voi tekeytyä kriparilaiseksi ja vaikka miksi muuksikin tiedän apinan joka visiteeraa täälläkin ja on ihan noitten pappien kanssa seisoskelee solealla ja muina miehinään kadehtii heitä ja piispoja eikä kyseinen henkilö ole todellakaan mikään kripari-ikäinen eikä todellakaan jos se minusta olisi kiinni seisoisi solealla eikä todellakaan kulkisi yhteisössämme vaan olisi suljetussa hoitolaitoksessa.
Moni pappi tietää tämän henkilön mutta jostain syystä itse kirkko ei puutu asiaan.Sen sijaan viranomaiset puuttuvat kun henkilön meininki menee useastikkin yli äyräiden, johtuen henkilön mielenterveyden tilasta on hänelle vain mahtavaa kun saa olla antisosiaalinen ja mellastaa joillakin keskustelupalstoilla ja tuoda sairasta mieltään esille useilla eri palstoilla ja useilla eri nimimerkeillä.Mutta hänhän ei tietenkään omasta mielestään ole sairas....lähiomaiset kuitenkin puhuvat hänestä alkoholisoituneena ja vakavasti mielenterveysongelmaisena henkilönä.
No missä seurakunnassa tuollainen hurjimus sitten oikein vaikuttaa? Ei näin aktiivina tule ketään mieleen? Mitä nimimerkkejä hän käyttää? Siis noitten kriparilaisnimimerkkien lisäksi?
ilomantsin uimahallilla tai kakkos residenssissä jossain kylän hostellissa kaiketi
Aloittaja tässä jatkaa. En siis ole varma olivatko nuoret näitä Kriparilaisia vai muuten vaan tutustumassa. Kyseessä oli iltapäivä ja rakennus oli siinä palaneen rakennuksen vieressä, ymmärtääkseni ns. vanha kirkko. Salin puolella, oven pielessä istui nainen, silmälasipäinen ja muistaakseni kutoi sukkaa - siitä en ole aivan varma.
Kirjoitukseni ei ole keksittyä vaan aivan omin silmin nähtyä ja kuultua. Siksi pahoitinkin mieleni.
Ahaa, siis se olikin se myrkynniellyt sukkaakutova tätönen, joka sai mielesi horjumaan. Niin. sitä se yrittää! Tapaus tunnetaan hyvin, on varsin häjy ja kitkerä luonteeltaan. Pahaksi satunnaisille matkailijoille mutta säilyypähän kuri ja järjestys vanhassa kirkossa, ja rysät ei varasta ikoneita.
Tunnen ko. eukon jo noin parikymmentä vuotta. Harmiton, mutta kiero, ja juoruaa kaiken.