http://vastaanottokeskusinfo.wikidot.com/mantta
http://www.fonecta.fi/tuotteet-ja-palvelut/Mänttä-Vilppula/1969880/Lastensuojeluyksikkö Siivet Oy/
Lapsukaiset
http://www.kmvlehti.fi/cs/Satellite?blobcol=urldata&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1195053730867&ssbinary=true
http://www.fonecta.fi/tuotteet-ja-palvelut/Mänttä-Vilppula/1969880/Lastensuojeluyksikkö Siivet Oy/
Lapsukaiset
http://www.kmvlehti.fi/cs/Satellite?blobcol=urldata&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1195053730867&ssbinary=true
Vastaukset 23
Vanhimmat
Itse saan 175 € kuukaudessa sossun kautta ja sillä minun pitää rahoittaa koko elämäni. Työtä en saa hakemallakaan. Olen jakanut mainoksia ja ollut tuottamattomassa puhelinmyyntityössä ja siivoamassa ja ties mitä. Kun maksan vuokran 550 € niin ruokaan jää alle 40 € kuukaudeksi. Uusista vaatteista on turha edes haaveilla. Mutta onneksi meille virtaa noita korkeasti koulutettuja ja kielitaitoisia työvoimapulasta pelastajia.
Meidät on opetettu vihaamaan loisia.
Se on meidän kulttuuria.
ai.. MIKSIKÖHÄN VILLE PERUSJÄTKÄ VETELEHTII KARAOKEPUBISSA PÄIVÄSTÄ TOISEEN JA NOSTAA SOSSUN KORVAUKSET
Mustan perusjätkän ei tarvitse sielä "vetelehtiä", niillä on asiat Suomessa paremmin. Olen monesti todennut työkkärin ja kelan toiminnasta, että olen väärän värinen tämänpäivän maassamme. Työperäiseen kuntoutukseenkin kun vihdoin pääsin, meistä 9henk. ryhmästä 4 oli maahan muuttajia, prosentuaalisesti tuosta näkee ketä hyysätään.
http://www.kko.fi/45905.htm
"Faiza A haki oleskelulupaa itselleen ja yhdelle lapselleen Suomen Etiopian suurlähetystöön 28.4.1998 jättämällään hakemuksella perheenyhdistämisperusteella. Hakemus perustui siihen, että A oli solminut 6.4.1998 avioliiton Abdullahi B -nimisen miehen kanssa, jolla oli pysyvä oleskelulupa Suomessa, ja että lapsi oli heidän yhteinen.
Ulkomaalaisvirasto myönsi päätöksellään 14.2.2000 oleskeluluvat ajalle 14.2.2000 - 14.2.2001 ja jatkoi niitä 28.4.2002. Oleskeluluvan voimassaoloaikana A nouti toisen lapsensa Etiopiasta Suomeen ja synnytti kolmannen lapsensa.
A haki yhdessä B:n kanssa sosiaalietuuksia ja toimeentulotukea seuraavasti:
Kansaneläkelaitokselta
1.4.2000 - 31.8.2002 lapsilisää yhteensä 7 488,75 euroa,
3.4.2000 - 3.1.2002 lasten kotihoidon tukea yhteensä 8 708,10 euroa,
20.2.2001 - 3.1.2002 äitiys- ja vanhempainrahaa yhteensä 2 654 euroa sekä
Helsingin kaupungilta
3.4.2000 - 31.1.2002 toimeentulotukea yhteensä 36 872,27 euroa."
http://hommaforum.org/index.php?topic=15072.0
MORAALIN RAPPEUTUMINEN
Palkansaajien säännöllisen työajan keskiansio oli heinä-syyskuussa 2008 noin 2 800 euroa kuukaudessa, kertoo Tilastokeskus. Miehet ansaitsivat keskimäärin 3.110 ja naiset 2.520 euroa. Kuukausipalkkaisten keskiansio oli noin 2.920 euroa ja tuntipalkkaisten laskennallinen kuukausiansio 2.370 euroa. Työssä käyvä keskipalkkainen aviopari ei siis yhdessäkään ansaitse yhtä hyvin kuin kolmen lapsen maahanmuuttajaäiti yksin tukien avulla. Ero on suuri kun huomioidaan työstä aiheutuvat matka- ja päivähoitokustannukset.
Suomalainen on huonommassa asemassa afrikkalaiseen maahanmuuttajaan katsottuna myös toisessa asiassa.
Jos suomalainen solmii avioliiton ulkomaalaisen kanssa, jonka etninen tausta on joku muu, kuin afrikkalainen, niin ulkomaalaisvirasto, joka suosii erityisesti afrikan maiden kansalaiten maahanmuuttoa suomeen voi omavaltaisesti tehdä karkoituspäätöksen.
Tämä ulkomaalais virasto voi tehdä päätöksen ihan omavaltaisesti, että kyseessä on lumeavioliitto, vaikka asia ei näin olisi.
Jos ei muuten, niin siilä perusteella, että ulkomaalainen puoliso saattaa hyödyntää suomalaista sosiaaliturvaa, vaikka puolisolla olisi työpaikka suomessa.
Samaan aikaan tämä ulkomaalaisvirasto kaikin keinoin edes auttaa maahanmuuttoa niistä maista, joista maahanmuuttajat siirtyvät automaattisesti suomen sosiaaliturvan piiriin, eivätkä aiokaan työllistyä.
Miksi maahanmuuttoviranomaiset eivät karkoita näitä maahanmuuttajia, jotka elävät jatkuvasti sosiaalitukien varassa, kun karkoittavat niitä maahanmuuttajia, jotka tulevat avioliiton kautta ja joilla on työpaikka.
"Miksi maahanmuuttoviranomaiset eivät karkoita näitä maahanmuuttajia, jotka elävät jatkuvasti sosiaalitukien varassa, kun karkoittavat niitä maahanmuuttajia, jotka tulevat avioliiton kautta ja joilla on työpaikka"
No miksiköhän. Jokainen sossupuolen avun tarvitsija on sosiaalityöntekijän leipäpuu. Jos on vaarassa, että mamu pärjäisikin omillaan, tai puolisonsa avulla, on hän hyödytön, suorastaan uhka sosiaalivirkailijalle.
Tämä on syy, miksi tämä kaikki tapahtuu suomenmaassamme.
Itse maahanmuuttajia en pidä syyllisinä tähän tilanteeseen, vaikka sossuvirkailijat ovat onnistuneetkin asian näin kääntämään meitä maahanmuuttokriittisiä kohtaan.
"3.4.2000 - 31.1.2002 toimeentulotukea yhteensä 36 872,27 euroa."
Minulle eivät maksaneet toimeentulotukea takautuvasti kuin 2kk ajalta, se on kuulemma maksimiaika. Somuleilla näköjään eri säännöt, hirveitä summia kiskovat. Noilla rahoilla on hyvä notkua ostarilla ja haista pahalle.
Turvat tukkoon kateelliset RASISTIT !!
NO JUU, kateuttahan se on , kun minäkin olen 35v veroja maahamme maksanut, sairastumiseni myötä (kun ansiosidonnainen loppui) saan 540e/kk, enkä mitään muuta. Erota pitäisi ensitöikseen kun Suomalainen sairastuu, ei eukon tulot vaikuttaisi. Kyllähän se kieltämättä tunteita herättää kun Somalialaiselle maksetaa perheenyhdistämis yms. matkojakin verovaroin.
ÄÄNESTÄKÄÄ EDELLEEN KOK-SDP-VIHERTÄVIÄ
KYLLÄ TE JAKSATTE MAKSAA
vasemmistoliittoa, maksan ja nautin siitä.
sentään surullisen kuuluisa perverssi.
260? Tää oli vasta alkua. Lisäksi tulee diskorahaa ym. puhtaana käteen, eikä vähän!
Jokaiselle "luukulle" näille on neuvojat ja tulkit. Suomalainen saa selvitä omin avuin tukiviidakossakin,lippujen ja lappujen kanssa.
itse olin työharjoitelussa 6kk kelan velli rahalla otin pienen sivutyön elämiseen mutta sekös vei sen 9 euroa päivästä nyt kelalassa on takaisin perintä vielä 4 vuoden jälkeenkin. tuli mieleen että mihkä maanhan sitä lähtis anomaan turva paikkaa kun on tullut vainotuksi ja kiusatuksi .
Synny maajussiksi suomeen niin sinua elätetään aina syntymästä kuolemaan saakka.
"itse olin työharjoitelussa 6kk kelan velli rahalla otin pienen sivutyön elämiseen mutta sekös vei sen 9 euroa päivästä nyt kelalassa on takaisin perintä vielä 4 vuoden jälkeenkin. tuli mieleen että mihkä maanhan sitä lähtis anomaan turva paikkaa kun on tullut vainotuksi ja kiusatuksi"
Käy ahkerasti solariumissa ja rupea ählyksi niin sitten saat 3000€/kk sossusta.
Afrikassa on satoja tuhansia ihmisiä pakolaisleireillä,millähän perusteella
niistä osa päätyy meille, matkat ei ole ilmaisia,käykö meiltä sossutädit valkkaamassa
mieleisensä, jotka sitten lennätetään tänne elätiksi.
Tuolla rahalla sinne paikanpäälle saataisiin apua sadalle ihmiselle, eikä ole mitään
syytä opettaa ihmisiä siihen että kyllä hiiri juoksee makaavan kissan suuhun,
apu pitäisikin ohjata niin että opittais tekemään itse erilaisia asioita, joilla voisi
hankkia oman toimeentulon koko perheelle.
On sitäpaitsi kovin turhauttavaa ellei ole mitään tehtävää, ihmisellä on tarve
tehdä jotain hyödyllistä,että voisi tuntea itsensä yhteisön jäseneksi.
Kun kysyy työttömältä onko hän löytänyt mitään töitä, niin huomaa heti
ilmeestä että hän häpeää olemistaan, ja kaikki me kaipaamme arvostusta.
Jos ei saa palkkatyötä niin voi mennä mukaan hyväntekeväisyystoimintaan.
Siellä saa jopa kiitosta osakseen.
Pelkkä loisiminen ei ole elämää.
Täältähän ne lähettää rahaa kotimaahansa. TVn ajankohtais ohjelmassa tänne "pakolaiseksi" tullut 17v tyttö, "tunsi vaaran tulevansa raiskatuksi" . Lähettää rahaa kotiin ja toivoo perheenyhdistämis sopimuksella Suomen maksavan muun perheen matkat tänne (usein jopa 6omaa ja 6"ottolasta" ! Joista ei selvää ota kukaan viranomainen) Saako Suomalainen 17v asumiseen ja elämiseen sossun tai kelan rahaa, jotta voisi vanhemmilleenkin lähettää - tuskin ?
Riitäneekö? http://youthasrefugees.com/yar/?p=52&plist=time&lang=fi&ploffset=7
Omille vanhuksilleni annettiin mömmöjä, että eivät valita vetelät housuissa, eivätkä pyrkineet sängystä hoitajien vaivoivoiksi.
Näillä poskettomilla elintasopakolaisten avustuksilla on tuhoisa vaikutus tavallisen työntekijän moraaliin. Kun kerran kutsumaton vieras saa rahaa noin valtavia määriä, mitä mieltä on enää millään yrittämisellä.
Onko mahdollista, että suomalainen työtön tai asunnoton saa hetkessä satakertaisen elintason nousun, kuten joku hyödytön muulta mantereelta tullut hyväksikäyttäjä.