Päätettiin sitten isän kanssa että hankin ajokortin opetusluvalla ja isä opettaa. Saan enemmän ajotunteja ja kun tuo ajo muutenkin pelottaa ja tuntuu epävarmalta niin isän kanssa sitä on helpompi opetella kuin vieraan ihmisen.
No, sitten tuosta opiskelusta. Miten te opiskelitte tuon teoriaosan? Jaksotitteko kirjan jotenkin vai? Jotain vinkkejä tuohon kyllä kaipaisin, kun itsellä meinaa aina jäädä nuo lukemiset vähemmälle, sitä kun on niin laiska... Eli pakko tehdä siihen joku jaksottelu tms. jota joka päivä noudattaa.
Kertokaapa muitakin juttuja tuosta opetusluvalla ajokortin suorittamisesta! Miten kauan se kesti yms.
Ajokortti opetusluvalla!
12
9183
Vastaukset
- Opettaja
Teoriasta tulee kokeet ja ne sinun on läpäistävä.
Kannattaa siis lukea ja etenkin ymmärtää se luettu.
Jos halua ei ole oppimiseen ja liikenteeseen pääsyyn niin lopeta ajoissa itsesi kiusaaminen.Siitä isäsikin on onnellinen.
Ei kaikilla tarvitse olla korttia.Kyllä bussilla pääsee ja polkupyörällä.- Noora
lukiko viestissäni ettei autokoulu minua kiinnostaisi??
Lukion olen käynyt että on todella kokemusta pänttäämisestä! Mutta kyllä näin kesällä tuntuu että muutakin tekemistä olisi kuin lukea, eli laiskuus iskee välissä. En kuitenkaan epäile ollenkaan etten teoriakoetta saisi läpi. Kyselinkin vain hyviä konsteja opetella kirja itsenäisesti. Mutta olen kyllä käynyt puolet lukiosta etälukiota, että niitä konsteja pitäisi olla omastakin takaa, on vain kiva kuulla uusiakin.
Menipäs sekavaksi :) - Anonyymi
Nörtit ne teoria kokeeseen lukee. Kokeesta pääse pelkällä maalaisjärjellä läpi eikä siellä liikenteessä mitään kummalista tapahdu
- vinkkejä
Kannattaa varmaan lukea pari kolme lukua kerralla/per päivä ja ehkä pari kolme kertaa viikossa. Liikennemerkkejä voi lukea vaikka joka päivä muutaman niin pian ne onkin jo opiskeltu. En tiedä miten olet tottunut opiskelemaan, mutta voit vaikka välillä pyytää isääsi kyselemään sinulta asioita esim. kerran viikossa. Voisit tehdä itsellesi lukujärjestyksen mitä sitten noudattaisit ja pyytäisit vaikka isääsikin vielä katsomaan, että varmasti opiskelet silloin kuin on tarkoituskin. Autokoulussa teoriat kestävät noin kuukauden joten voisit tehdä lukujärjestyksen sille ajalle.
- Ajokortin saanut
En lukenut mitään oppikirjaa. Vähän ennen teoriakoetta harjoittelin Sompsan cd-rompun avulla harjoitustehtäviä. Teoriakoe meni helposti läpi.
- Minä myös
Minä taasen luin pari opusta, mutta parhaiten oppi jäi päähän nimenomaa juuri tuon Sompsan rompun avulla. Eli suosittelen.
- gfdsfd
Minä myös kirjoitti:
Minä taasen luin pari opusta, mutta parhaiten oppi jäi päähän nimenomaa juuri tuon Sompsan rompun avulla. Eli suosittelen.
Sekä tärkeä juttu kun hallitset jo auton hallinan ja liikkumisen liikenteessä, SOVELLA kirjan tietoja liikenteessä ja keskustelkaa isäsi kanssa samalla kun ajatte. Isäsi voi esim. kysellä kunhan se ei häiritse sinun ajamista. Ja voit myös itse mielessäsi käydä ennen risteykseen tuloa läpi mitä merkkejä näkyy, onko muita tienkäyttäji, ketä minun pitää väistää yms. ONnea vaan, kyllä se menee hyvin.
- harpeli
Mistä niitä harjoittelu romppuja saa
- tepa
Tässä ihan lyhyesti:
1. Homma kirja ja treenausromppu.
2. Ei kannata päntätä kirjaa erillään käytännöstä, eli luet vaikka jonkun aiheen ja treenaatte sen jälkeen sitä autolla -> jää hyvin päähän tekemisen kautta.
3. Ennen teoriakoetta hinkkaat rompulta niin kauan että saat testin varmasti läpi joka yrittämällä.
4. Jos loppuu usko, niin mieti kaikkia idiootteja joilla on kortti -> ei voi olla paha rasti.
5. Jos ei mene läpi, uusit kokeen.- Noora
Kiitos tepa parhaista vinkeistä :)!
Tosiaan, suurimmalla osallahan tuo kortti onkin, että enköhän sen minäkin sitten saa :).
- Kiki
En ole ajanut autolla meträkään mutta silti ymmärän täysin miten ajetaan manuaalilla ja automaatilla.
Osaa jo valmiikisi ja tiedän koska kytkintä luistatetaan ja tiedän miten mäkilähtö tehdään vain jaloilla koskematta käsijarruun ja moottorijarrutuksen..
Siinä sulle vinkki!- juujajuu
No jopas jotakin. Mitä tuo tieto ketään hyödytti? Mahtava homma että näin on, haluisinpa vaan nähdä käytännössä miten tuon kaiken teet. Pelkkä teoreettinen tieto ei välttämättä tarkoita hyvää auton käsittelyä!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859