Katsastusonttoreiden aukiolot kesällä lauantaisin...?

Taitavat olla kaikki järjestelmällisesti kiinni? Piti katsastaa matkailuperävaunu reissuun lähtiessä, taitaa mennä lähtö alkuviikkoon. A-katsastus ilmoittaa selvästi, ettei ole auki lauantaisin, mutta esim. Helsingin Katsastus Centerin kotiin kannetussa mainoksessa kerrotaan, että auki on lauantaisin. Yritin soittaa, vastaaja kehotti odottamaan, kun on kuulemma ruuhkaa tms. Lopulta katsoin netistä. Ei olekaan auki lauantaisin! Sama juttu taitaa olla Helppokatsastuksella, kehotti vastaaja sulkemaan puhelimen ja odottamaan. Tämäkään ei näytä olevan auki lauantaina, vaikka nettisivu muuta väittää. Taidan siirtää lähtöni suosiolla alkuviikkoon, enkä testaile enempää näitten vastaajien sanomien paikkaansapitävyyksiä. Voisivat ainakin pitää tiedotuksensa ajan tasalla...

-Pentti

4

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsastelija

      Miksi et katsastanut vaunuasi aikaisemmin vaan jätät operaation kesäruuhkiin?
      Vaununhan voi katsastaa koko vuoden aikana joten luulisi onnistuvan..

      Miksi muuten asemien pitäisi olla auki kesälauantaisin. Haluaisitko itse olla töissä kesälauantaisin?

    • Katsastuskonttori

      Valita kuluttajansuojavirastoon ja muistathan myös oikeusteitse hakea korvauksia mielipahasta ja kohtuuttomasta vääryydestä em konttoreilta asiakasinformatioon vedoten!
      Sinulla on hyvä syy vaihtaa katsastusasemaa; oiskos taas asian ytimenä määräaikaiskatsastuksen laiminlyöminen ajallaan, sen määräajan/ takarajan jälkeen pitäisi saada palveluja heti ja nyt, miksei saa?
      "teiltä saa todella huonoa palvelua, enkä asioi teillä enään ikinä ja kerron myös kavereille"
      On muuten mieluinen uhkaus, tervemenoa hän ja kaverinsa!

    • Toisilla

      pakko venyttää ja sitten valitetaan. Mäkin katsastin auton ja jarrullisen peräkärryn Jouluaaton aatona. Ei ollut ruuhkaa. Enin osa ajasta meni pipareiden ja kahvin merkeissä.
      Juteltiin auton mahdollisesti merkkikohtaisista kuluvista osista ja taas syötiin pipareita. Vuosi huolettomia kilometrejä.
      Lähinnä asenne kysymys.

    • Urpoihin kyllästynyt

      Ja toisekseen olis se sun reissuun lähtö muutenkin venähtänyt kun ei noissa hiton kärryissä ole oikeastaan koskaan jarrut kohdillaan(positiivisia poikkeuksiakin tosin on). Itsellä tällä viikolla eräs heppu kävi näyttämässä 80-lukulaista matkailuvaunuaan ja kovasti kiros ku oli seuraavana aamuna reissuun lähtö(tosin ymmärs ihan ite et oli aivan moka). Varas kyl saman tien JT-ajan iltapäivälle vaan eipä näkynyt kyseistä heppua perjantaihin mennessä... Mitä tästä opimme? Kannattaa jättää kaikki viime tinkaan ja lähteä reissuun leimattomalla kärryllä jossa jarruissa reipas heitto ja toivoa ettei poliisi osu omalle kohdalle... =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      19
      2311
    2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      56
      1864
    3. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      178
      1523
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1493
    5. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      23
      1490
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      310
      1443
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1071
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      63
      1027
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      34
      1005
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      894
    Aihe