Mikko Alatalo raivoaa ja suu vaahdossa huutelee

...

13

327

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepupettää

      Rupee seuraavaks vetään gospelia,kurja...
      "Akko Milatalon kauneimmat synninkarkoitus-iskusävelmät."

    • Köyhät eväät

      Miten Mikko, vanha mies jaksaa vinkua koko asiasta.
      Huomaa, että ei tiedä nykynuorison mielipiteistä yhtään mitään.
      Uskontotunnit on sellaista pakkopullaa, että nuoria ei todellakaan kiinnosta pätkääkään.

    • Ala-arvoinenTalo

      Mikon säälittäviä typeryyksiä:

      "Juuri näinä vaikeina aikoina, kun talouden synkkä virta pyörteineen koettelee meitä, henkisiä ja hengellisiä arvoja tulisi korostaa, maalailee Alatalo"

      Olen samaa mieltä siitä, että tarvitsemme henkisiä arvoja. Mutta niihin ei pidä sekoittaa hengellisiä arvoja, joka on täysin eri asia. Mitä taas Mikko ja muut uskovat eivät koskaan näytä tajuavan. Ja useita niitä henkisiä arvoja, joita minä itse kovasti arvostan, kuten sivistystä, oppineisuutta ja lukeneisuutta, uskovat taas aivan avoimesti halveksuvat ja vihaavat. Kaikki kun löytyy raamatusta, eikä mitään muuta tarvitse koskaan lukea, eikä mielellään saakaan lukea, koska voi tulla vääriä ajatuksia, esimerkiksi sen typerän raamatun luotettavuudesta.

      "Käsitykset oikeasta ja väärästä ovat kadoksissa. Mutta miksi suojelusenkeli tarvitsee riistää lapsiltakin?"

      Käsitykset oikeasta ja väärästä ovat kautta historian olleet kristityillä todella pahasti kadoksissa ja olisivat edelleenkin, ellei ulkopuolinen paine ja painostus olisi saanut heidät vuosisatojen taistelujen jälkeen (oikestaan noin 1800 vuoden taistelun jälkeen) myöntymään sellaisiin arvoihin kuten tasa-arvo, sananvapaus ja yleiset yhtäläiset ihmisoikeudet, joita raamattu ei ollenkaan tunne.

      Mitä taas tulee hammaskeijuun ja suojelusenkeliin ja pääsiäispupuun, niin saahan jokainen vapaasti satuihin uskoa, jos haluaa. Mutta jos yrittää pakottaa muut uskomaan, että kyllä hammaskeiju ja pääsiäispupu ovat ihan todellisia, niin ei kannata ihmetellä jyrkkää vastareaktiota.

      "Alatalon mielestä uskonnoista ja maailmankatsomuksista tarvittaisiinkin nykyistä enemmän tietoa. Hänen mukaansa esimerkiksi islamilaisissa maissa länsimaisia ihmisiä pidetään Alatalon mukaan pakanoina, koska uskonto ei näy arkipäivässä."
      Heihin verrattuna meillä on "pakanahallitus". joka leikkaa elämänkatsomuksesta ja uskonnoista, joiden ytimessä on arvokasvatus."

      Juu, heihin verrattuna meillä on esimerkiksi sananvapaus, uskonnonvapaus, demokratia, naistenkin ihmisoikeudet sekä tasa-arvo, joita heidän maissaan ei pahemmin tunneta ja vaikka tunnettaisiinkin, niin ei noudateta. On käsittämätöntä, että joku käyttää tuollaista esimerkkiä.

      Pitäisikö meilläkin uskonnon näkyä kaikessa arkipäivässä, eli poistaa kokonaan sananvapaus ja uskonnonvapaus ja naisten tasa-arvo ja siirtyä teokratiaan, jota Alatalo jostain käsittämättömästä syystä kovasti ihailee ja pitää parempana ja moraalisempana mallina kuin sekulaaria demokratiaa?

      • Kalapagos (ei kirj.)

        Hyvin sanottu! Ihme horinoita tältä kasettimaksujen keisarilta.


      • Kyllä Mielevä-Mikko haistaa mistä naruista kannattaa vedellä...


    • Harri Repomies

      Itse kiinnitin huomiota tuohon että raamatun satujen ja tarinoitten tunteminen kuuluisi yleissivistykseen jota ilman ei voi ymmärtää esim. Waltarin kirjallisuutta, Juicen sanoituksia, jne.
      Miksi ihmeessä väistyvien tarujen tunteminen olisi pakollista. Kuinka moni kristitty esim. huomaa kristinuskossa selvät yhtäläisyydet aiempiin uskontoihin. Antiikin Roomasta ja Kreikasta saadut vaikutteet, Sumerilaisten jumaltarujen suorat lainat, Paavin pannumyssypäähineen joka on kopsattu Egyptin faaraoilta ja paavin Pontifex Maximus arvonimi joka on lainattu Jupiterin ylipapilta, jne.

      Aika menee eteenpäin, menneisyyten ei voi takertua.

    • pekka-

      Kyllähän vanhoihin myytteihin voisi tutustuttaa vvaikkapa historian tunnilla, se on kuitenkin aivan eria asia kuin (käytännössä tunnustuksellinen) uskonnon opetus.

      Eli uskontotunnit pois, hieman historiaa lisää tilalle ja asia on sillä hoidettu.

    • uusiajatteleva

      Alatalo osoitti, kansanedustajalta ei edellytetä yleissivistystä. Äänimäärä on ainoa kriteeri.
      Hän puhuu pajupehkosta autosta samassa kategoriassa.

      • jkvvvv

        Tolla alusunnolla mennään seuraavissakin vaaleissa läpi että helähtää. Fundikset muistavat ja palkitsevat, ja he ovat aktiivisia äänestäjiä.


    • Atte Ateisti

      Valtion tehtävä ei ole liputtaa uskonlahkon puolesta. Papit sitä tehkööt, kansanedustajan toimenkuvaan se ei kuulu. Tätä muuten fiksi edustaja Alatalo ei ymmärrä?

    • ""Miksi ihmeessä väistyvien tarujen tunteminen olisi pakollista. Kuinka moni kristitty esim. huomaa kristinuskossa selvät yhtäläisyydet aiempiin uskontoihin.""


      Juuri näin. Varsinkin kun Kristityt itsekkään tunnut tietävän juuri mitään omasta uskonnosta. Tai Raamatun tulkintojen monimutkaisuuksista. Leikkaamalla ja liimalla kun lähes jokainen saa väännettyä siitä oman mieleisensä tarinan.

      • Metsä hiihtäjä

        Ehkäpä Mikolla on iskenyt keski-iän kriisi ja hän rupeaa huutelee kaikkea levotonta.

        Tässä kuvassa hän mm. huuta heil Hitler.
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Mikkoalatalo12.JPG

        Tässä hän on kokeilemassa Voodoota;
        http://vjmmagazine.uta.fi/2009/sites/default/files/imagecache/lightbox-image/3mikko3.jpg

        Tässä hän on näyttämässä "Runkku kättä" Päivi Räsäselle,
        http://static.iltalehti.fi/tampere/juicemikkoLS_te.jpg

        Tässä hän tatioitsi itsensä omaan käteensä:
        http://is11.snstatic.fi/img/468/1288331098602.jpg

        Tässä hän on esittämässä King Diamondin Eye of the Witch yleisölle.
        http://1.bp.blogspot.com/-1xIwMexruug/Tno81kOG6UI/AAAAAAAAI8Q/8iAtdJR2OkM/s1600/DSC06695.JPG


    • syksynsävel.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe