Tätä on itsetyydytyksen synti

ljklptv9

Kun sitä täällä niin paljon hoetaan ja kysytään mikä siitä tekee synnin. Masturbaatio lukeutuu samaan pahekastiin kuin ylensyönti ja ahneus, sitä on vain vaikeampi ihmisen vastustaa koska se on hänen kehoonsa enemmän pinttynyt tarve mutta mitä olisi osattava vastustaa ja käyttää oikein kohtuudella. Monien teologien mukaan kaikenlainen himo siinä missä itsetyydytyskin erottaa ihmisen Jumalan rakkaudesta ja alentaa mielen ja hengen aistilliselle tasolle. Se on lisäksi hyvin itsekästä koska sen tarkoituksena on tuottaa nautintoa vain itselleen. Se vääristää ihmisen käsityksen rakkaudesta, hengellisyydestä ja mielen puhtaudesta. Kuten kaikilla kuolemansynneillä himolla on myös vahva voima kuolettaa sielun hyvyys ja toimia porsaanreikänä muille synneille. Eli liika itsetyydytys voi ajaa ihmisen välinpitämättömäksi hyveistä ja koska hän ei vastusta yhtä syntiä hän ei pian vastusta muutakaan. Itse en tätä ymmärtänyt ennen kuin huomasin miten paljon vaikutusta pitkäaikaisella itsetyydytyksellä oli siihen että ajauduin kauemmas Jumalasta ja Pyhän Hengen yhteydestä. Jos Jumalaan haluaa olla yhteydessä olisi pyrittävä mahdollisimman kauas kaikenlaisesta aistillisuudesta ja pidettävä mieli kurinalaisena ja puhtaana. Ihminen voi muuttaa himonsa rakkaudeksi jos hän vain käyttää järkeä eikä kulje aistillisen luontonsa mukaisesti kuten eläimet tekevät. Monet himoissaan liiaksi pelehtineet ihmiset pystyvät ymmärtämään rakkauden kohdettaan vain aistillisella tasolla eivätkä ymmärrä rakkauden hengellistä hyvyyttä ja merkitystä. Itsetyydytys noudattaa vain nautintoa, ei järkeä. Se ei tuota hedelmää kuten miehen ja naisen välinen seksi. Ennemmin masturbointi palvelee vain ihmisen kehoa ja maallista luontoa, ruumiille etu mutta sielulle suuri haitta. Lisäksi siihen jää helposti koukkuun. Kaikenlaista ruumiin palvelemista ja aistillisia nautintoja olisi kaikille kristityille tehtävänä välttää. Jos ihminen haluaa oppia tuntemaan Jumalan on hänen opittava olemaan pidättyväisempi ja hänen on palveltava henkeään ja järkeään enemmän kuin ruumistaan joka on sielua alempi.

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nalle Puhin viisaus

      Koska se on kivaa, sen täytyy olla syntiä.

    • asdcasd

      Jesse vissiin venaa et kukin yksinäinen kundi ja gimma pähkäilee yötäpäivää yksinomaan Pyhää kolmiyhteistä ja saa kaikki kiksinsä Jumalan ajattelemisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6424
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      96
      2949
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      98
      1826
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1535
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      10
      1256
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1117
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      1077
    8. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      993
    9. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      990
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      988
    Aihe