"Muistatteko millaiset korot meillä oli markka-aikana", on aika usein kuultu huudahdus eurouskovaisten taholta. Pelottelevatkohan ruotsalaiset euron kannattajat sikäläisiä korkeiden korkojen paluulla, jos ei pian liitytä euroon?
Tilastojen valossa he voisivat niin tehdä. Avatkaapa oheinen PDF-tiedosto sivulta 10 ja katsokaa kuvioa 2.
https://jyx.jyu.fi/dspace/bitstream/handle/123456789/8637/1341.pdf?sequence=1
Minua kiinnostaisi kuulla euron kannattajien näkemys siihen, että jos Suomi olisi jäänyt Ruotsin tavoin euron ulkopulelee, niin missä vaiheessa se mystinen korkojen nousu olisi Suomessa alkanut, ja ennen kaikkea miksi?
Tilastojen valossa he voisivat niin tehdä. Avatkaapa oheinen PDF-tiedosto sivulta 10 ja katsokaa kuvioa 2.
https://jyx.jyu.fi/dspace/bitstream/handle/123456789/8637/1341.pdf?sequence=1
Minua kiinnostaisi kuulla euron kannattajien näkemys siihen, että jos Suomi olisi jäänyt Ruotsin tavoin euron ulkopulelee, niin missä vaiheessa se mystinen korkojen nousu olisi Suomessa alkanut, ja ennen kaikkea miksi?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Alhainen korko on yksi pääsyistä Euroopan ahdinkoon.
Jos raha olisi ollut oikean hintaista, sitä eivät olisi kaikenmaailman rosvot edes ottaneet lainaksi.
Espanjan yli miljoonan asunnon asuntokupla tehtiin juuri siksi kun raha oli liian halpaa.
Kun rahan annat rosvojen käsiin se muuttuu paskaksi.
Asia on juuri noin kuin sanoit. Omilla valuutoilla sellainen porsastelu, jota EteläEuroopassa harjoitettiin matalien korkojen turvin 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä, ei tietenkään olisi ollut mahdollista.
Mutta minä olisin halunnut euron kannattajilta kommentteja siihen, että missä vaiheessa ja miksi Suomen korkotaso olisi kääntynyt muun maailman korkotasosta poiketen nousuun, jos emme olisi liittyneet rahaliittoon. Suomen korkotasohan olisi kuulemma jotain 15% jos emme kuuluisi rahaliittoon.
Miksi asiantuntijat eivät avaa suutansa.
Haluaisin kuulla mitä kaikkea saisimme 900 miljoonalla joka annettiin Kreikalle ja 2.2 miljardilla jota Espanja pyytää.
Siis konkreettisesti,montako hoitajaa sairaalaan,kuinka leikkausjonot lyhenisivät. Kuinka luokkakokoja voitaisiin pienentää,montako kouluterveydenhoitajan vakanssia voitaisiin perustaa. Näitä kaikkiahan jouduimme vähentämään kun liityimme rahaunioniin.
Ja mitä Olli Rehn pelkää puhuttaessa rahaliiton arvostelusta,vakanssinsa menetystä vai mitä?
Rehn on EU:n edustaja, ei Suomen.
Mepit ovat oman poliittisen ryhmän edustajia ensisijaisesti, eivät maansa edustajia.
Tämä on EU, johon eurokiimassa kokoomus ja demarit Suomen veivät.
EU:n kanssa olisi vielä voinutkin elää, mutta euro oli kaikkien aikojen kallein hanke Suomessa.
Maksaa suomalaisille kymmeniä miljardeja ja jopa 100 000 työpaikkaa vääränhintaisena valuuttana.
Juurikin näin! Tämä on aina hyvä muistaa mepeistä ja Rehn nyt joutuu virkansa puolesta puhumaan ja tekemään kaikenlaista mitä meidän ei tarvitse tehdä.
"Maksaa suomalaisille kymmeniä miljardeja ja jopa 100 000 työpaikkaa vääränhintaisena valuuttana. "
--Tähän tarvittaisiin tarkennusta. Mitä tarkoittaa tässä tapauksessa "väärähintainen valuutta"? Onko euro siis nyt yliarvostettu ja mahtaako lähitulevaisuudessa olla nähtävissä jotakin sellaista mikä nostaisi euron arvoa suhteessa muihin valuuttoihin ?
Eiköhän tällä tuhon tiellä ole lopputulemana euron arvon romahdus suhteessa muihin valuuttoihin. Ei kai muuta voi edes olettaa näillä tiedoilla mitä on nyt nähtävissä . Mikäli mennään normaalin kaavan mukaan pitäisi eurossa pysyvällä suomalaisella teollisuudella olla käytössään varsin voimakkaasti devalvoitunut valuutta... ja yhdistettynä näin isoon kotimarkkinaan se voipi tuoda tulleessaan viimeinkin niitä hyötyjäkin. Täh?
Osaa se euro liikkua molempiin suuntiinkin.
"Euro painui alle 1,22 taalan
Euro on tänään heikentynyt alle 1,22 dollarin, kun markkinoilla hermoillaan perjantain EU-huippukokousta.
Yhteisvaluutta noteerattiin 1,2187 dollarissa klo 13.54. Euro on heikentynyt vuoden alusta vajaat seitsemän prosenttia. "
..näin Arvopaperissa tänäänn
Tuon kuvion mukaan ei kukaan voi perustella Suomelle mitään huippukorkoja , oltiinpa eurossa mukana vaiko ei oltu. Mitään 15% korkoja ei Suomessa olisi nähty viimeisen kymmenen vuoden aikana vaikka Suomi ei eurossa olisi ollutkaan.
Tuon tutkimuksen mukaan Suomen korko määräytyy "maailmanmarkkinahintojen"
mukaan MIKÄLI LUOTTAMUS SUOMEN TALOUTEEN PYSYY LAINOITTAJILLA..
Sen verran tuon tutkimuksen mukaan voi vetää johtopäätöksiä että oliskohan tuon euron myötä Suomen taloutta ja sen mukana korkotasoa enemmänkin liitetty vastaavaan saksalaiseen.
Näyttäisi jopa siltä että vaikka Suomi eroaisi eurosta tämän kriisin seurauksena ei sekään tulisi nostamaan täällä korkoja enää noihin -90 luvun alun lukemiin. Mikäli homma tapahtuisi kohtuullisen hallitusti ja meidän hallituksella olisi esittää uskottavat vaihtoehdot eurolle.
Ei oteta sitten markkaa takaisin otetaan uus valuutta nimeltä Dorka.
ja vedätettävät Suomipoijat
Mitä hyötyä on alhaisista koroista ,jos hinnat on moninkertaiset,joista korkoja maksetaan.
Suomi on itsepetoksen tiellä.
Vakuuksistakin neuvotellessa toiset puhuvat ,kuinka oivan sopimuksen Suomi on tehnyt ja ainutlaatuisen.Suomi ja Suomalaiset ovat kovin hyviä neuvottelemaan itselleen kuluja ja vastuita, mutta ei tuloja.Olemmehan me talousneroja luomaan itsellemme lisä laskuja.
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2012/07/17/tallainen-olisi-hyva-sopimus-espanjan-kanssa/201233630/12