Moneen Helsingin amk ja yliopistoista on vaikea päästä, koska kaikki haluvavat Helsinkiin. Helsinki on paras sanoo joku ja moni nuori haluaisi nimenomaan Helsinkiin. Onko Helsinki yliarvostettu? Eihän Helsinkiin muuttaminen automaattisesti tee elämästä siistimpää tai hienompaa, kallis asua kaiken lisäksi!
Onko Helsinki yliarvostettu?
rulltaatimetsä
4290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hesaalaiseena voin sanoo, et tää on ihan paskga paikka asua, ellei on baila baila tai matkusta työkseen paljon. Hesa ei todellakaan tarjoa mitään extraa verratuna muihin 10 "suureen" suomen sityyn.
Mailmallakin hesaa pidetään böndenä, kun miljuunaa asukastakaan ei olla saatu kasaan vaik kuin on muuttoaa ollut.
Ei parkkista, ellei suostu maksamaan. Tosin joukkoliikenne on toimiva vaikka kallis. Pitäs olla ilmanen tämmösessä pakko matkustaa alueella.
Hesan koulut olipa sitten kyse persuskoulusta tai velli-altoilee opistosta on todella yliarvostettu. Toki viettämällä vuosi saksa/enklanti saa paremmat pinnat TYÖMAILMAAN. Kun itse oli skolessa sai opettaja OSTAA kurssilleen välineitä oman harkinnan mukaan. Eipä saa ostella enään vaan paperit oottaa kirjottamista ja leimasimesta tulee HYLÄTTY.
Alvar Aalto on jo kuollut ja olisi aika etsiä jotain tuoreempaa purkaa romut surkeet suunnitelmat pois.
Tämä mailman ihme PISSA testi silti antaa pisteitä vaikka ei pitäs. Kolut on pahimmillaan homeisia museoita tai sitten remppaa odottavia väliaikasia parakki kyliä.
Mitä järkeä on asua stadissa. Suurin osa palveluista saa nykyään netin kautta. Mitä menettää Nummelassa 200 neliön 300.000€ hintaisen talon asukas Töölössä 50 neliön saman hintaisessa kaksiossa asuvalle. Nummelassa ainakin paremmat ruokakaupat, rautakaupat, vaatekaupat, autokaupatn huonekal... kaikkea taitaa löytyä paremmin. Ja jos nummelasta on aivan pakko päästä stadiin se kestää vain alle 30 min.
Elämisen laatu ei ole stadissa parempi kuin muuallakaan vaan voi olla jopa huonompi. Helsinki on ilmaltaan likainen ja liikenteen melua ja pakokaasua. Myös vaarallista liikkua yksin. Ihmiset kylmiä ja kiireisiä kaikki tuijottavat omaan napaan.
On turhaa muuttaa stadiin muka siistimmän elämän ja viihteen takia jos ei kuitenkaan käy oopperassa, teatterissa ja konserteissa tai muissakaan korkeakulttuurin tapahtumissa. Hesan baarit eivät ole sen kummempia kuin muuallakin. Ja korostetaanpa vielä että stadissa kaikki on kallista, etenkin asuminen.