Keski-Eurooppalaiset maidontuottajat osoittavat mieltään parasta aikaa Brysselissä. Ainakin Belgiasta, Itävallasta ja Saksasta tulleet mielenosoittajat vaativat maidolle oikeudenmukaista tuottajahintaa, maitokiintiöiden säilyttämistä ja ulkomaisen halpatuonnin torjumista.
Paukkupommit räiskyvät ja maitoa valutetaan tankkiautosta pitkin katua. Euroopan parlamentin edustalla sijaitseva Luxemburgin aukio on täynnä traktoreita ja olkipaaleja.
Rajuja mielenosoituksia Brysselissä !
5
75
Vastaukset
Ei riitä suomalaisilla viljeijöillä kompetenssi
lähteä Brysseliin vahvistamaan muiden maiden
viljelijöiden demonstraatiota. Ei riitä kielitaito.
Myös itsekkyys/ahneus on esteenä, tehkööt muut meidänkin
puolesta.
Suurin este on se, ettei ole säädetty
m i e l e n o s o i t u s t u k e a.
Maksakien tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa.- Verisiä lehmänpäitä.
Poliisikoirilla puretutettiin viljelijöitä rajussa mielenosoituksessa jonka viljelijät järjesti tukitaloutta vastaa, verisiä lehmän päitä kannettiin Helsingin kaduilla ja paalit paloi Espalla, ekä syyttä, pahimmat kauhukuvat ovat toteutuneet viljelijöitä riistetään rajusti, ainoastaan nälänhätä voi pelastaa enää maatalouden täydellisen tuhoutumisen Suomesta jonka tukitalous aiheuttaa....
- Näinö on...
"Ainakin Belgiasta, Itävallasta ja Saksasta tulleet mielenosoittajat vaativat...".
Siis Ranskalaisilla, Italialaisilla, Espanjalaisilla, Bortugalilaisilla, Kreikkalaisilla, Tanskalaisilla, Ruotsalaisilla, Puolalaisilla, Tsekkiläisillä,virolaisilla, Englantilaisilla ei riitä kompetenssi lähteä Brysseliin vahvistamaan muiden maiden viljelijöiden demonstraatiota eikä riitä kielitaito ja myös itsekkyys/ahneus on esteenä...- ei jymmärrä...
Yhteenvenona siis ainoastaan Belgiasilla, Itävaltalaisilla ja Saksalaisilla riittää kompetenssi eikä itsekkyys/ahneus ole esteenä eikä myöskään mielenosoistustuen puuttuminen haittaa. Hienoa että Belgialaisetkin olivat mukana, pitkästä matkasta huolimatta;) suomestahan maitoauton kanssa ei ole edes 1000km jonka sisällön sitten olisi tyhjentänyt kaduille.
Ilmeisesti tuo mielenositus Brysselissä ei ole "maksakien tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa" vuoksi. Jotenkin epäloogista kuitenkin kun suomalainen ei ollut mukana oli syynä ahneus mutta mielenosoituksesa siitä siis ei ollutkaan kyse. - Kompetenssia !!!
ei jymmärrä... kirjoitti:
Yhteenvenona siis ainoastaan Belgiasilla, Itävaltalaisilla ja Saksalaisilla riittää kompetenssi eikä itsekkyys/ahneus ole esteenä eikä myöskään mielenosoistustuen puuttuminen haittaa. Hienoa että Belgialaisetkin olivat mukana, pitkästä matkasta huolimatta;) suomestahan maitoauton kanssa ei ole edes 1000km jonka sisällön sitten olisi tyhjentänyt kaduille.
Ilmeisesti tuo mielenositus Brysselissä ei ole "maksakien tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa" vuoksi. Jotenkin epäloogista kuitenkin kun suomalainen ei ollut mukana oli syynä ahneus mutta mielenosoituksesa siitä siis ei ollutkaan kyse.Heinäpaalit tulessa Espalla - viljelijöitä pidätettiin
Osa viljelijöistä kävi jo tänään suoriin protestitoimiin. Viljelijät sytyttivät heinäpaaleja tuleen EU:n Helsingin-lähetystön edustalla illan suussa.
Paalit sammutettiin ja poliisi pidätti kolme viljelijää. Viljelijöiden mielenilmaukset tukiaisten vähentämistä vastaan alkoivat kello 16.30 Itävallan suurlähetystön luona Keskuskadulla, jossa viljelijät jättivät suurlähettiläälle protestikirjeensä. Sen jälkeen oli määrä siirtyä EU-edustuston eteen osoittamaan mieltä.
Tässä vaiheessa kaikki sujui rauhallisesti. Kello 17:n jälkeen kuitenkin viljelijät tekivät kahdella ns. pick-up-autolla iskun EU-lähetystön eteen Pohjoisesplanadille.
Autoista pudotettiin heinäpaaleja kadulle ja tuikattiin tuleen. Paikalla oli kolmisenkymmentä viljelijää, joista poliisi pidätti siis kolme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011001
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54918Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61820Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142751- 65685
- 78541
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto88519- 39508
- 40506
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel100504