Kiitos Taksiliitto kun olet ajanut maaseudun taksit ahdinkoon.KELA asioiden lyhyt näköisellä hoitamisella.
Kiitoksena tästä ehdotankin että maaseudun n 3500 taksia lakkaisi maksamasta jäsenmaksuja jatkossa.
Kiitoksena tästä ehdotankin että maaseudun n 3500 taksia lakkaisi maksamasta jäsenmaksuja jatkossa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jaa, kuinkahan monen noista 3500 taksista maksuliikenne kulkee Taksiliiton maksupalvelukeskuksen kautta, joka perustettiin juuri siksi, ettei maaseututaksien tarvitse välttämättä liittyä johonkin suurempaan keskukseen saadakseen maksuliikennepalveluja? Paljoko me isojen kaupunkien autoilijat maksamme enemmän liiton maksuja jos ei tarvitsisi rahoittaa moista maksupalvelukeskusta?
Kuka tai mikä muu taho olisi teidän puolta pitänyt näissä Kela keikoissa jos ei Taksiliitto? Kannataisiko nyt hieman ottaa sanoja takaisin?
Täällä etelässä moinen suorakorvausjärjestelmä ei vielä toimi mutta jos ajoja on pelkästään HUS alueella noin 800 000 kyytiä vuodessa niin kyllä minä niitä mielelläni ajan kun ei edes papereita tarvitse täyttää.
Ja minulla ei ole mitään maaseudun autoilijoita vastaan ja ymmärrän, että Kela kyydit on teille tärkeitä. Minä vaan en käsitä miten te voitte olla noin kiittämättömiä jos joku ajaa asiaa, että te saatte ajaa niitä edelleen? Me täällä etelässä ollaan aina totuttu siihen, että keikat jaetaan tasapuolisesti kaikkien kesken, teille asia lienee jotain rakettitiedettä kun niitä ei saisi jakaa tasapuolisesti kaikkien kylän/kunnan autojen kesken.
Etelässä totuttu vaan istumaan ratin takana ja odottelemaan kun asiakas koputtaa oveen ja itse sen aukaisten hyppää kyytiin.
Tuskin samaa asiakasta tarvii kahta kertaa taksiuran aikana kuskata.
Maalla on toisin. Täällä taksityö on vielä ihmisläheistä ja nyt siihen on tulossa iso halkeama.
Meille hyvä palvelu on kunnia asia & asiakas suhteet ovat sukupolvien välisiä jopa.
Toivotaan että koko Kela uudistus saa uudenlaiset ohjeistukset ettei tule elinkeinoa pysäyttäviä muutoksia.
Maksetaan maallakin jäsenmaksuja joten toivotaan että myös maaseudun miesten/naisten ääntä kuunnellaan.
Voi myös olla että maalla ei pian makseta jäsenmaksuja & Nuijamiestenkadun kassa alkaa huutaa kurjuutta...