Kosminen kuvanveistäjä taisikin hakata kiveä saven muovailun sijasta. Geology-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa kerrotaan löydetyn 1,7 - 1,6 miljardia vuotta vanhasta kiviaineksesta sulfaattievaporiittimineraaleja, mikä kertoo metallisulfidien rapautumisesta tuohon aikaan.
Eukaryoottien proteiinintuotannolle muutamat metallit ovat välttämättömiä ja tämä löytö tuo mielenkiintoisen spekulaation monisoluisen elämän synnylle ja evoluutiolle.
http://geology.gsapubs.org/content/early/2012/06/07/G33116.1
Geologysta en voi linkittää kuin abstraktin, mutta Sciencessä on laajempi uutinen otsikolla: "You Owe Your Life to Rock"
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/06/you-owe-your-life-to-rock.html?ref=hp
"Thank goodness for granite. If not for the formation and subsequent erosion of large quantities of metal-rich granite on a supercontinent that formed billions of years ago, the evolution of multicellular life—including us—could have been stifled or delayed, according to a new study."
Kiitos graniitille
10
85
Vastaukset
- karvainen apina
Nämä on näitä evogurujen urahduksia, joille ei löydy faktuaalista evidenssiä vaan ajatus jää urahduksen tasolle.
Ainakaan toistaiseksi et ole kyennyt kuin paljon evidenssittömämpiin urahduksiin. Ilmeisesti parannusta on odotettavissa, hyvä.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Ainakaan toistaiseksi et ole kyennyt kuin paljon evidenssittömämpiin urahduksiin. Ilmeisesti parannusta on odotettavissa, hyvä.
Tolloja mitä tolloja, minkäs teet...
- tieteenharrastaja
Luojamme on kirjoittanut ilmoitustaan kiviin meille tulkittavaksi. Tarvitsee vain osata, ymmärtää ja olla tarpeeksi nöyrä vastaanottaakseen.
Vanhoissa ihmisten tekemissä kirjoituksissa on aina ihminen ainakin välissä. tieteenharrastaja kirjoitti:
Luojamme on kirjoittanut ilmoitustaan kiviin meille tulkittavaksi. Tarvitsee vain osata, ymmärtää ja olla tarpeeksi nöyrä vastaanottaakseen.
Vanhoissa ihmisten tekemissä kirjoituksissa on aina ihminen ainakin välissä.Tuossa Sciencen jutussa oli muuten tämmöinen linkki: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/07/live-chat-physics-after-the-higg.html
Se on huomenna, mutta en tiedä ehdinkö seurata sitä. Lupaavat kyllä julkaista kirjoitukset kokonaisuudessaan samalla sivulla. Tuossa sitä päivitystä varmaan tulee, että mihin sitä ollaan menossa."Nämä on näitä evogurujen urahduksia, joille ei löydy faktuaalista evidenssiä vaan ajatus jää urahduksen tasolle."
Onneksi sentään kreationistit pistävät parastaan ja saamme näin lisää tietoa ja ymmärrystä maailmastamme.- tieteenharrastaja
solon1 kirjoitti:
Tuossa Sciencen jutussa oli muuten tämmöinen linkki: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/07/live-chat-physics-after-the-higg.html
Se on huomenna, mutta en tiedä ehdinkö seurata sitä. Lupaavat kyllä julkaista kirjoitukset kokonaisuudessaan samalla sivulla. Tuossa sitä päivitystä varmaan tulee, että mihin sitä ollaan menossa.Kiitos vinkistä. Tieteen suuremmissa liikahduksissa, joita tämä tuntuisi olevan, nousee kyllä ilmaan melkoinen pölymyrsky ristikkäisiäkin päätelmiä ja visioita. Siksi koetan tässäkin malttaa mieleni ja odotella rauhassa tiivistelmiä ja yhteenvetoja.
- muutaietarvitse
Raamatussa on kaikki mikä ihmisen tarvitsee tietää elääkseen hyvän elämän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky74805Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434672Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1733810Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty363572Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1123560Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm523023Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121090Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63877- 93802
- 40745
