TV 1 klo 19.05 21.7.2004

ULKOLINJA: PALESTIINAN NAISKAMIKAZET

Satuitteko katsomaan?

Seurasin melko järkyttyneenä niitä palestiinalaisia äitejä, jotka olivat rohkaisseet lapsiaan itsemurhaterroristeiksi ja jopa lähettäneet heidät tekojaan tekemään.

Miten voi äiti yllyttää lapsensa murhiin ja itsemurhaan? Miten voi äiti antaa siunauksensa teolle ja olla vielä ylpeä siitä?

Miten palestiinalaisäiti voi ohittaa olankohautuksella uhrien äitien surun? Mitä hän sanoo lohduttaakseen niitä äitejä ja isiä, joiden lapset tällainen terroristi murhaa?

TV1 sentään vähän päästi israelilaistenkin tuntemuksia ohjelmaansa, mutta ohjelman tekijät olivatkin ranskalaisia. Ehkä omatunto kolkuttaa, sillä vuosia jatkunut antisemitismin aalto on jopa yllättänyt Ranskan.

Jos itsemurhaterroristin motiiviksi ilmeneekin se, että nainen on raskaana ja tulemassa tapetuksi omiensa taholta, on selitetty, että ainoa tapa päästä muulla tavoin pois on tehdä itsemurha. Ja sitten mukaan tuleekin Hamas, ja sanoo, että on jaloa samalla murhata muutama juutalainen. Omaisetkin sen hyväksyvät, kun saavat vähän taaloja lapsen teosta, tosin naisista ei kai arabikulttuurin mukaan läheskään saman verran kuin miespuolisista.

Jos tällä tavalla yritetään ratkoa Lähi-idän ongelmaa, niin ratkomatta se ikuisesti jää.

On mielenkiintoista seurata, miten nuo Israel-vastaiset kirjoittajat reagoivat tähän ohjelmaan. Siinä mm. näytettiin pätkiä minunkin tänne esittelemästäni videosta ARAB TERROR, joka poistettiin liian raakana ja yksipuolisena, jopa manipuloivana ja muokattuna israelilaisten tarpeisiin. Nyt sen esitti TV1. Koskahan se poistetaan jo näytettynä TV1:n ohjelmistosta?
8278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Surullista katsottavaahan tuo oli.

Unohdit muuten tuossa viestissäsi mainita siitä, miten dokumentissa pohdittiin (ei kylläkään riittävästi) myös niitä syitä jotka johtavat nuo ihmiset tekemään näitä terroritekoja.

Ainakin syiksi voi mainita ihmisten turhautuneisuus, ahdistuneisuus ja epätoivo jotka johtuvat heidän tilanteestaan. Toisaalta taas sitten näitä hyväksikäyttävät uskonnolliset ja poliittiset johtajat.

Suvitatin lähettämän linkin taustalla olevilla sivuilla oli toisaalla tähän sopiva tekstikohta:

"The best way to try to get peace in Palestine is to ensure that the Palestinians will have more to lose than their presently hopeless, futureless and miserable lives.

Therefore the present Israeli economic blockade of the Palestinian territories must stop. Obviously violent extremism (from both sides!) should be fought. A start should be made to vacate the Israeli settlements in the occupied territories. Briefly said: Go on with the execution of the Oslo agreements, and go on with negotiations to reach a lasting solution."

http://www.euronet.nl/users/e_wesker/palestine.html


Shalom: "TV1 sentään vähän päästi israelilaistenkin tuntemuksia ohjelmaansa, mutta ohjelman tekijät olivatkin ranskalaisia. Ehkä omatunto kolkuttaa, sillä vuosia jatkunut antisemitismin aalto on jopa yllättänyt Ranskan."

Mitä Ylellä oli tässä tekemistä? Miten niin Yle "päästi"? Yle näytti sen dokumentin, piste. Vai vihjaatko siis, että dokkaria olisi Ylellä jotenkin leikelty?

Ja tuosta antisemitismistä Ranskassa, luehan tämän päivän pääkirjoitus Pohjalaislehdessä: http://www3.pohjalainen.fi/servlet/page?_pageid=3236&_dad=portal30&_schema=PORTAL30&depa=17


Shalom: "Omaisetkin sen hyväksyvät, kun saavat vähän taaloja lapsen teosta, tosin naisista ei kai arabikulttuurin mukaan läheskään saman verran kuin miespuolisista."

Jos et tästä kerran varmasti mitään tiedä, niin olisiko parempi ettet myöskään asiasta mitään (varsin ilkeämielisesti) vihjailisi.

Äänestä
  • paikka "paratiisissa"kuten tämänkin sivun Al-Aqsa porukalla.Koraani käteen ja mars!

    Äänestä

Kyllä tuon ohjelman katsottua tuli mieleen tämä jo tuohon toiseen ketjuun antamani vastaus; hävittäkää koko palestiina.

Joku kansainvälisten suhteiden professori telkassa esitti, että ainoa ratkaisu ongelmaan olisi se, että Israel hävittäisi koko Palestiinan. Pakko myöntää, mutta samaa mieltä olen. Ei noin sairaiden tyyppien kanssa voi elää naapureina.

Äänestä
  • Sairas rasistien rasisti olet kun, tuollaista kirjoitat.

    Mieti vähän mitä lauot, koska samalla periaatteella natsit olisivat voineet hävittää juutalaiset, eikä nyt olisi kriisiä Lähi-Idässä.

    Keskusteluissa ei esim. saa: kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan,
    kirjoittaa rasistisia tekstejä.

    Äänestä

  • Jykä kirjoitti:

    Sairas rasistien rasisti olet kun, tuollaista kirjoitat.

    Mieti vähän mitä lauot, koska samalla periaatteella natsit olisivat voineet hävittää juutalaiset, eikä nyt olisi kriisiä Lähi-Idässä.

    Keskusteluissa ei esim. saa: kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan,
    kirjoittaa rasistisia tekstejä.

    Kaikki Israelilaiset varmasti lukevat tätä palstaa ja ottavat oppinsa täältä :-)))))))

    Vakavsti: kerroin vain mitä joku (en muista kuka) proffa kertoi mielipiteenään, ja kerroin olevani samaa mieltä.

    Ja jos tämä on palstan sääntöjen vastaista, niin 90% viesteistä on samaan kategoriaan kuuluvia.

    Äänestä

Onnistuithan taas kerran näkemään "kolikosta" vain toisen puolen. Mitenkään puolustelematta tai antamasta hyväksyntääni palestiinalaisten itsemurhaiskuille, havaitsin myös ohjelmassa kerrottuja syitä näiden iskujen synnylle. Täydennän hieman esille ottamiasi asioita, jotta ohjelman antama kokonaiskuva tilanteesta paranisi.

Eräskin äiti oli piilotellut Hamas-johtajaa vuoden verran kotonaan, kunnes Israelin sotilaat olivat hakeneet miehen ja ampuneet hänet talon pihalle. Hän saattoi olla uhka sotilaille, mutta länsimaisissa demokratioissa tällaiset rikollistenkin teloitukset on edes jälkikäteen tapana tutkia tarkoin. Joka tapauksessa tapahtuma oli alkusykäyksenä silloin seitsemän vuotiaalle tulevalle itsemurhapommittajalle.

Tulevia itsemurha-kandidaatteja olivat myös sairaalassa Israelin hyökkäyksissä haavoittuneet lapset. He tunsivat vihaa ja kostonhalua heille tuskaa aiheuttanutta tahoa kohtaan.

Samoin katkeria ja vihaisia ihmisiä löytyi myös tiesuluilta. Tuntikausien tahallinen kyykytys ja työpaikalle menon estäminen ei paranna israelilaisten turvallisuutta. Kostonhaluisia palestiinalaisia tehtaillaan vaan lisää.

Puolustelet myös monissa kirjoituksissasi Israelin rakentamaa suoja-aitaa. Sekin synnyttää katkeruutta palestiinalaisten keskuudessa. Sanot sen olevan suoja terrori-iskuja vastaan ja toimiihan se varmaan jonkin aikaa suojana. Pidemmällä aikavälillä pelkään sen kuitenkin olevan haitta Israelille, koska tekniikka kehittyy ja yhä useammilla tahoilla on tulevaisuudessa hallussaan joukkotuhoaseita. Ja tiedustelun pettäessä yhden ainoan kerran voi käydä todella heikosti. Kun on vähemmän vihamiehiä, on myös pienempi riski joutua tuhotöiden kohteeksi. Muutama tuhoamisvimmainen kaheli aina löytyy, mutta heidät on paljon helpompi pitää aisoissa kuin suuret joukot kostonhaluisia ihmisiä.

Israelin sotatoimien ja -hallituksen arvostelu ei muuten ole sama asia kuin juutalaisvastaisuus. Ei siinä uskontoa arvostella.

Äänestä
  • Eräs äiti oli piilotellut Hamasin terroristijohtajaa, joka oli vastuussa israelilaisten murhista terrori-iskuissa. Häntä Israelin sotilaat etsivät, eivät piilottelija-äitiä eivätkä äidin lasta.

    Huomasitko sairaaloissa niitä juutalaislapsia, jotka olivat haavoittuneet itsemurhaiskuissa ja kuulitko heidän ja heidän vanhempiensa kommentteja? Kuulitko iskuissa kuolleiden vanhempien surua?

    Tiedätkö,miksi tiesuluilla liikenne ei suju? Koska niiden kautta on mennyt läpi lukuisia terrori-iskujen tekijöitä. Nyt Israelin sotilaat joutuvat tarkastamaan jokaisen tiesulun läpimenijän entistä tarkemmalla seulalla. Siksi tiesulun ylittäminen kestää, valitettavasti!

    Oletko jo huomannut Israelin viranomaisten tarkkoja laskelmia siitä, kuinka paljon turva-aita on vähentänyt terrori-iskuja Israelin alueella. Pitäisikö tällainen aita purkaa ja antaa näin terroristeille jälleen vapaat kädet tulla Israeliin tappamaan sen asukkaita? Vaikka aita on tuomittu maailmalla, se on vain osoitus tietämättömyydestä (tai tyhmyydestä). Kaiken lisäksi Israel on virallisesti ilmoittanut, että aita on tilapäinen, kunnes se voidaan purkaa. Mutta siihen tarvitaan myös toisen osapuolen tahtoa, sillä terrori-iskujen jatkuessa aidan rakentaminen jatkuu tai sen mahdollinen purkaminen myös viipyy.

    Kuulehan Jykä, olisikohan sinun opeteltava hiukan tasapuolisuutta, puolueettomuutta en sinulta voi odottaakaan. On olemassa valtio nimeltä Israel, joka suojelee kansaansa juuri tuossa tv-lähetyksessä mainituilta terrori-iskuilta, tekivät niitä sitten naiset tai miehet. Toisaalta on "kansa", joka vaatii itselleen toisen kansan asuttamaa ja rakentamaa valmista valtiota. Olisiko tämän valtion luovuttaminen heille oikein? Minne sinä sijoittaisit ne miljoonat juutalaiset, jotka näin jäisivät ilman kotia?

    Äänestä

  • Shalom1 kirjoitti:

    Eräs äiti oli piilotellut Hamasin terroristijohtajaa, joka oli vastuussa israelilaisten murhista terrori-iskuissa. Häntä Israelin sotilaat etsivät, eivät piilottelija-äitiä eivätkä äidin lasta.

    Huomasitko sairaaloissa niitä juutalaislapsia, jotka olivat haavoittuneet itsemurhaiskuissa ja kuulitko heidän ja heidän vanhempiensa kommentteja? Kuulitko iskuissa kuolleiden vanhempien surua?

    Tiedätkö,miksi tiesuluilla liikenne ei suju? Koska niiden kautta on mennyt läpi lukuisia terrori-iskujen tekijöitä. Nyt Israelin sotilaat joutuvat tarkastamaan jokaisen tiesulun läpimenijän entistä tarkemmalla seulalla. Siksi tiesulun ylittäminen kestää, valitettavasti!

    Oletko jo huomannut Israelin viranomaisten tarkkoja laskelmia siitä, kuinka paljon turva-aita on vähentänyt terrori-iskuja Israelin alueella. Pitäisikö tällainen aita purkaa ja antaa näin terroristeille jälleen vapaat kädet tulla Israeliin tappamaan sen asukkaita? Vaikka aita on tuomittu maailmalla, se on vain osoitus tietämättömyydestä (tai tyhmyydestä). Kaiken lisäksi Israel on virallisesti ilmoittanut, että aita on tilapäinen, kunnes se voidaan purkaa. Mutta siihen tarvitaan myös toisen osapuolen tahtoa, sillä terrori-iskujen jatkuessa aidan rakentaminen jatkuu tai sen mahdollinen purkaminen myös viipyy.

    Kuulehan Jykä, olisikohan sinun opeteltava hiukan tasapuolisuutta, puolueettomuutta en sinulta voi odottaakaan. On olemassa valtio nimeltä Israel, joka suojelee kansaansa juuri tuossa tv-lähetyksessä mainituilta terrori-iskuilta, tekivät niitä sitten naiset tai miehet. Toisaalta on "kansa", joka vaatii itselleen toisen kansan asuttamaa ja rakentamaa valmista valtiota. Olisiko tämän valtion luovuttaminen heille oikein? Minne sinä sijoittaisit ne miljoonat juutalaiset, jotka näin jäisivät ilman kotia?

    Nuo samat perustelut Israelin toimille olen nähnyt täällä jo niin monta kertaa, etten aio osallistua niiden samojen asioiden edestakaisin vääntelyyn.

    Täällä jauhetaan jatkuvasti milloin mistäkin historiallisesta tapahtumasta ja niiden aikaansaamasta oikeutuksesta kenen lie alueeseen.
    Luulisi tulevaisuuden kiinnostavan menneisyyttä enemmän ja rauhan saaminen alueelle. Mielestäni Sharonin harjoittama politiikka on haitallista Israelille(kin) ja sitä yritin sinulle selittää. Tasapuolisuuden nimessä mainittakoon, että kyllä vastapuolessakin on vikansa. Molemmat saisivat uusia pikaisesti johtonsa, ne ovat jo korttinsa pelanneet ja hävinneet.

    "Eräs äiti oli piilotellut Hamasin terroristijohtajaa, joka oli vastuussa israelilaisten murhista terrori-iskuissa. Häntä Israelin sotilaat etsivät, eivät piilottelija-äitiä eivätkä äidin lasta."

    En niin väittänytkään, mutta tapahtuma ja Hamas-johtajan ampuminen pihalle sai äidin kertoman mukaan aikaiseksi valitettavan vuosia myöhemmin tapahtuneen itsemurhaiskun. Paljon väkivaltaa nähneitä lapsia on helppo manipuloida itsemurhapommittajiksi. Useiden tutkimusten mukaan jo väkivallan näkeminen lisää väkivaltaisen käyttäytymisen riskiä varsinkin lasten keskuudessa.

    "Huomasitko sairaaloissa niitä juutalaislapsia, jotka olivat haavoittuneet itsemurhaiskuissa ja kuulitko heidän ja heidän vanhempiensa kommentteja? Kuulitko iskuissa kuolleiden vanhempien surua?"

    Vastauksen pitäisi käydä ilmi edellisestä kirjoituksestani.

    "Toisaalta on "kansa", joka vaatii itselleen toisen kansan asuttamaa ja rakentamaa valmista valtiota. Olisiko tämän valtion luovuttaminen heille oikein? Minne sinä sijoittaisit ne miljoonat juutalaiset, jotka näin jäisivät ilman kotia?"

    Ensinnäkään palestiinan "kansa" ei vaadi itselleen koko Israelin aluetta, jotkut heistä niin tekevät. Oikeuttaako se kuitenkaan tuomitsemaan koko kansaa? Molempien kansojen tulisi mahtua alueelle ja paras keino toteuttaa tämä ja saada aikaan rauha lienee tiekarttana tunnettu ehdotus alueen jakamisesta. Molemmille kansoille oma itsenäinen valtio, ovathan molemmat alueella niin kauan pyöriskelleet. Miljoonilla juutalaisilla olisi parempi tulevaisuus edessään, kun muutama siirtokunnissa asuva jästipää osaisi olla vähemmän itsekäs ja muuttaisi takaisin ystäviensä joukkoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shalom1 kirjoitti:

ULKOLINJA: PALESTIINAN NAISKAMIKAZET

Satuitteko katsomaan?

Seurasin melko järkyttyneenä niitä palestiinalaisia äitejä, jotka olivat rohkaisseet lapsiaan itsemurhaterroristeiksi ja jopa lähettäneet heidät tekojaan tekemään.

Miten voi äiti yllyttää lapsensa murhiin ja itsemurhaan? Miten voi äiti antaa siunauksensa teolle ja olla vielä ylpeä siitä?

Miten palestiinalaisäiti voi ohittaa olankohautuksella uhrien äitien surun? Mitä hän sanoo lohduttaakseen niitä äitejä ja isiä, joiden lapset tällainen terroristi murhaa?

TV1 sentään vähän päästi israelilaistenkin tuntemuksia ohjelmaansa, mutta ohjelman tekijät olivatkin ranskalaisia. Ehkä omatunto kolkuttaa, sillä vuosia jatkunut antisemitismin aalto on jopa yllättänyt Ranskan.

Jos itsemurhaterroristin motiiviksi ilmeneekin se, että nainen on raskaana ja tulemassa tapetuksi omiensa taholta, on selitetty, että ainoa tapa päästä muulla tavoin pois on tehdä itsemurha. Ja sitten mukaan tuleekin Hamas, ja sanoo, että on jaloa samalla murhata muutama juutalainen. Omaisetkin sen hyväksyvät, kun saavat vähän taaloja lapsen teosta, tosin naisista ei kai arabikulttuurin mukaan läheskään saman verran kuin miespuolisista.

Jos tällä tavalla yritetään ratkoa Lähi-idän ongelmaa, niin ratkomatta se ikuisesti jää.

On mielenkiintoista seurata, miten nuo Israel-vastaiset kirjoittajat reagoivat tähän ohjelmaan. Siinä mm. näytettiin pätkiä minunkin tänne esittelemästäni videosta ARAB TERROR, joka poistettiin liian raakana ja yksipuolisena, jopa manipuloivana ja muokattuna israelilaisten tarpeisiin. Nyt sen esitti TV1. Koskahan se poistetaan jo näytettynä TV1:n ohjelmistosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu