suomen uusi valuutta puhuttaa..

Keksi Suomelle uusi hienoniminen valuuttaa...etukäteen ..ennen kun irottaudumme eurosta.
6120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

itse tehnyt ehdotusta asiasta?

Äänestä

Markkahan se on. Jokainen euromaa ottaa valuutakseen entisen valuuttansa: krooni, Mark, frangi, peseta, liiran jne. Muuntosuhde on 1:1. Markkinat sitten hinnoittelevat kunkin uuden valuutan ajan mittaan.

Suomen osalta uusi markka heikkenee nopeasti dollariin, puntaan, Ruotsin kruunuun ja Saksan markkaan nähden. Suomen vanha nimitys Inflandia pääsee taas oikeuksiinsa suuren inflaation ja jatkuvien devalvointien seurauksena.

Äänestä

kai me euro pidetään, mutta muut maat pitää saada eurosta ulos.

jos markka otetaan, se on liian kallista maajusseille ja asunnonomistajille,
eikä tosiaan mihinkään pohjoismaiden valuuttaan voida mennä

Äänestä

Soini

Merkitään: FIS

Yksi soini on sata ääliötä. Suhde euroon aluksi 1:1 ja kurssi tulee tippumaan äkkiä japanin jenin tasolle. Silloin kun aletaan painaa 10.000.000.000 soinin seteleitä, niissä pitää olla kanta-isän Timon naama ja puhekupla "Kyllä minä tämänkin tiesin niinkuin koko markkinoiden heilahtelut tiesin jo Vennamon aikana"

Ääliöt on kolikoita joilla voi ostella jotain pientä. Kolikot ovat:
10 Ääliötä (vaihtorahoja joilla ei juuri mitään tee)
20 Ääliötä (käteviä vaikkapa pantiksi ostoskärryihin)
50 Ääliötä (käyvät johonkin pikkujuttuihin maksuvälineeksi, näitä viitsii jo pitää taskun pohjalla)

Soinit ovat seteleitä ja kolikoita:

Kolikot:
1 Soini
5 Soinia
10 Soinia
20 Soinia

Setelit:
50 Soinia
100 Soinia
200 Soinia
500 Soinia
1000 Soinia


Soini seteleitä voisi painaa varastoon jo 10.000 Soinin kappalearvolla. Näiden kurssihan tippuu komeasti. Timo tietenkin tämän jo tietää, niinkuin kaiken muunkin...

Äänestä
  • Setelit pitää painaa 2 kerrospaprulle. Pyyhkimisen jälkeen kopiokappale toimitetaan Soini-palautusautomaattiin. Aluksi niinä toimivat Otto-automaatit. Myöhemmin ShitSouni. Kolikot on varattu Soinille. Niillä on hyvä raapia perseen rupia.

    Äänestä

1 näppy
2 finniä
10 paisetta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jedi 2012 kirjoitti:

Keksi Suomelle uusi hienoniminen valuuttaa...etukäteen ..ennen kun irottaudumme eurosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu