Valtio puikkoihin

Mobira Rules

Eikö nyt olisi edullista ostaa koko roska pois ja lähteä uudelle tielle - miksei suomen valtion kannattaisi ostaa koko Nokian osakekantaa ja ottaa homma haltuun. Pysyisi samalla lempilapsemme suomessa.

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nokskeps

      Valtiollako on jotain sellaista erityisosaamista, jolla Nokia nousee?

      • jhipwfreq

        Onhan se nyt nähty. Tehdään Kataisesta hallituksen puheenhohtaja ja Urpilaisesta toimitusjohtaja niin on merkillistä, jos ei firma nouse alennustilastaan.

        Toisaalta, jos ei sittenkään onnistuisi ja osakkeen arvo putoaisi nollaan, pääkonttorin voisi aina siirtää esim. Ateenaan. Tai jollekin pienelle saarelle, jossa edellämainitut arvoisat talousnerot voisivat elää elämänsä onnellisena loppuun saakka.


    • NOKIA9.0

      Onhan tuolla spekuloitu aikaisemminkin. Mitä enemmän ajattelee tuota asiaa, sitä enemmän siinä on järkeä.

    • tyhmyys rules

      Syynä on tyhmyys. Aikanaan valtion lähti nimittämään Valtion kuvaputkitehtaaseen poliitikkoja. Vanhemmat tallaajat muistavat Valco-Saloran.
      Poliitikkojen johdossa Valco meni nopeasti konkkaan ja siitä koitui valtavat tappiot.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Valco

      Nykyinen hallitus on niin tyhmä, ettei se osaa edes tyriä varallisuuttaa huonon teollisuusjohtamisen saralla.

      Ennen: tyhmät ministerit tyrivät toimivan tehtaan ja rahaa menetettiin.
      Nyt: tyhmät ministerit tyrivät rahat suoraan - tehdasta ei tarvita välissä.

      Enää ei tarvita ostaa rahalla mitään liiketoimintaa - rahat tuhlataan suoraan taivaan tuuliin (100 miljoonaa "ilmastonlämpenemishömppään") tai etelän konkurssipankkeihin (50 miljardia).

      Ei ihme, että ministereille (lyhyen) matematiikan numerot olivat 6-7 presidentti mukaan lukien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe