Karjalainen rakennusperintö osoittaa taas voimansa:
http://www.karjalansanomat.ru/article/salmin-maisemat-houkuttelevat-monia
100 vuotias puutalo edelleen (kuluttavassa) julkisessa käytössä!
Tuon kun vielä joku rähmälläänoleva rakennusalan kommari eläkeläisporukka tai Vihreä Lanka kävisi talkoll maalassa. niin eipä tuo ulkoapäin juuri uutta häpeäisi.
Punamultaa pintaan, niin vanhakin näyttää nuorelta.
Ei missään tapauksesta sitä R... sinistä!
http://www.karjalansanomat.ru/article/salmin-maisemat-houkuttelevat-monia
100 vuotias puutalo edelleen (kuluttavassa) julkisessa käytössä!
Tuon kun vielä joku rähmälläänoleva rakennusalan kommari eläkeläisporukka tai Vihreä Lanka kävisi talkoll maalassa. niin eipä tuo ulkoapäin juuri uutta häpeäisi.
Punamultaa pintaan, niin vanhakin näyttää nuorelta.
Ei missään tapauksesta sitä R... sinistä!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Työväentalon kuuluukin olla punamullalla maalattu. Sininen väri sopii venäläisten kulttuuripalatseihin!
Venäläiset työläiset rakensivat sen venäläiseen Suomen autonomiaansa. Sen voi lukea sieltä seinästäkin evvakkopöljät. Älkää omiko taas toisten tavaraa!
Äläs mutanttireppana taas höpötä. Evakkosetäpä kertoo:
Salmin työläiset rakensivat ensimmäisen työväentalon Tulemalle 1909-1910. (Yhdistyksen puheenjohtaja oli silloin Mikko Petrov Smirnov, hä oli karjalainen kuten siinä pitäjässä suurin osa.) Mutta se talo paloi 1921. Nykyinen talo rakennettiin 1924 ja on vieläkin pystyssä. Arvatkaapa oliko venäläisiä työläisiä niitä rakentamassa?
Siellä seinässä lukee muutakin mm. FUCK YOU.
Salmin työläiset olivat 1909 tsaarin alamaisia Pyhän Venäjän maassa ja sen pienessä Suomi nimisessä autonomiassa evakkosikiö!
Mutanttihan on sitkeä sissi. Ensin sanoo että VENÄLÄISET työläiset rakensivat. Sitten vaihtaa puheenaihetta ja taaskaan ei tiedä mistään mitään. Suomalaiset olivat Suurruhtinaskunnan alamaisia, itse olit pyhän tsaarin ryssänsikiö!
Olisko ollut sama sissi viime keväänä joka keksi että Salmin valtavilla peltoaukeilla oli perunoita kasvamassa satoja hehtaareja. Paikanpäällä ei evakot löytäneet paria aaria suurempia perunaviljelmiä. Mutantit ovat kehittyneet valtavasti, kun ajattelee Letkun ja Välilihan tasoa. Onnea vaan ja hyviä ideoita! On meillä evakoilla kesälläkin hauskaa.
Yrittävätköhän tkatulaiset erikoistua? Yksi mutantti ainakin harrastaa Kurkiojan tapahtumia, toinen Krookilaa. Olisko nyt koulutuksessa Salmi-Mutantti? Sehän aloitti jo viime keväänä peruna-aiheilla ja nyt venäläisten rakennustöillä.
Nimiehdotus: Salmutti!
Tietääkö Salmutti montako kengurua on Salmissa?
Joko päivä paistaa Tehtaankadun kellariin?
Sinulla kun noita nimimerkkejä piisaa, niin saadaan kai odotella vielä jonkin aikaa, ennekuin ryhdyt käyttämään kyrilisiä kirjaimia?
Voisitko kysellä PÄÄkonttorin kautta tai suoraan (suhteilla) ent. Lumivaarasta, menikö SEN tyylikkään ev.lut. kirkon lattialankut polttopuiksi, vai saiko joku paikallinen Kosbodin Petroskoissa tehtyä niistä lattian ikiomaan kolhoosiinsa ... nyt kun ent. Neuvostoliitossa on siirrytty kapitalismin KULTA-aikaan?
Suomalainen rakentaminen on erinomaista, mutta puutalot eivät kestä tulta ja kivitalot eivät kestä POMMEJA.
Myö "pojat" rakennetaan, työ "toverit" revitte.
Kirjoittele!
Kyllä venäläiset osaavat rakentaakin. Eikös he ole laajentaneet t-kadun kellariosastoa vai oisko antaneet ulkopuoliselle urakan? Miten sen t-kadun kanssa oikein on, eikö sen alunperin rakentaneet venäläisten ystävät saksalaiset?
Evbakkokakarojen kusipäisyys on luultuakin syvempää.
Mutantti on ihan oikeassa. Kusipäisyydessä ja hulluudessa meitä evbakkokakaroja ei voita muut kuin t-kadun mutantit, mutta heillä on siihen luontaiset edellytykset.
Osaisko Salmiin erikoistunut mutantti Sal-Mutti kertoa mistä on ilmestynyt Miinalan kylään vanhan sovhoosin maille moderni viljankuivaaja?
Mitä me niillä Karjalan risukoilla tehdään. Petsamo takaisin niin saadaan osuus Jäämerestä (maakaasua, öljyä, nikkeliä ja yhteys koillisväylään.