Tulin aikanaan tälle foorumille muutama kuukausi sitten, koska minua kiinnostaa juutalaisuus yhtenä kulttuurina (uskontona ym ym) muitten joukossa. Täällä näkyi rasistisia kirjoittajia, muutama uskova ja sitten ateisti45, jolla oli minusta jotakin sanottavaa oikeasti. Ihmetytti. Poistuin. Sitten tulin takaisin, kirjoittelin mielestäni asiakirjoituksia juutalaiuudesta ja myös antisemitismista ja yritin välttää kiistelyä ainakaan rasistien kanssa. En asettunut 'sharonin puolelle' enkä 'palestiinalaisia vastaan' - vakituiset teemat täällä, sen sijaan, että olisi voinut kesksutella juutalaisuudesta.. Jatkuvia ja toistuvia ns 'Israelin politiikan kritiikkiä'..'antisiionismia' jne.. hoh hoijaa
Nyt kun foorumille tuli seriffi, heräsi pieni ajatus, että ehkäpä täällä nyt voi keskustella juutalaisuudesta, sen historiasta ja erilaisista juutalaisen uskonnon ilmenemismuodoista. Ei, ei voi. Rasistiset mielipiteet saavat nyt seriffin tuen, ja asiallisimman kirjoittajan kommentit poistetaan. Joten.. heippa.
Nyt kun foorumille tuli seriffi, heräsi pieni ajatus, että ehkäpä täällä nyt voi keskustella juutalaisuudesta, sen historiasta ja erilaisista juutalaisen uskonnon ilmenemismuodoista. Ei, ei voi. Rasistiset mielipiteet saavat nyt seriffin tuen, ja asiallisimman kirjoittajan kommentit poistetaan. Joten.. heippa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vilkaisepa erästä toista suosittua foorumia. Siellä keskustelu on vielä paremmassa kunnossa kuin täällä.
Mika ei ole sinne vielä tietään löytänyt ja siellä ei ole tällaista sheriffiä.
Asiakeskustelukin on siellä mahdollista, vaikka jotkut herjaavatkin.
Tervetuloa tutustumaan, mutta itse saat hakea foorumin, etteivät nämä räpätädit sinne ihan heti löydä!
taisivat höpöttäjät saada vallan täällä taidanpa siirtyä muille saiteille.
Olisi todella toivottavaa, että nuo ääripään israel kannattajat poistuisivat muille saiteille! Te ette kertakaikkiaan tule toimeen kenenkään kanssa! Annatte juutalaisuudesta mielestäni aivan väärän ja kielteisen kuvan. Tuo "raivoaminen" ylittää jo hyvän maun rajat! RAUHOITTUKAA tai menkää muualle mylvimään!
Ateistin, shalomin ja watchin poistuttua täällä palstalla on ollut melko ruhallista ja jopa asiallista keskustelua.