meille tarjottiin kolmea neljää ministerinpaikkaa mutta emme halunneet valtaa. pelkäämme liiaksi vastuunottamista tekemisistämme
miksi me persut ollaan oppositiossa
juoppo-persu
1890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Soinin saa juoksemaan vain kuiskaamalla hänen takanaan; Vastuu....
Nyt nähdään, miten Suomea johdetaan yhden puolueen seko-eu-politiikalla ja SDP ja vasurit myivät vaalilupauksensa ja äänestäjänsä ministerin palkasta. Hävettää niiden Kokoomuksen nuolenta, millä ei ole mitään rajaa. Urpilainen lahjoittaa vaikka mille konkurssipankille mielettömästi rahaa vain muutaman % takuita vastaan!
Hullun rikas Espanja ja Italia huomasivat, että nyt kannattaa nyhtää Suomen rahat, kun on lapselliset Suomen johdossa.
EU-pulvaanitkin Sauli Niinistö ja Korrkman oltiin jo TV-uutisissa huudettu apuun puolustamaan eurossa pysymistä, kun kansan mitta on täynnä. Niinistö vie Suomea kohti tuhoa, hävettää, mikä siinä on, kun järkipuhe ei koskaan tavoita Suomen johtoa?
ei me mitään vastuuta haluta ottaa vaan ryypätä koko ajan
emme halunneet maksella etelän tuhlarimaiden velkoja. sitä vaan on joidenkin niin vaikea ymmärtää.
Hakkaraisen pitää naisten pakottamana kantaa marttyyrimaisesti akkaa kipeän selkänsä päällä. Ei hänkään olisi joutanut.
Persut ovat oppositiossa, koska Soinin per-se ei kestä merivettä.
Perussuomalaiset täyttivät äänestäjilleen antaman lupaukksen. Emme ole mukana kauhomassa rahaa eurooppaan!
ettekä täyttäneet. hallituksessa olisitte voineet estää sen kuten lupasitte äänestäjille. nyt te persut olette ulisevia koiria jotka pakenevat vastuuta
no tuo selittäkin sinun kirjoituksesi: ei minkäänlaista käsitystä politiikan realiteeteistä. kunhan sinulle nämä asiat selviävät sinäkin olet, et vain vakaa, vaan fanaattinen perussuomalaisten kannattaja.
ja nyt pullo pois kädestä ja ei ku opettelemaan politiikan lainalaisuuksia.
hopi hopi
ja pieni vinkki sitä ennen: älä ainakaan julkisesti puhu politiikkaa, saat hölmön maineen. täällähän se maine sinulla jo on.
Kuinka tyhmä savolainen kusettaja pitää olla että valehtelee itselleenkin?
Soinismin sanakirjasta:
Jos on tarpeeksi humalassa olo on kuin persuministerillä.
Ja jos sammuu sohvalle, tuntuu kuin olisi Audin takapenkillä.
Dokataan lasolia ja jonotetaan ruokakassia.
Persu ei kestä.
Soini taas ihan kännissä?
Olisi persulle melkoinen kulttuurishokki siirtyä ruuttamopon satulasta suoraan ministeriauton takapenkille?
Ei venynyt rupareikäkään tykkäisi liian pehmeästä penkistä?
Vastuun kantaminen on joillekin kasittämätön käsite.
Sääli.
Kun ns. köyhä kansa saa kerrankin mahdollisuuden, se ei uskalla sitä käyttää. Paljon helpompaa on puhua anustapeista, niiden tuotannosta ja riittävyydestä. Ja haukkua herroja, vaikka itse voisi käyttää herran valtaa.