Kuussa on käyty jo yli 40 vuotta sitten,

mutta suomalainen insinööri ei vieläkään osaa suunnitella sellaista kanttikiveä, että siitä voi ajaa fillarilla hidastamatta. Espoossa Suomenojalla kauppakeskus Merituulen kohdalla on tästä hyvä esimerkki. Ehkä Aalto-yliopisto tuo tähänkin epäkohtaan parannuksen.
23159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Osa jätetään tarkoituksella korkeiksi just siksi että pyöräilijät hidastaisivat vauhtia.

Äänestä
  • Mikähän teekkarijäynä siinä hidastamisessa on? Jos palaa punainen valo, pyöräilijä pysähtyy kokonaan. Jos valoa ei ole, Merituulesta tulevat autot pysähtyvät kolmion voimalla. Viereistä tietä ajavat väistävät kääntyessään kevyen liikenteen eteen.

    Äänestä

  • Tupsut täpinöissään kirjoitti:

    Mikähän teekkarijäynä siinä hidastamisessa on? Jos palaa punainen valo, pyöräilijä pysähtyy kokonaan. Jos valoa ei ole, Merituulesta tulevat autot pysähtyvät kolmion voimalla. Viereistä tietä ajavat väistävät kääntyessään kevyen liikenteen eteen.

    Sen vähän mitä olen kevyen liikenteen väyliä käyttänyt (kortti hyllyllä mopoillen), olen huomannut samoja asioita. Hirveitä hyppyreitä risteyksissä. Mopolla ajo sallittu reitin katkeaminen toiseen suuntaan (merkki varastettu?).

    V i t u n vaikeaa suunnistaa moporeittejä.
    Ja kuten mainitsit ei kääntyjät huomioi mopoja.

    Kerrankin vetelin tuppi nurin mopolla ja joku Urpo tinttasi eteen.
    Osuin etulokariin ja lensin kaaressa kanveesiin. Selkään sattui ihan vitusti, muuten olisin lyönyt Urpon tainnoksiin.
    Pihisin kiukusta ja huusin kurkku suorana. No Pelle vei sitten minut sairaalaan ja maksoi moponi. Kiitos siitä, vaikka kipu oli kova.

    On se vaan kumma kuinka mopoja ja fillareita ei muka nähdä? Mopoillessani sattui joka V I T U N päivä tilanne jossa olisin juridisesti voittanut osuman, mutten ihan vaan terveyssyistä, en viitsinyt ajaa alle.
    Oikeasti moottoripyöräily on sata kertaa turvallisempaa.

    Äänestä

  • Jokaisessa Merituulentielle tulevalla sivutiellä on liikennevalot ja sen lisäksi vielä kolmiot sitä varten jos liikennevalot ei toimi.

    Samalla logiikalla mitä pyöräteille noita kanttikiviä laitetaan, myös autoille pitäisi olla Merituulentiellä jokaisen sivutien risteyksen kohdalla15 senttiä korkeat ja teräväreunaiset kanttikivet.

    Äänestä

Tarpeetonta. Voit ajaa muualla tai vaikka kontata sen yli.

Äänestä
  • Minä koukkaan ajoradan puolelta, mikä ei varmaan ollut ingenjöörin tarkoitus. Päälle saa ajaa, jos luulee ehtivänsä/osuvansa.

    Äänestä

sorry vaan puppelot. Nää kanttikivet on tehty niille valkokeppisille jalankulkijoille. Jos sen sijaan selkeällä pyörätiellä on kanttia, niin ilmoitus kaupunkiin vaan.

Äänestä
  • Merituulen kohdalla on tyylikästä ja varmaan aika kallista design-kanttikiveä, mutta vähän idempänä Friisilän BikePlanetin kohdalla on tasainen karu asfaltti, onko sen suunnitellut joku teknisen viraston kesäpoika.

    Äänestä

Ei ole ihminen koskaan käynyt kuussa!

Äänestä
  • Ehkä ei mutta amerikkalainen on käynyt!! Tyhmät ja vainoharhaiset eivät sitä ymmärrä tai usko!

    Äänestä

kanttikiven asentaja asentaa sen johonkin korkeuteen, tuskin insinööri kiven mallia piirtäessään on tarkoittanut, että se asennetaan yleensä nuutaman sentin korkeammalle kuin on tarpeen. Ja syy miksi se asennetaan korkeammalle, on se ettei tarvitse kiveä nostaa heti kuin seuraava asfaltointi kerta tulee eteen.

Äänestä
  • Asukasaloite: "Uutta pyörätietä ajaville tulee ensin töyssy loivan kanttikiven muodossa kun pyörä-/autoteiden korkeuseron vuoksi laskeudutaan autotielle, sitten tulee kaksi töyssyä kun liikenteenjakajan keskikoroke on autotietä korkeammalla, ja lopuksi yksi töyssy kun noustaan takaisin pyörätielle. Autoliikenteelle ei ole tässä risteyksessä töyssyä ollenkaan vaikka heillä on väistämisvelvollisuus"
    Teknisen lautakunnan vastaus 20.10.2010: "Luiskattu reunatuki (leikattu viiste) on todettu toimivaksi sekä polkupyörille että pyörällisille kulkuvälineille"
    http://espoo04.hosting.documenta.fi/kokous/2011200001-15.PDF
    Että tuolla tavalla ne rattaat raksuttavat insinöörien päissä.

    Äänestä

Missä kohtaa sitä korkeaa kanttia on?
Esim. näissä kohtaa minusta se on erittäin loivaa:
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&ll=60.161878,24.710182&spn=0.000011,0.009645&geocode= &t=m&z=17&layer=c&cbll=60.161878,24.710182&panoid=jIRbRhJr7Z5D1xX05d90cw&cbp=12,250.17,,0,5.31
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&ll=60.164915,24.702848&spn=0.000011,0.009645&geocode= &t=m&z=17&layer=c&cbll=60.164915,24.702848&panoid=_P-vWtdTYyCxSpt2IOUdWA&cbp=12,116.98,,0,27.73
Ja onko kärkikolmiosta vinkujilla tietoa mitä merkitsee onko autoilijasta katsoen se kärkikolmio ennen pyörätienjatketta vai jälkeen ennen risteystä?

Äänestä
  • Jos se kärkikolmiojuttu on sinulle epäselvä, niin mainittakoon, että ennen kvl:ää oleva kolmio velvoittaa autoilijan väistämään kvl:n käyttäjiä.

    Äänestä

  • Googlemapsin kuvat on jo parivuottavanhoja, eli eivät ole enää sitä mitä tilanne on nyt. Tuossa ensimmäisen linkin risteyksessä on tehty tietöitä koko kesän ja nyt siinä on todella korkeat kanttikivet pyöräilijöille.

    Toisen linkin kuvassa on autoilijan suunnasta katsoen kolmio ennen pyörätien jatketta ja autoilija on väistämisvelvollinen.

    Jos kolmio olisi autoilijan suunnasta katsoen vasta pyörätien jatkeen jälkeen niin silloin pyöräilijä olisi väistämisvelvollinen

    Äänestä

  • Tieliikennelaki kirjoitti:

    Googlemapsin kuvat on jo parivuottavanhoja, eli eivät ole enää sitä mitä tilanne on nyt. Tuossa ensimmäisen linkin risteyksessä on tehty tietöitä koko kesän ja nyt siinä on todella korkeat kanttikivet pyöräilijöille.

    Toisen linkin kuvassa on autoilijan suunnasta katsoen kolmio ennen pyörätien jatketta ja autoilija on väistämisvelvollinen.

    Jos kolmio olisi autoilijan suunnasta katsoen vasta pyörätien jatkeen jälkeen niin silloin pyöräilijä olisi väistämisvelvollinen

    Kuvien päiväys on tosiaan heinäkuu 2009. Jos tilanne olisi nyt sama kuin ensimmäisen kuvan kohdalla, tätä ketjua tuskin olisi koskaan aloitettu. Eli kyseisen risteyksen suunnittelu taisi aikanaan olla kesäpojan harteilla inssin nauttiessa "hyvin" ansaitusta lomasta...

    Äänestä

Johtunee siitä että vastuussa oleva insinööri ei itse aja polkupyörällä. Tuskin tekisi itselleen kiusaa.

Äänestä

Ota poikakaveria kädestä, se auttaa.

Äänestä
  • Mistäs sää sen tiärät? :)

    Äänestä

No voi elämän kevät. Totta helvetissä sellainen osataan suunnitella ja jopa valmistaa, mutta se on sitten eri asia että kiinostaako kettä kuitenkaan tehdä sellaista. Halvin on aina tilaajan mielestä paras ja sopivin.

Äänestä

http://maps.google.com/maps?q=merituuli, espoo&hl=fi&ll=60.162223,24.710011&spn=0.000021,0.033023&sll=37.0625,-95.677068&sspn=51.841773,135.263672&hq=merituuli,&hnear=Espoo, Suomi&t=m&z=16&layer=c&cbll=60.162297,24.70995&panoid=9gix7_iczF3AuerplQxbew&cbp=12,292.36,,0,14.05

Tarkoitatko tätä kohtaa? Syy on se että kyseessä on jalkakäytävä jossa ei saa pyörkäillä.

Äänestä
  • Kyse on Kuitinmäentien ja Isonniitynkujan risteyksestä, jossa ei ole Googlen kuvan mukaan kanttareita (vanha foto). Nyt on, ja siinä saa pyöräillä.

    Äänestä

Tuossa on se idea, että autot voivat tulla kauppakeskuksesta kolmion takaa, ilman että niiden täytyy varoa pyöräilijöitä, jotka hidastavat omalla etuoikeutetulla väylällään kävelyvauhtiin. Toinen vastaava paikka on Turvesuontiellä, jossa on pedattu jouhevampi ulostulo piakkoin valmistuvalta golfkentältä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kanttikivi perusteet kirjoitti:

mutta suomalainen insinööri ei vieläkään osaa suunnitella sellaista kanttikiveä, että siitä voi ajaa fillarilla hidastamatta. Espoossa Suomenojalla kauppakeskus Merituulen kohdalla on tästä hyvä esimerkki. Ehkä Aalto-yliopisto tuo tähänkin epäkohtaan parannuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu