Miksi Seinäjoen Sahanlammen rannalla on kieltotauluja, joiden mukaan uiminen on kielletty?
Uintikielto
Perä Aktersnurra
13197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siksi koska se on kielletty.
Ei keltoa syyttä laiteta.
Kysytkö tielaitokselta miksi et saa ajaa ylinopeutta jollakin tieosuudella ?
Nimimerkki "uimari" on aivan oikeassa siinä, että kieltoa ei laiteta syyttä. mutta tällainen ei selvennä yhtään asiaa. Kansalaiset haluavat tietää kiellon perusteet. Jossakin totalitaarisessa yhteiskunnassa voidaan kieltää ihan mitä hyvänsä ja sen kummemmin perustelematta. Onko Sahanlammen uimavesi kenties pilaantunut jonkin pöpoön vuoksi, eli laatu kärsinyt.
Toisaalta, miten virtaavan veden alue voisi niin pahasti pilaantua? En usko, että syy on siinä.
Eikö se ole sen grillin vuoksi?
Mahtanee johtua viime aikojen sateista, jotka ovat liottaneet turvesoilta epäpuhtauksia, eikä sonnan seassa ole viisasta uida.
Miten se grilli uimiskieltoon vaikuttaa? "Grillituotteideen syöminen uidessa kielletty", olisi silloin lukenut.
Eilen oli tarkoitus käydä lasten kanssa, mutta onneksi valvoja oli paikalla ja kertoi että vesinäytteistä oli löytynyt kolibakteeria. En tiedä mistä sitten on mahtanut jokeen levitä, mutta jatkettiin matkaa ja mentiin kyrkkärille.
Siellä on kolipakteeria eli paskaa oikein kunnolla. Ei siellä yksi ihminen ole paskomassa käynyt vaan sinne on täytynyt tulla paskaa jostain oikein kunnolla.
Onko yläjuoksulla jätevedenpuhdistamoa?
Vai olisko joltain maatilalta päässyt lipsahtamaan?
Sikaliete (sonta) rannoilta on valunut sateiden aikana vesiin.
Ajoin tänään tiistaina sahkun ohitte päivällä, uinninvalvoja oli paikalla ja muutama ihan uimassakin, kielloista huolimatta.
Mahtaako se kielto olla vielä voimassa? Toivoisi paikkakunna lehdistön ja Ylen hoitavan tällaista asiaa ja tiedottavan yleisölle..
Kuulin että Eduskunnan oikeusasiamies sekä Suomen Euroedustajat ovat kaikki tulossa tarkastamaan tilannetta pääministerin sekä presidentin kera.
Tarkastusraportti julkaistaan myöhemmin ja tilaisuuden televisisoi YLE sekä MTV3
ainakin ja ehkä Nelonenkin suorana.
Senverran kansainvälisesti tärkeä asia kun kyseessä.
Kyse oli, siis oli, vakavasta asiasta, ihmisten terveyttä uhkaavasta tilanteesta. Jos "Ylivaltiosihteeri K." tietäisi pienessä polllassaan, mitä Siilinjärvellä veden kanssa pitää tehä, saattaisi pitää pienempää melskettä. Eikä ihan ole unholaan painunut muutaman vuoden takainen vesikatastrofi Nokialla. Aina kun veteen pääsee vahingollisia ja vaarallisia pöpöjä, on se vakava asia, ja silloinon median oltava valppaina.