Suurin osa Helsingin Sanomien kyselyyn (HS 16.7.2012) vastanneista taloustieteilijöistä kannattaa edelleen Suomen jäsenyyttä yhteisvaluutta eurossa. Kyselyyn osallistuneista 23 taloustieteilijästä 18 ei kannata Suomen eroamista eurosta. Eroamisen puolella oli vain kolme vastaajaa ja kaksi taas ei osannut sanoa kantaansa.
Eurojäsenyyttä kannattavien asiantuntijoiden perusteluita:
"Ero eurosta ei olisi nopea, helppo tai kivuton, ei edes Suomelle. Eroamisen kustannukset olisivat suuremmat kuin euroalueessa pysyminen", sanoo yliopistonlehtori Juha Tervala.
"Euro on tuonut vakautta, kasvua ja elintason nousua", sanoo professori Matti Pohjola.
"Globalisoituvassa maailmassa Suomen markka olisi liian pienellä taloudellisella pohjalla", sanoo valtiotieteiden tohtori Pekka Korpinen.
"Kriisimaat Kreikkaa lukuun ottamatta maksavat saamansa avun Suomelle aikanaan takaisin", sanoo tutkimusjohtaja Aki Kangasharju.
"Valinta tehtiin 1990-luvun lopulla. Nyt on aika katsoa tämä valinta loppuun ja toimia rakentavasti euron hyödyksi", sanoo pääekonomisti Reijo Heiskanen.
Eurojäsenyyttä vastustavien asiantuntijoiden perusteluita:
"Kriisiin on kaksi ratkaisua: täysi liittovaltio osavaltioiden välisine tulonsiirtoineen (joka käsittääkseni on mahdottomuus) tai euroalueen hajoaminen", sanoo professori Hannu Laurila.
"Verokanta- ja veronkeruuerojen sekä julkisten menojen erojen harmonisointi eri maiden välillä on luultavasti mahdoton myös liittovaltiossa, jollei mennä diktatuurimaiseen keskitettyyn hallintoon. Liittovaltiomalli on siis myös umpikuja", sanoo toimitusjohtaja Urho Lempinen.
Pitäisikö Suomen irtautua eurosta? Miksi / miksi ei?
Lopun alkuako?
165
1958
Vastaukset
- Nahkapohjat
Euron puolustajat saisivat selittää auki sen mekanismin, joka aiheuttaisi meille suuremmat tappiot markkaan palatessa kuin eurossa pysyminen. Samalla he voisivat kertoa, paljonko enemmän Tanska ja Ruotsi olisivat tienanneet euroon liittymällä. EU:n ongelmana on se, että sen byrokratian tyhmyys ylittää joukkojen viisauden. EU:ssa on tehty lukemattomia päätöksiä, joiden tiedettiin jo etukäteen aiheuttavan ongelmia. Sitä ei voi kutsua viisaudeksi missään mielessä. Olemme antaneet keskinkertaisuuksille liikaa valtaa. Nyt se valta pitäisi ottaa pois.
- Irti koko eu:sta.
Päättäjät ja euro kiimaiset ovat ainoat, jotka toittottavat euron, ja eu:uun puolesta, tavalliselle kansalaiselle koko eu:sta ei ole ollut kuin haittaa, sekä kustannuksia.
Milloin kielletään mitäkin, ja milloin nostetaan minkäkin hintoja, koska ovat kuulemma nyt niin vaarallisia. En itsekkään ole kertaakaan hyötynyt kansalaisena millään tavalla koko eu:sta, niin miksi siellä olo on minullekkaan etu?
Tosin en ole vielä edes liittynyt, enkä tasan liity. - erotaan eurosta
Irti koko eu:sta. kirjoitti:
Päättäjät ja euro kiimaiset ovat ainoat, jotka toittottavat euron, ja eu:uun puolesta, tavalliselle kansalaiselle koko eu:sta ei ole ollut kuin haittaa, sekä kustannuksia.
Milloin kielletään mitäkin, ja milloin nostetaan minkäkin hintoja, koska ovat kuulemma nyt niin vaarallisia. En itsekkään ole kertaakaan hyötynyt kansalaisena millään tavalla koko eu:sta, niin miksi siellä olo on minullekkaan etu?
Tosin en ole vielä edes liittynyt, enkä tasan liity.Suomen ei pidä pelkästään erota eurosta vaan julistaa siinä samalla, että kymmenien miljardien maksusitoumukset ovat vastoin EU:n perustuslakia ja näin ollen sitoumukset ovat mitättömät sopimuksellisesti.
Suomi säästää välittömästi 50 miljardia. Kerrannaisesti varmasti 150 - 200 miljardia.
Säästöt ovat siis Suomen kansantaloudella valtavan suuret. Vertailun vuoksi todettakoon esimerkiksi sotakorvaukset tämän päivän arvoon muutettuna olivat 4 miljardia. Sotakorvauksia maksettaessa Suomessa nähtiin nälkää. - ääni Halla-aholle
erotaan eurosta kirjoitti:
Suomen ei pidä pelkästään erota eurosta vaan julistaa siinä samalla, että kymmenien miljardien maksusitoumukset ovat vastoin EU:n perustuslakia ja näin ollen sitoumukset ovat mitättömät sopimuksellisesti.
Suomi säästää välittömästi 50 miljardia. Kerrannaisesti varmasti 150 - 200 miljardia.
Säästöt ovat siis Suomen kansantaloudella valtavan suuret. Vertailun vuoksi todettakoon esimerkiksi sotakorvaukset tämän päivän arvoon muutettuna olivat 4 miljardia. Sotakorvauksia maksettaessa Suomessa nähtiin nälkää.Maahanmuutto, tulliton raja, ulkomainen työvoima, älyttömät pankkituet ja demokratian puute ovat EUn aiheuttamia.
Kataisen vasemmistohallitus ei välitä pätkän vertaa suomalaisten työpaikoista, sokeita ovat ja tyhmiä. - Metsien mies
ääni Halla-aholle kirjoitti:
Maahanmuutto, tulliton raja, ulkomainen työvoima, älyttömät pankkituet ja demokratian puute ovat EUn aiheuttamia.
Kataisen vasemmistohallitus ei välitä pätkän vertaa suomalaisten työpaikoista, sokeita ovat ja tyhmiä.Vai on helsinginsanomat tehny tutkimuksen. Mitäs luulette että porvari puolueen lehti saakaan tulokseksi. Eli juuri haluamansa. Vasta ekonomistit puhui suureen ääneen että eurosta on lähdettävä ja nyt homma käännetään muka päinvastoin. Naurettavaa touhua!! Mikään ei tule Suomelle kalliimmaksi kuin se että pysytään eurossa!!! Tuon osaa jo lapsikin päätellä mutta herrat ne vaan leikkii hiekkalaatikossa nimeltä eeeeuuuu. Mitä nopeammin eroamme eurosta ja vaikka koko eu.a sen nopeammin suomi säästyy pahimmalta mahalaskulta sitten toisen maailmansodan. Tämän tahdin jatkuessa ei lapsillamme ole minkäänlaista tulevaisuutta entisessä itsenäisessä valtiossamme.
- Ppladyainavaan
Metsien mies kirjoitti:
Vai on helsinginsanomat tehny tutkimuksen. Mitäs luulette että porvari puolueen lehti saakaan tulokseksi. Eli juuri haluamansa. Vasta ekonomistit puhui suureen ääneen että eurosta on lähdettävä ja nyt homma käännetään muka päinvastoin. Naurettavaa touhua!! Mikään ei tule Suomelle kalliimmaksi kuin se että pysytään eurossa!!! Tuon osaa jo lapsikin päätellä mutta herrat ne vaan leikkii hiekkalaatikossa nimeltä eeeeuuuu. Mitä nopeammin eroamme eurosta ja vaikka koko eu.a sen nopeammin suomi säästyy pahimmalta mahalaskulta sitten toisen maailmansodan. Tämän tahdin jatkuessa ei lapsillamme ole minkäänlaista tulevaisuutta entisessä itsenäisessä valtiossamme.
Katainenkin sanoi, että eläkeläiset ja työttömät kärsisivät, jos erottaisiin eurosta. Kukahan tähän asti on kärsinyt, rikkaatko? Nuoristotyöttömyys, syrjäytyneisyys, varuskuntien alasajo, koulutuksen alasajo, kuntien pakkoliitosuhka, poliisivoimien rahavaikeudet, tiestön ylläpidon puute... Rikkaat ressukat varmaan kärsivät? Entäs köyhät? Ennen Iltsari maksoi markan ja nykyään 1,5 euroa. Kahvikuppi 2,5 euroa nyt ja ennen 1,2 markkaa.
EU:hun liittymistä suositeltiin, koska eduskunnassa ei tarvitsisi enää 200 edustajaa. Nyt on joka edustajalla henkilökohtainen avustaja tai kaksi, lisärakennus on rakennettu, eikä kohta sekään taida riittää.
Mistähän johtuu, että Ruotsi pärjää mainiosti kruunuillaan, mutta Suomi on "pieni markkina-alue", ettei oma markka kelpaa?
Jos nyt lopetetaan holtittomien rahamiesten mokien maksaminen, voisi tulevaisuudessa riittää rahaa vähempiosaisten asioista huolehtimiseen. Mutta se vaatii päättäjien asennemuutosta ja ne kerma-pyllyt ei vähääkään välitä tavallisten ihmisten ahdingosta. Onneksi minulla ei ole lapsia. Tulevaisuus ei näytä ruusuiselta. Säälin tulevia polvia, sillä niitä hyvin voivia on aina vaan vähemmin. - Ääni Markalle!
ääni Halla-aholle kirjoitti:
Maahanmuutto, tulliton raja, ulkomainen työvoima, älyttömät pankkituet ja demokratian puute ovat EUn aiheuttamia.
Kataisen vasemmistohallitus ei välitä pätkän vertaa suomalaisten työpaikoista, sokeita ovat ja tyhmiä.http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2012/07/15/katainen-eurosta-eroaminen-tulisi-kalliiksi/201233568/12?rss=t96
"Kataisen mukaan rahaliitosta eroaminen ei olisi maailmanloppu, mutta sen seuraukset iskisivät kipeästi tavalliseen kansalaiseen.
– Käytännössä joutuisime tekemään merkittäviä leikkauksia hyvinvointibudjettiimme ja samalla perimään ihmisiltä lisää rahaa korkeampina veroina."
Ja tämän kohdalla normiälyllä varustettu kansalainen kyllä miettii että kuinka niin.Suomi on jo tukenut 11.2 MILJARDILLA eurolla.Ja tämähän on vasta alkusoittoa jotenka voidaan ainakin tuplata tuo summa.
Näin ollen jos käyttäisimmekin tuon rahan kerrankin itseemme emmekä Kreikkalaisiin taikka Espanjalaisiin,niin eikö tuo jo riittäisi.
Se kumma juttu Valtion taloudessa että toisten asioiden kohdalla julistetaan veronkorotuksia ja leikkauksia,toiseen tarkoitukseen sitten vaan annetaan.
Mielestäni aiheesta pitäisi pitää kansanäännestys.Ehdottomasti!Mutta,sitähän emme tule näkemään koska gallupit voivat jo nyt tällä hetkellä kertoa kuinka siinä kävisi ja se ei olisi päättäjien mieleen. - HALOOOOOOO!!!
Irti koko eu:sta. kirjoitti:
Päättäjät ja euro kiimaiset ovat ainoat, jotka toittottavat euron, ja eu:uun puolesta, tavalliselle kansalaiselle koko eu:sta ei ole ollut kuin haittaa, sekä kustannuksia.
Milloin kielletään mitäkin, ja milloin nostetaan minkäkin hintoja, koska ovat kuulemma nyt niin vaarallisia. En itsekkään ole kertaakaan hyötynyt kansalaisena millään tavalla koko eu:sta, niin miksi siellä olo on minullekkaan etu?
Tosin en ole vielä edes liittynyt, enkä tasan liity.Mahdatko tajuta ollenkaan kuinka paljon EU on tankannut rahaa Suomen elinkelvottomiin kuntiin jotka valtaavat tästä maasta suurimman alan. Ilman tuota tukea Suomi ei selviäisi alkuunkaan. Entä maataloustukiaiset. Suomalaiset maajussit saavat säännöllisesti EU.n tukiaisrahaa vaikka pystyvät tuottamaan luonnon oloistamme johtuen korkeintaan yhden sadon vuodessa. Entä oletko miettinyt mitä tapahtuu Suomen ainoalle tulonlähteelle, eli vientiteollisuudelle jos eroamme Eurosta ja EU.sta ja tärkeimmät kauppakumppanimme Saksa etunenässä jäävät sinne? He eivät rupea makselemaan tuotteistamme kallista tullia joka astuu voimaan kun olemme EU.n ulkopuolinen maa. Vienti tulee tyssäämään, tehtaat menevät seis ja edessä valtava työttömyys joka on jo nyt tarpeeksi paha muttei sinne päinkään mitä se tulisi olemaan jos EU.sta eroavien vouhottajien toive toteutuu. Aika paljosta voimme olla EU.lle kiitollisia mutta eihän tämä itsekäs ja ahne kansa ole mistään kiitollinen tai mihinkään tyytyväinen.
- jäsenmaksut
HALOOOOOOO!!! kirjoitti:
Mahdatko tajuta ollenkaan kuinka paljon EU on tankannut rahaa Suomen elinkelvottomiin kuntiin jotka valtaavat tästä maasta suurimman alan. Ilman tuota tukea Suomi ei selviäisi alkuunkaan. Entä maataloustukiaiset. Suomalaiset maajussit saavat säännöllisesti EU.n tukiaisrahaa vaikka pystyvät tuottamaan luonnon oloistamme johtuen korkeintaan yhden sadon vuodessa. Entä oletko miettinyt mitä tapahtuu Suomen ainoalle tulonlähteelle, eli vientiteollisuudelle jos eroamme Eurosta ja EU.sta ja tärkeimmät kauppakumppanimme Saksa etunenässä jäävät sinne? He eivät rupea makselemaan tuotteistamme kallista tullia joka astuu voimaan kun olemme EU.n ulkopuolinen maa. Vienti tulee tyssäämään, tehtaat menevät seis ja edessä valtava työttömyys joka on jo nyt tarpeeksi paha muttei sinne päinkään mitä se tulisi olemaan jos EU.sta eroavien vouhottajien toive toteutuu. Aika paljosta voimme olla EU.lle kiitollisia mutta eihän tämä itsekäs ja ahne kansa ole mistään kiitollinen tai mihinkään tyytyväinen.
Haloo, unohdatko, että jäsenmaksuja vastaan vaan olemme niitä tukiaisia saaneet.
- pronomi
HALOOOOOOO!!! kirjoitti:
Mahdatko tajuta ollenkaan kuinka paljon EU on tankannut rahaa Suomen elinkelvottomiin kuntiin jotka valtaavat tästä maasta suurimman alan. Ilman tuota tukea Suomi ei selviäisi alkuunkaan. Entä maataloustukiaiset. Suomalaiset maajussit saavat säännöllisesti EU.n tukiaisrahaa vaikka pystyvät tuottamaan luonnon oloistamme johtuen korkeintaan yhden sadon vuodessa. Entä oletko miettinyt mitä tapahtuu Suomen ainoalle tulonlähteelle, eli vientiteollisuudelle jos eroamme Eurosta ja EU.sta ja tärkeimmät kauppakumppanimme Saksa etunenässä jäävät sinne? He eivät rupea makselemaan tuotteistamme kallista tullia joka astuu voimaan kun olemme EU.n ulkopuolinen maa. Vienti tulee tyssäämään, tehtaat menevät seis ja edessä valtava työttömyys joka on jo nyt tarpeeksi paha muttei sinne päinkään mitä se tulisi olemaan jos EU.sta eroavien vouhottajien toive toteutuu. Aika paljosta voimme olla EU.lle kiitollisia mutta eihän tämä itsekäs ja ahne kansa ole mistään kiitollinen tai mihinkään tyytyväinen.
"Ilman tuota tukea Suomi ei selviäisi alkuunkaan."
Viestistäsi paistaa läpi lähtökohtaisesti virheelliset oletuksesi. Käyttämäsi logiikka on kyllä varsin kelvollisesta, mutta se ei huomioi perusasioita:
http://www.youtube.com/playlist?list=PLD085413689AD9BD9
Ei sen puoleen, ylivoimaisesti suurin osa ihmisistä tekee samat virheoletukset. Meihin on iskostettu täydellinen illuusio rahasta, rahajärjestelmästä, sekä talouden olemuksesta.
Tuo videoesitys etenee rauhallisesti, mutta sen antamat tiedot ovat niin vaikeasti sulatettavia lähinnä uskon puolesta, että sitä joutuu sulattelemaan. Harva edes pystyy siihen, vaikkeivät kykene kertomaan mikä videon tiedoista olisi väärin.
"Entä oletko miettinyt mitä tapahtuu Suomen ainoalle tulonlähteelle, eli vientiteollisuudelle"
Tulonlähteitä ei loppujen lopuksi edes ole, koska järjestelmään on sisäänrakennettu pääomien kertyminen yhtäälle ja velkojen toisaalle. Kielikuvin voi sanoa, että talous muodostaa kyllä pyörteitä ja niistä jotkut pääsevät hyötymään, mutta vain tilapäisesti. Kokonaistilanne on kuitenkin se, että mikäli talous halutaan saada kestävälle pohjalle, täytyy hankkiutua eroon meitä köyhdyttävästä, alati lisää velkaa luovasta järjestelmästä. Oletko miettinyt, että kun kaikki instituutiot kunnista valtioihin tuntuvat olevan velkaa, sitä että kenelle tässä oikein ollaan velkaa?
Jos katsoit videon ja toivuit hämmennyksestäsi hyvällä tavalla eli ymmärtäen ja sisäistäen sen tiedot, varmaan haluat varmistaa sen väitteet. Koska en halua manipuloida sinua, saat tuon hakutyön tehdä itse. Sellaisista hakutermeistä voi olla apua kuin FED, fractional reserve system, ja kun mietit onko ko. systeemillä mitään tekemistä Suomen kanssa, niin kyllä on. Suomessa käytössä on vähimmäisvarantojärjestelmä. Sen perusmekanismi on sama. Itse asiassa vastaavanlaisia rahan tyhjästä luomisen mekanismeja on melkein joka maassa. Ehkä maailmankuvasi muuttuu, kun havaitset miten niihin maihin on hyökätty ties millä virallisin verukkein, joissa oli rehellinen pankkijärjestelmä.
Mitä siis tilalle?
Tässä on yksi toimiva ehdotus:
http://yliopisto-lehti.helsinki.fi/?article=6202
Se ei tee rahaa tyhjästä, tai velkaa, vaan hyvinvointia. - Trueman
Metsien mies kirjoitti:
Vai on helsinginsanomat tehny tutkimuksen. Mitäs luulette että porvari puolueen lehti saakaan tulokseksi. Eli juuri haluamansa. Vasta ekonomistit puhui suureen ääneen että eurosta on lähdettävä ja nyt homma käännetään muka päinvastoin. Naurettavaa touhua!! Mikään ei tule Suomelle kalliimmaksi kuin se että pysytään eurossa!!! Tuon osaa jo lapsikin päätellä mutta herrat ne vaan leikkii hiekkalaatikossa nimeltä eeeeuuuu. Mitä nopeammin eroamme eurosta ja vaikka koko eu.a sen nopeammin suomi säästyy pahimmalta mahalaskulta sitten toisen maailmansodan. Tämän tahdin jatkuessa ei lapsillamme ole minkäänlaista tulevaisuutta entisessä itsenäisessä valtiossamme.
Helsingin sanomien "tutkimus",siinä sitä viisautta kerrakseen!!Hyysärivetoists saastaa!!!
- Ääni Markalle!
HALOOOOOOO!!! kirjoitti:
Mahdatko tajuta ollenkaan kuinka paljon EU on tankannut rahaa Suomen elinkelvottomiin kuntiin jotka valtaavat tästä maasta suurimman alan. Ilman tuota tukea Suomi ei selviäisi alkuunkaan. Entä maataloustukiaiset. Suomalaiset maajussit saavat säännöllisesti EU.n tukiaisrahaa vaikka pystyvät tuottamaan luonnon oloistamme johtuen korkeintaan yhden sadon vuodessa. Entä oletko miettinyt mitä tapahtuu Suomen ainoalle tulonlähteelle, eli vientiteollisuudelle jos eroamme Eurosta ja EU.sta ja tärkeimmät kauppakumppanimme Saksa etunenässä jäävät sinne? He eivät rupea makselemaan tuotteistamme kallista tullia joka astuu voimaan kun olemme EU.n ulkopuolinen maa. Vienti tulee tyssäämään, tehtaat menevät seis ja edessä valtava työttömyys joka on jo nyt tarpeeksi paha muttei sinne päinkään mitä se tulisi olemaan jos EU.sta eroavien vouhottajien toive toteutuu. Aika paljosta voimme olla EU.lle kiitollisia mutta eihän tämä itsekäs ja ahne kansa ole mistään kiitollinen tai mihinkään tyytyväinen.
http://www.iltalehti.fi/talous/2012070715754899_ta.shtml
"Suurin selvityshalukkuus löytyy maatalousyrittäjien joukosta. Jopa 96 prosenttia heistä selvittäisi pikimmiten euroeron vaikutukset."
Niin,enempää ei sitten varmaan tarviikkaan sanoa...
- Aiheesta lisää
"Taloustieteilijät arvioivat, mitä tapahtuisi, jos Suomi eroaisi eurosta"
http://www.hs.fi/talous/Taloustieteilijät arvioivat mitä tapahtuisi jos Suomi eroaisi eurosta/a1305583609956- Kenen etu kyseessä
Huomioikaa nyt erityisen tarkasti että nämä "huuhaa-Taloustieteilijät" ovat juuri sitä yhteiskuntaluokkaa jotka tulisivat hyötymään tästä maailman suurimmasta PYRAMIDI-huijauksesta. Eli juuri pankkien edustajat, suuryritystren toimitusjohtajat, valtion ohjauksessa olevat tutkimuslatoksien professorit ja vakuutusyhtiöt.
Kokoomus ajaa yksistään näiden pankkiirien ja suuryrittäjien eduksi illuminatia.
http://www.youtube.com/watch?v=NTM57NS5_DM ja lue rivien välistä - 1111111111
Kiitos linkistä. Noissa arvioissa on mielenkiintoista se, että ne taloustieteilijät, jotka ovat selvästikin spekuloineet eroamisen mahdollisuutta, näkevät taloudelliset haitat pieninä tai melko pieninä ja lyhytaikaisina. He pystyvät myös erittelemään eroamisen taloudellisia seurauksia. Toinen porukka, joka selvästikään ei ole juuri asiaa miettinyt, heijastelee seinälle mörköjä taloudellisten seurausten sivusta tai ulkopuolelta, eikä paljon erittele taloudellisia seurauksia. Kovin on monentasoisia professoreja Suomessa tuon perusteella. Tai sanotaanko, että toisia heistä vaikuttaa ohjaavan politiikka enemmän kuin toisia. Saksan lähdöstä maailmanlaajuista lamaa ennustava kirjaviisas lienee noita Kataisen neuvonantajia. On nimittäin niin UFO-luokan väite.
- Häpeä.
Kenen etu kyseessä kirjoitti:
Huomioikaa nyt erityisen tarkasti että nämä "huuhaa-Taloustieteilijät" ovat juuri sitä yhteiskuntaluokkaa jotka tulisivat hyötymään tästä maailman suurimmasta PYRAMIDI-huijauksesta. Eli juuri pankkien edustajat, suuryritystren toimitusjohtajat, valtion ohjauksessa olevat tutkimuslatoksien professorit ja vakuutusyhtiöt.
Kokoomus ajaa yksistään näiden pankkiirien ja suuryrittäjien eduksi illuminatia.
http://www.youtube.com/watch?v=NTM57NS5_DM ja lue rivien välistäVoi vittu mikä idiootti olet...
- havukka2
Ihmettelen mistä oikein johtuu tuo Kataisen sairaanloinen pelottelu erosta eroamisesta. Pelkääkö hän ikävystyvänsä ja tulevansa masentuneeksi, kun ei saisi enää työkseen seurustella korkeapalkkaista EU-herrojen kanssa.Nythän hänen työnsä näyttää olevan pelkästään euron olemassaoloa spekuloitaessa.
Kysytään Ruotsilta ottaisiko se Suomen samaan valuuttaansa. Otetaan kaunis kruunu käyttöön ja aletaan päättää omista asioista. Jos riippuvuutta olisi, sitä olisi vain yhdestä maasta, toisin kuin nykyisin. Kruunulla menee hyvin.- tavall. suomalainen
Hyvä, kannatan ehdotusta!
- gzgz
Kataisen pelotteluhan johtuu yksinomaan siitä että hänelle on (kuulemani mukaan) pedattu työpaikka korkeapalkkaisessa EU-virassa parin vuoden päästä - eli siinä vaiheessa kun Suomi on saatu konkurssiin. Sen takia pitäisi saada Suomi pysymään eurossa, saisi lypsettyä ennen viran saamista kaikki rahat irti mitä vain on mahdollista lypsää.
- Raamatun suutari
tavall. suomalainen kirjoitti:
Hyvä, kannatan ehdotusta!
Niih,enemmän tämä koskoo tämän valtionherroja kuin minun muijaani,sanoi Franssin ukko sakkonsa maksettuaan.
- Kruunun virkamies
Ihan hyvä ajatus, mutta käytännön toteutus voisi olla turhan vaikeaa ja kallista. Toisaalta, kyllä minäkin mieluummin käyttäisin kruunuja kuin euroja.
Ei kuunulla niin hyvin mene, pikemminkin päin vastoin.
Euron heikkenemisen myötä on tapahtunut euron devalvoitumista, jos halutaan sitä nimitystä käyttää
Ruotsille on käyny ihan päin vastoin. Kruunu on revalvoitunut ja kilpailukyky heikentynyt päin vastoin kuin meillä.
Aikansa kutakin; sanoi pässi jne- Tietämättömät.hiljaa
Oikeastaan kruunulla menee tosi huonosti, koska se on niin kallis valuutta. Kun olet noin tietämätön, niin selitän asian sinulle kuin lapselle: rahan arvo määräytyy kysynnän mukaan. Kun Ruotsin kruunun kysyntä kasvaa, niin samalla myös sen arvo myös kasvaa. Tämä tarkoittaa sitä, että kun ulkomaalainen yritys haluaa tilata jotain Ruotsista, joutuu se maksamaan enemmän (esimerkiksi euroja) saadakseen halutun määrän kruunuja. Ruotsalaiset taas ostavat ulkomailta tavaroita ja palveluita, koska saavat samalla kruunumäärällä enemmän vaikkapa dollareita tai euroja. Ruotsi on pulassa, ja tilanne ei tule ainakaan helpottumaan lähivuosina. Pieni valuutta ei selviä suurien (dollari, jeni, euro) joukossa ilman kolhuja.
- mie 55
Tietämättömät.hiljaa kirjoitti:
Oikeastaan kruunulla menee tosi huonosti, koska se on niin kallis valuutta. Kun olet noin tietämätön, niin selitän asian sinulle kuin lapselle: rahan arvo määräytyy kysynnän mukaan. Kun Ruotsin kruunun kysyntä kasvaa, niin samalla myös sen arvo myös kasvaa. Tämä tarkoittaa sitä, että kun ulkomaalainen yritys haluaa tilata jotain Ruotsista, joutuu se maksamaan enemmän (esimerkiksi euroja) saadakseen halutun määrän kruunuja. Ruotsalaiset taas ostavat ulkomailta tavaroita ja palveluita, koska saavat samalla kruunumäärällä enemmän vaikkapa dollareita tai euroja. Ruotsi on pulassa, ja tilanne ei tule ainakaan helpottumaan lähivuosina. Pieni valuutta ei selviä suurien (dollari, jeni, euro) joukossa ilman kolhuja.
ruotsin kurssi on ennenkin heitellyt todella paljon en sanoisi että tämä euron ottamattomuudesta riippuu...
- Aristo Fyi Fanes
Ikävystymistä vastaan voisimme tehdä viihdeohjelmaa TAHDOTKO VELKAMILJONÄÄRIKSI? Sen juontaja voisi kysellä uhreilta: pitäisikö Suomen erota eurosta, ja saako siitä Suomessa höpöttää? Joku uhri vastaisi; saa, mutta ei kannata. Asia on höpöttämättäkin selvä kuin juhannuksesta alkava viikko!
- Kruunu nousee
mie 55 kirjoitti:
ruotsin kurssi on ennenkin heitellyt todella paljon en sanoisi että tämä euron ottamattomuudesta riippuu...
Jos uutta eurovaluuttaa aletaan painaa tyhjästä lisää, niin siitä seuraa inflaatio. Kustannukset, ruoka, asuminen jne. nousevat silloin meillä (vielä entisestään!). Samalla Ruotsin kruunu vahvistuu!!!!! Ja ruotsalaiset taputtavat käsiää. Tähänhän ollaan lopulta menossa, kuten presidenttimme sanoo.
- Mutta, mutta....
Eivätkö juuri taloustieteilijät ole ns. viisailla neuvoillaan poliitikoille, saaneet aikaan tämänhetkisen tilanteen.
Miksi siis samoja tahoja edelleen olisi kuunneltava?
Nuokin kommentit heiltä.
-Miksi eurosta eroaminen olisi kalliimpaa, kuin eurossa pysyminen, vai onko esim. tiedossa tarkka luku tulevista avuntarvitsijoiden määrästä ja summista?
- Millä tavoin se euro on tuonut vakautta ja kasvua? Ennemminkin suomen velka on kasvanut varsin rivakkaa vauhtia ennennäkemättömiin mittasuhteisiin ja joka sitä ns. elintasoa on nostanut, vaan se on maksettava joskus pois.Vakaudeksi en sitä sanoisi.
Toki maksuvälineenä on ollut pääsääntöisesti euro, jos sen niin haluaa nähdä.
-Miten niin suomen markka olisi pienellä taloudellisella pohjalla, pärjäähän se Ruotsikin ja moni muu ilman euroa, itseasiassa suurin osa maailman maista pärjää ilman euroa.
- Miten ne muut kriisimaat, paitsi Kreikka maksavat takaisin saamansa, mistä tuollainen varmuus? Heidän lupauksistaanko? Onhan he aiemminkin luvanneet hoitaa velkansa oikein allekirjoituksillaan, eivät kai he sitä muuten olisi saaneetkaan, vaan nyt kuitenkin muut joutuvat takuumiehiksi/maksumiehiksi.
-Miksi valinta on katsottava loppuun, jos se on havaittu muuksi mitä sen piti olla?
Ja ennenkaikkea, mikä se kohta on missä on katsottu homma loppuun? Sittenkö kun Suomen oma luottoluokitus on ö? - herra liplap
Miksi Paavo Lipposelta ei kysytty mitään? Hän halusi EUhun ja hän halusi euron!
Kai hän osaisi jotakin sanoa asiasta. - Ytimen vieressä jo
Paavo Lipponen ei vastaa kun kysytään, kysyy kun ei vastata, vastaa kun ei kysytä.
Lipponen on sitä mieltä, että mitä nopeammin Suomi saa rahaa siirrettyä Eurokriisin tukirahoiksi, niin sitä paremmin Suomella ja Euroopalla ja Euroopan ytimillä menee.
Suomi on melkein jo ytimessä. Ollaan ihan ytimen vieressä jo, tarkemmin ollaan Euroalueen peräsuolessa, ja kaulaa myöten passkassa.
Mutta näin lähellä ydintä kun ollaan, niin melkein kuin perillä jo oltaisiin, ja lämpimässä Espanjalaispankkien passkassa on hyvä lillua. - ei euroopalle
Mitä sitten vaikka eurosta eroaminen tulisikin vähän kalliimmaksi? Miksi kaikki pitää aina mitata rahassa? Eurosta pitää erota koska emme me halua olla "eurooppalaisia", emme me tarvitse sitä lapsellista ideaa, emme me halua rakentaa mitään typerää uutta Roomaa. Eurosta pitää erota koska euro ja eurooppalaisuus on perseestä. Miksi asiasta pitäisi tämän vaikeampaa?
- Tosi on
Hinnasta ei siis väliä, no hyvä. Pistetään ne EU:hun menemisestä päättäneet, tai ainakin siihen yllyttäneet maksamaan viulut. Tulisi organisoida menettelytavat.
- Irti Eurosodasta
>>Mitä sitten vaikka eurosta eroaminen tulisikin vähän kalliimmaksi?
Muisteles miten kalliiksi Suomelle tuli Erillisrauhan tekeminen syyskuussa 1944. Silloin menetettiin lopullisesti sekä Karjala että Petsamon alue.
Aivan käsittämättömän kallis hinta, sellaisen Suomi maksoi.
Kun vaihtoehtona olisi ollut että oltaisiin vaan jatkettu taistelua mahtimaa Saksan rinnalla, ja Saksan asevoimaan luottaen. Oltaisiin saatu pitää Karjalaa hallussamme vielä 8 kuukautta lisää. Mutta sen Neuvostoliitto olisi miehittänyt koko Suomen, ja liittänyt sen itseensä kuten Baltian maatkin.
Tätä taustaa vasten Suomen erillisrauha 1944 oli erittäin edullinen päätös. Maa säilyi itsenäisenä, eikä muuttunut rautaesiripun takana olevaksi kommunistimaaksi. Sotakorvaukset saatiin maksettua 1952, ja se kova hinta rauhasta oli sillä kuitattu.
Suomella on ihan sama mietintä nyt edessä. Tehdäänko syyskuussa 2012 "Erillisrauha", ja erotaan Euroalueesta. Vai päätetäänkö vaan jatkaa "Saksan aseiden" rinnalla, katkeraan loppuun saakka.
.- asioita seuraava
Juuri niin. Vuosikymmeniä itkettiin sotakorvausten raskautta ex -neuvostoliitolle. Nyt "euro"sodassa vastuut on jo 35 miljardia
ja summa paisuu joka päivä. Se joka arvostelee tätä mielettömyyttä on eliitille impivaaralainen ja maalaistollo
joka ei ymmärrä nykymaailmasta yhtään mitään?
Juhlittu "talousnero" Sauli Niinistö suosittaa setelirahoitusta
. Aivan sillä samalla setelirahoituksella pyöritettiin entistä
itäistä neuvostounioniakin päätyen täydelliseen kaaokseen
ja vosikymmentan köyhyyteen ja kurjuuteen.
- her mes
Eurosta eroamisen kustannukset maksavat pienituloiset; eläkeläiset ja velalliset. Vanhaan aikaan, 20 pennin pajatsoihin ja mustavalko-TV:n idylliin ei valitettavasti ole paluuta vaikka jotkut pölhöpopulistit moista kauppaavatkin.
- Turha näille
hörhöille ja avohoitopotilaille on mitään selittää. Nämä pikkuharmit täytyy vain kestää ja odottaa kunhan lusmumaat saavat taloutensa kuntoon. Niillä kun ei oikeasti ole enää muita vaihtoehtoja jolleivat halua jäädä yksin ongelmineen.
- valhetta kaikki
Euroalue hyödyttää finanssialaa, kuten myös vahvoja maita Saksaa ja Suomea, jonne maksetaan siitä, että voidaan sijoittaa rahaa "turvaan".
Tässä syy porvari-hallituksellemme pysymisessä rahasammossa. Kansat eivät saa kuin murusia maksaessaan lopulta kaiken.
Rahan pitäisi, siis pitäisi olla yhteiskunnissa yhteistä, eikä kuten nyt, kun Keskuspankki painaa ja jakaa rahaa pankeille, jotka sitä jakavat kenelle haluavat tekemällä suuri voittoja ilman työtä,,kuin se olisi vain harnojen omaisuutta.
Tämä keinotekoinen systeemi ei siksi hyödytä oikestaan tavista paljoakaan, sillä kansalaislle työn ja rahan kytkös merkitsee ainaista raatamista centtiensä eteen ja verotusta, kun taas rikkaat, pankiirit ja sijoittajat, eli ne "markkinavoimat" elävät yltäkylläisyydessä juuri siksi, että heille sitä työn ja rahan kytköstä ei ole edes olemassa.- Ihan sekaisin.
Ja mitään et ole muka ottanut.
- valhetta kaikki
Ihan sekaisin. kirjoitti:
Ja mitään et ole muka ottanut.
Et taida tajuta mitään mistään.
Jättäen leimaamis yrityksesi omaan "arvoonsa" voisi vielä lisätä tuohon kapitalisteille suunniteltuun euroalueeseen ja yhteiseen valuuttaan ja sen ongelmiin sen, että kun Katainen ja muut porvarit Urpilaisen kanssa pelottelevat viennin loppumisella, niin oikeastaan tuo heidän väite pitää sisällään ajatuksen siitä, että me itse maksamme ostajille tuissa, jotta he voisivat ostaa meiltä tuotteitamme.
Yhteisestä rahasta hyötyvät siis lähinnä kauppiaat, teollisuus, jotka lypsävät yhteisiä varoja omaan bisnekseensä. Kun asia pistäisi mennä niin päin, että terveen yritystoiminnan pitäisi toimia omalla painollaan, eli tuota yhteistä ja ilmaista(Keskuspankin painamaa) rahaa pitäisi jakaa nimenomaan kansalle, eli asiakkaille, jotka sitten ostavat yrittäjiltä tuotteita, ja kaikki hyötyvät. Eikä niin että kun tiskien edustat ovat kohta vielä enemmän tyhillään, koska kansalta rahat lypsetään, niin nyt yrittäjille jaetaan rahaa ja tukia, koska asiakkaita ei ole, se on pohjaton kaivo,eli kansaa ja yhteiskunnan toimivuutta haittaava systeemi.
- Tosi on
Näyttelijä Indrén sanoi haastattelussa, että huonoon suhteeseen ei pidä jäädä. Huomion arvoista on se ettei huonoa suhdetta pidä edes alkaa. Huonon suhteen alkaminen kertoo olemattomasta kyvystä tehdä päätöksiä. Tällaisia kyvyttömiä on tosi paljon. EU:n mannekiini Kirsi Piha kertoi, että kannattaa olla mukana, pikemmin kuin sivussa. Näin menetellen tullaan sokeiksi, ei nähdä metsää puilta. Voi teitä takapajulan taavit, nyt on kakka tullut housuun, pitäisiköhän ne pestä, ostaa uudet vai jatkaa samaan malliin?
- en kannatta
Ei pidä erota Eurosta!
Suomen oma valuutta olisi aivan liian pieni maailman markkinoilla.
Markkinat ovat globaalit, Suomi ei yksin pärjää,siksi EU
Miten korot, 10 vuotta on ollut erittäin halpaa rahaa saatavilla.
Entä Euro-lainat? Mihin se suhtautuisivat?
100.000 e laina - paljonko se olisi uudessa valuutassa?
Entä tullit ja muut maksut, mitkä nyt vältetään EU:ssa.
Jos Suomi lähtisi eurosta, tulisiko lähtö myös koko EU:sta?- Tosi on
Höpö höpö. Rupeappahan ajattelemaan itse, äläkä sotke muiden ajatuksia keskenään. Ajattele kokonaisvaltaisesti ja itse. Unohda kaikki mitä olet kuullut ja ajattele, ajattele, ajattele. Saatat tulla aivain toiseen johtopäätökseen.
- Artturi noitalahti
"en kannatta" kirjoittaa:
Ei pidä erota Eurosta!
"Suomen oma valuutta olisi aivan liian pieni maailman markkinoilla.
Markkinat ovat globaalit, Suomi ei yksin pärjää,siksi EU"
Mitä tarkoittaa "yksin" tässä yhteydessä"
"Miten korot, 10 vuotta on ollut erittäin halpaa rahaa saatavilla."
Otapa selvää, millaiset korot on oman valuutan säilyttäneissä maissa. Saatat yllättyä.
"Entä Euro-lainat? Mihin se suhtautuisivat?"
Ne suhteutuisivat Suomen uuteen markkaan. Tai jos euro hajoaa, niin sitten en tiedä mikä mihinkin suhteutuu.
"100.000 e laina - paljonko se olisi uudessa valuutassa?"
Riippuu markkinoista. Asiantuntijoilta tulee ristiriitaista informaatiota siitä, vahvistuisiko vai heikkenisikö uusi markka.
"Entä tullit ja muut maksut, mitkä nyt vältetään EU:ssa."
Suomi tuskin lähtisi tullimuureja ympärilleen rakentamaan.
"Jos Suomi lähtisi eurosta, tulisiko lähtö myös koko EU:sta?"
Jos tulisi, niin aina vain parempi. Norja ja Sveitsi eivät ole EU:ssa, eikä niillä kovin huonosti mene.
- kyllä riepoo
Eikös se johda itsenäisyytemme menettämiseen tämä eurossa roikkuminen ja oman maan velkaannuttaminen muita maita ja heidän pankkeja tukien. Päättäjäthän sitä ei tietenkään myönnä.
Jos ei EU-ssa tai eurossa saa mukana olla ilman että jatkuvasti pelastetaan milloin minkin hunsvottivaltion pankkeja jne jne....., niin silloin on viisainta erota koko pskasta.- herraasiallinen
Äläpä valehtele. Suomi on itse päättänyt antaa takauksia. Pakko ei ole ollut.
Markka jos tulisi takaisin, niin taas nousisi hinnat valuutan vaihtuessa, hintoihin tulisi päälle tullimaksut ja valuutta olisi epävakaampi (onko maailmassa ollut markkaa epävakaampaa valuuttaa?). Ja loppujen lopuksi vienti=Suomen talous - suo, Jussi ja kuokka ajattelu on ihan söpöä mutta ei realistista.
Laittakaa miinuspeukkua jos olette samaa mieltä ;) - pois vaan
itse olen samaa mieltä.
mutta oma suunnitelmani on parempi. teen työtä nyt koulusta päästyäni pari vuotta hankkiakseni ammattitaitoa ja muutan sitten vaikka austraaliaan elämään. "pois vaan tästä valtion veroparatiisista" halvemmaksi tulee taatusti - JoO-Orma
herraasiallinen kirjoitti:
Äläpä valehtele. Suomi on itse päättänyt antaa takauksia. Pakko ei ole ollut.
Markka jos tulisi takaisin, niin taas nousisi hinnat valuutan vaihtuessa, hintoihin tulisi päälle tullimaksut ja valuutta olisi epävakaampi (onko maailmassa ollut markkaa epävakaampaa valuuttaa?). Ja loppujen lopuksi vienti=Suomen talous - suo, Jussi ja kuokka ajattelu on ihan söpöä mutta ei realistista.
Laittakaa miinuspeukkua jos olette samaa mieltä ;)Euro ≠ ETA
- anonyymikas
JoO-Orma kirjoitti:
Euro ≠ ETA
ETA-jäsenyys maksaa vuodessa paljon. Eikä se tuo mitään valtaa EU:ssa.
- pelin henki
Kuka valitsi kyselyn kohteet ja "puolueettomat talousasiantuntijat" ?
- ei senttiäkään
Euro ,euro aina vaan euro ekana,koskahan päättäjät ajattelevat meitä suomen ihmisiä?
Meistä suomalaisista ja tän maan oloista annetaan liian ruusuinen kuva ulospäin.
(tänne vaan kaikki kyllä suomalainen veronmaksaja huoltaa ja hoivaa)
Kerrottakoon totuus meistä ,niin se jo karsii tänne tulevat ulkomaalaiset. - SekoKupu
Uskon salkkarinäyttelijän lausuntoon.
- Myöhäistä katua
Pysytään Eurossa, se on turha rimpuilla kun paskat on jo housuissa.
- ERV ?
Heti,ennenkuin on pelimerkit käytetty.
-Euro,ei ole tuonut vakakautta eikä kasvua pikemminkin työttömyyttä.
-Puolueettomat talousasiantuntijat, ja tarkka selvitys mitä maksaa eurosta eroon pääseminen. - Järeä media tykistök
Kataisen Sixback, hallitus horjuu, siitäsyystä he ovat ajaneet 'järeän kenttätykistön asemiin',= Hallitusta myötäileva valtamedia, (Kataisen-Urpilaisen, Bravra),, ja heidän *talousasiantuntijansa*
Koska pelkona on, kansan enemmistön kasvava kriittisyys Euroa kohtaan, joka on havaittavissa jo hallituksen sisälläkin merkittävässä määri..
Siksi tämä kova keskitetty mediamyllytys, sillä pyritään 'ampumaan rivit suoriksi'..
Tyypillistä pelottelupolitiikkaa..
Tällä politiikalla suomi uppoaa EU.n mukana Banaanivaltioiden luokkaan..
Näin Katainen ja oikeisto on aiheuttamassa suomelle historiansa tuhoisimmat EU. sotakorvaukset..
Katsotaan sitten ne vastuunkantajat..?? - muuttuu
On se ihme jos talousasiantuntijat ei nää että päätä ei ole ekujen syytämisessä näkyvissä, voi olla kun menään joku kuukausi äänikellossa
- 1+20
Me luomme itse yhteiskuntamme. Tällä hetkellä se on mitä se on, eikä se ole kovin hyvä. Malli jossa vastuu siirretään muille äänestämällä voisi toimia, mikäli rehellisiä ihmisiä olisi päätösasemissa, mutta koska hyviä valtiaita löytyy vain iltasaduista, niin yhteiskunta ei oikein toimi.
Muutos lähtee ihmisistä, ja siitä että he ymmärtävät, ettei meidän tarvitse ylläpitää systeemiä, jossa ihminen on kulutustavaraa, vaan voimme ihan hyvin muuttaa sitä tahtomaamme suuntaan. Todella mielenkiintoinen ja valaiseva kirja aiheesta löytyy täältä: www.alkuajatus.org - Artturi Noitalahti
Nimimerkki her mes kirjoittaa:
"Eurosta eroamisen kustannukset maksavat pienituloiset; eläkeläiset ja velalliset. Vanhaan aikaan, 20 pennin pajatsoihin ja mustavalko-TV:n idylliin ei valitettavasti ole paluuta vaikka jotkut pölhöpopulistit moista kauppaavatkin."
Itse olen huomannut että ne on euron kannattajat, jotka tällaiseen "idylliin" paluulla pelottelevat. Todennäköisesti tähänkin viestiketjuun tulee euron kannattajien aivopieruja, joissa pelotellaan devalvaatioilla ja korkeilla koroilla, jos eroamme eurosta. - kaikki hyvin
Minusta Suomella on kaikki hyvin. Lapsille voisi olla hankalampaa jos euro vaihdetaan. Miksi asioita pitää tehdä aina hankalammaksi?
- MEHÄN EI MAKSETA
Vai että niille saa-tanan pankkiirien per-keleille pitäs maksaa että ees pääsis eroon eu:sta ja pas-kan vi-tut sanon minä se ei ois ku erois vaan ja kieltäytyy maksamasta mitään vi-tut ne voi pakottaa erosta maksaa mitään seki on vaan osa kansainvälistä kuzetusta... Ja vi-tut nuo pas-kamaat joita suomi on auttanu ni niistäkään kyl ei varmasti saada pennin pyörylää takasi mikä saa-tanan pakko meidän on nyhveröidä ja sanoa juu maksetaan maksetaan vi-tut me ei makseta enää mitään maksettu on saa-tana ja tarpeeksi jo nyt...
- nauru kaukana
Ei se Kataisen poika yksin tätä venettä vie.
Urpilainen isolla takapuolellaan ohjaa myös veneen suuntaan.
Pahin takinkääntäjä.
Mamma paisuu jo pelkästä valehtelun määrästä ja vanahentuu nassultaan.
Kataisen murkkuikä pahimmillaan. Finnit kukoistaa.
Mitä rahoista. Jaossa ovat muille. Omalle kansalle lisätään vaikeuksia selviytyä mistä saa halvimmalla hintaa ruokaa.
Perunat mätänee peltoon. USA ssa viljat ja maissit tuhoutuu heidän pelloissa. Joten mikä tästä seuraa.... nälänhätä ja hintojen mahdoton nousu.
Loppuajat käsillä. - herraasiallinen
Älä viitsi valehdella! Suomi itse päättänyt maksaa, kukaan ei pakottanut!
- lukutoukka1
herraasiallinen kirjoitti:
Älä viitsi valehdella! Suomi itse päättänyt maksaa, kukaan ei pakottanut!
Kyllä , Suomea pakotetaan antaa rahat Kreikalle ja muille ja uhkaillaan ..lue enemmän media , seuraa lehtiä..mitä esim se saksan liittokansleri sanoi..Uhkaillaan ja taas uhkaillaan ja taas uhkaillaan..
- kysy naapurilta
Kansahan kaikki mokat maksaa. Ei taloustietelijät. Ei poliitikot. Ei kreikkalaiset. Ei espanjlakaiset. Ei spagetit..
- emetius
Kahta miljoonaa ei löytynyt reumasairaalalle. Sen summan menetämme varmaa vuodessa Konnunsuolle, valtion virkamiesten töpeksiessä.
Ketään ei ilmeisesti ole edes moitittu! Nyt kymmenkertaiset summat etelän pankkipelureille, onko järkee Katainen Risikko?
- ei tukipaketteja
Euro maksuvälineenä on ihan ok , kun matkustaa Euroopassa, ei tarvitse vaihtaa rahaa. Kysymys onkin siitä, riittäisikö pelkästään se. Onko pakko olla EU:n jäsen, käyttääkseen euroa vai riittäisikö EU:n jäsenyys ilman euroa? Eurohan on valuutta, vai.?
Liityimmekö EU:hun euron vuoksi vai oliko syynä peräti turvallisuus. Jos turvallisuus on tärkeintä, niin mitäs me eurolla teemme siinä asiassa.
Muiden maiden töppäyksiä oman taloutensa hoidossa ei pidä muiden maiden maksaa. Se siitä. Jokainen hoitaa oman leiviskänsä, ei siinä tarvita suomalaisten rahoja. EKP:n kautta olemme kait ennen EU -jäsenyyttä ja euroakin olleet mukana jollain lailla lainojen jaossa eri maille, vai olemmeko. Mitenkäs ne hoituikaan ennen. Saiko Suomi lainaa EKP:sta vai mistä. Muistan puhutn erään suomalaisen valtiovarainministerin? kiertäneen ympäri maailmaa hattu kourassa kerjäämässä rahaa Suomelle ennen kuplan puhkeamista 1990-luvun alussa. monia kysymyksiä, joita haluaisi ymmärtää. - dsfagfds gdfs ggfds
Kuinkas paljon tuossa oli vastaajia?
Ottamatta itsekantaa, HS:n teettämänä tuon painoarvo on nolla. HS ajaa poliittista agendaa aika räikeesti, mitään kummempaa medialukutaitoa sen tajuamiseksi ei tarvita.- nyt pelottaa
Eihän Suomi eurosta eroa ,ei todellakaan. Nämä pelokkaat
metsäläisjuntit jököttävät päällekaatuvassa eurohuoneessa
viimeiseen asti ,maksavat sitten loppulaskun ja sammuttavat
valot.
- looginennegativisti
Miten olis jos Katainen ja Urpilainen ja kumppanit osallistuisivat näihin eu tukitalkoisiin itse ja leikkaisivat aluksi omaa palkkaansa 30% malliksi. Ja lahjoittaisivat nämä rahat espanjan ja kreikan tukemiseen.
Taloustietelijöistä sen verran että heidän takiaan eläkeyhtiöt ova sijoittaneet osakemarkkinoille eläkerahoja miljoonia ja niitä rahoja ei todennäköisesti koskaan saada takaisin. Päättäjien tulisi nyt todellakin kaivaa päänsä ulos ahtereistaan ja katsoa totuutta silmiin ja lopettaa kaikki tukitoimet. Antaa niiden mennä "konkkaan" jotka menee ja rahaa ei kuisi pohjattomaan kaivoon yhtään enempää kuin on jo mennyt.
Mikään raha maailmassa ei tässä touhussa riitä. Lainarahalla ei onnistu valtiot elämään enään eikä sen paremmin firmojen pyörittäminen. Jos ei ole rahaa tuottavuuden kautta niin ei voi käyttää rahaa. Milloin tämä maalaisjärki saavuttaa taloustiieteilijät ja päättäjät? Muide nrahoilla on toki stressitöntä pelata kun ei ole omat rahat kyseessä. Nythän on pelattu vain kansalaisten rahoilla ja vastuuta ei ota kukaan. Takaako valtio eläkeet kun rahat on palaneet osakkeissa nolille? Eikö olisi parempi jo laittaa ruotuun nämä hullut sijoitukset ja rahat pankkiin kasvamaan korkoa kuin että rahat palavat sijoituksissa nollille? Sama tilanne tukiin. Korkoa lainaajille. Eihän tässä muuten ole mitään järkeä. Vai onko? Minun mielestäni ei ole. Ehkä maalaisuuteni estää näin monimutkaisten asioiden ymmärtämisen. Euroon siirtyminen piti olla hyvä juttu suomen kansalle. Oliko? Mikä täällä nyt on paremmin kuin markkaaikana? - kylla vaan
ei
- 10+3
Ei mikään ihme, kun kyseessä on Helsingin Sanomien kysely. Itse palaan asiaan sitten, kun joku puolueeton taho on teettänyt kyselyn.
- EI EU EI
Ihan totta. Kaikki Kehä III sisäpuolella on yllätys yllätys aina kokoomusta hehkuttamassa ja EU jäsenyyden puolesta. Luet sitte jotain muuta lehtee mitä se Käteinen ei omista tai kaveeraa toimitusjohtajan kanssa niin on iha eri ääni kellossa.
- oma lehmä
Ovatko samassa sopassa? Heille virtaa se raha kumminkin, ettei nyt heidän talouden romahdus ole kyseessä?
- Kun erotaan.
Eurosta talous lähtee kasvuun ja esim.ruuan hinta laskee,eikä enään tarvitse tukea muita eu-maita. Verrataampa esim.Ruotsiin ja Englantiin joilla on oma raha,näillä mailla menee huomattavasti paremmin ,kuin Suomella. Euroa ei kannata pitää sen takia,ettei matkustaessa tarvitse vaihtaa rahaa.
- Bäk da zero
Ainut oikea tie on muiden pohjoismaiden tie.
- etelän lämpöön!
Euossa on pysyttävä jottei miunii tarvinna vaihtatella rahoja ku kerraannii vuuessa matkajan vanha immeine
- kyrpiintynyt
Mitä hyötyä eurosta on ollut suomelle? kyllä kansaa kustiin linssiin ja pahasti huomaahan ton jo ruokakaupassakin 20€ ei saa juuri mitään. Markkat takasin!
- muuttuu
Jos pörssipeli lopettaisiin maailmasta, loppuisi pankkientukeminen, maat eläisivät omillaan työtä tehden, jos eivät tekisi leipä olisi vähän kapeempi.
- EI EU EI!
Eurojäsenyyttä kannattavien asiantuntijoiden perusteluita:
"Ero eurosta ei olisi nopea, helppo tai kivuton, ei edes Suomelle. Eroamisen kustannukset olisivat suuremmat kuin euroalueessa pysyminen", sanoo yliopistonlehtori Juha Tervala.
-Tohon voi vaan sanoa että ei pidä millään paikkansa.
"Euro on tuonut vakautta, kasvua ja elintason nousua", sanoo professori Matti Pohjola.
-Kuinkahan monta maata on joutunu soppajonoon ja hakemaan apua. Se siitä kasvusta ja vakaudesta, ja elintaso ei kyllä oo millään tavalla noussu.
"Globalisoituvassa maailmassa Suomen markka olisi liian pienellä taloudellisella pohjalla", sanoo valtiotieteiden tohtori Pekka Korpinen.
- Elikkä ei vaan uskalla tehä yhteistyötä kenenkään muun kuin EU:n kanssa. "Eu=koko maailma". Ei kovin globaalia
"Kriisimaat Kreikkaa lukuun ottamatta maksavat saamansa avun Suomelle aikanaan takaisin", sanoo tutkimusjohtaja Aki Kangasharju.
-Aikanaan. Ah, niin usein käytetty sana politiikassa joka tarkoittaa 1 vuodesta 500 vuoteen. Ja sitähän me ei haluta.
"Valinta tehtiin 1990-luvun lopulla. Nyt on aika katsoa tämä valinta loppuun ja toimia rakentavasti euron hyödyksi",
-Valinta tehtiin. Mutta en ite muista mitään kansanäänestystä asiasta.
Kaikki nuo väitteet voi kumota ihan vaan sillä että johtajat ja "asiantuntijat" on vaan pelkureita jotka ei uskalla sanoa "ei" isommille herroille. Yrittävät pelotella että suomi kaatuu jos lähetään eurosta. P*skan marjat.
Aina hehkutetaan suomalaista osaamista ja suomalaisten sisua ja sitä kuinka suomi rakennettiin jälleen sodan jälkeen. Mihinkäs se kaikki on kadonnu?
Vai myytiinkö... :DDD myytiinkö... ANNETTIINKO sekin pois jollekin joka sitä enemmä tarttee?
Enää tästä puuttuu se että saadaan 120 miljardin velat, ja Käteinen pakenee jonnekki EU:n johtoportaaseen vastuutaan ja jättää suomen kansan mätänemään omaan p*skaan.
Sitte tulee taas se sama: "Mitäs äänestitte päättäjät! Koittakaa elää sen kanssa."
Mutta samaan voi aina vastata.
"SDP esimerkiks on kääntäny takkiaan kolme kertaa viime vaalien aikana, ei niihin mu*kkuihin voi luottaa. Eka ne lupailee maat ja taivaat ja sitte ottaa eikä anna mitään. Selkärangattomia ja valehtelevia kaikki"
Ja tähän vastataan..:
"No...No... No... RASISTI PERSU!"
Kokoomuslaiset on just niin viisaita, sanavarasto on ku maahanmuuttajalla. RAsisti rasisti! - Onko maksuhaluja?
>>Suomen oma valuutta olisi aivan liian pieni maailman markkinoilla.
Markkinat ovat globaalit, Suomi ei yksin pärjää,siksi EU>>
Oletko valmis alkamaan maksaa 2200€/vuosi oman verotuksesi kautta lisämaksua siitä, että saamme jatkossa käyttää Euro-rahayksikköä?
Tämä on se hintaluokka., 5 miljardia euroa joka vuosi. Tämä pitää maksaa tulontasaamismaksua Etelä-Eurooppaan, joka ikinen vuosi. Summa on 10% Suomen Valtion 50 mrd euron vuosibudjetista.
Kevääll valtiolla ei ollut laittaa 100 miljoona euroa lisärahaa, että olisi saatu lahoava tieverkkomme pidettyä hiukan kuosissa. Nyt tien ovat halkeamilla, ja valuvat ojiin koko maassa.
Summa oli tosiaan vain 100 miljoonaa, viideskymmenesosa siitä mikä pitäisi alkaa lähettää Etelä-Eurooppaan, joka ikinen vuosi.
Oletko valmis, omine 2200 euron jäsenmaksun maksuseteleinesi??
EU:sta ei ole pakkoa erota, vaikka Euroalueesta eroaakin. - on se niin oikein
Otamme valkaa etelän rikkaille (ainakin espanja ja italia) aliverottajille. Saavat rauhassa pitää kilpailuetunsa kun me täällä pohjolassa samaan aikaan vaan kiristämme verotusta.
- Kurssitettu
Sen vain sanon, jotta minä ainakin olen hyötynyt meleko paljon eutrosta. Markan kanssa ei ollut Viron laivalla haluttu asiakas. Ensin piti tehtä anomus valuutanvaihtosta ja sai sitten tollareita, jotka piti vaihtaa mikähän se olikaan nimeltään. Joka vaihtossa perivät ensin rosentit ja sitten huijasivat loput. Nyt kaikilla euroilla voi ostaa Viru Valkeeta ja Saarenmaan Sakua. Saapi paljon enämpikin. Pitemmän aikaa on matkasta hyötyvä.
- Wanha Isäntä
Eikö tästä maasta , voi olla kyllä muistakin maista esim. Ruotsista, löydy sen vertaa excelin vääntäjää, että saisi todelliset argumentit rinnakkain Ei eurossa ja Eurossa sarakkeisiin. Taitaa vain olla niin, ettei sitä haluta tehdä tai sitten ei tiedetä. Taloustaitohan ei ole tiedettä vaan epäämääräisen ameeban "markkinavoimat" arvuuttelua, argumenteilla "on tärkeää", "ei vakuuta markkinoita", "liirum laarum". Näitä sitten käyttävät omistavat tahot hyväkseen silloin tietenkin kun se on heille edullista. Kun korppikotkat ovat kalunneet raadon pienimpiä luita myöten, siirrytään seuraavan raadon kimppuun.
Taulukon tekijööoistä senverran, että älkää nyt tehkö samanlaista kuin tämän aamun HS:ssa kapitalismin päälinnakkeessa oli kyhäilty, todenäköisesti EU:sta riippuvaisten poliitikkojen kuten Jaakonsaari ja muut hymypojat tukemana. - Hai-hai-ätsiih
Teemmepä niin tai näin tulemme kärsimään Suomen ymmärtämättömien johtajien ja Euro-haihattelijoiden ja maailman parantajien Suomelle aiheuttamasta haitasta. Kun pysytään Eurossa, ongelmat ja demokratiavaje eivät lopu koskaan, ne vain pitkittyvät ja muuntuvat. Suomen oman kelluvan valuutan kurssi olisi aina juuri sellainen, minkä maa ansaitsee. Kupla se on Suomessakin, nimittäin lainakorkokupla. Sinne Suomi minne Saksakin (ja sinne Britannia minne Yhdysvallatkin), teollisuus vaan ei enää pysy Euro-Suomessa. Saatanat tunarit!
- EI EU EI
Täällä suomen kansa ymmärtää asiat miten ne on.
JA nuo kehtää haukkua meitä idiooteiks jotka ei ymmärrä politiikasta mitään.
Politiikka on sama ku kieroilu ja valehtelu niin ei rehellisestä suomalaiselta onnistu - Börjetäti
No se ratkaistaan äänestämällä perussuomalaisia ja kannattamalla heitä avoimesti ja julkisesti. Yksinkertainen ja tehokas tapa, koska vaaligallupit näyttävät jatkuvasti epäuskottavaa kannatusta urpilaisille eli demareille.
- €uro on vaihdon
väline ja sellaisena tarpeen. Nokian osakkeen arvo on 1,5 euroa. Se ei kelpaa
vaihdon välineeksi.- Ungupunkupok
Mitä jos otetaan vaihdon välineeksi lasihelmi. Kaksion voisi ostaa barrelilla lasihelmiä, italialaisia lasihelmiä ämpärillisen saisi puolella suomalaisia lasihelmiä. Ei tarvittaisi pankkeja vaan rivakoita miehiä kantamaan lasihelmi astioita. Transaktioita ei tarvitse verottaa, rajoitukset muodostuvat kantajien määrästä.
- eko166
nämä talustieteilijät ja pelurit aiheuttaneet nämä sotkut politiikkojen suosiollisella avustuksella. ei ne halua lypsävää lehmää tappaa ennenkuin kaikki rahat on kynitty.
ero heti ja pärjätään me, pärjää ne tanskalaiset, norjalaiset ja ruotsalaisetkin ja hyvin pärjäävätkin kun oma raha. sehän on itsenäisen valtion tunnusmerkki. - Mummeli
Ero mahdollisimman pian. Ne talousihmiset, jotka ovat euron kannalla, eivät halua ajatella, että koko EU on uppoava laiva. He uskovat, että laiva nousee vielä pintaan. Ei nouse, uskoo suurin osa kansalaisita.
- sos....
EU laiva uppoaa jos mitään ei tehdä.
Miten olisi hillitty koronnosto sekä velkoihin että säästöihin. Pikavippien kieltäminen, työn jakaminen, lyhennetty työpäivä/viikko ja lainahanojen osittainen sulkeminen. Asuntolainaan puolet säästöjä ja sitten vasta lainaa, onhan näitä.
Tämä kriisi johtuu ylivarojen elämisestä ja se korjautuu itsestään kun kuplien annetaan puhjeta. EU ei meitä omien kuplien puhkomisessa auta, vaan päinvastoin on kasvattamassa niitä lisää.
- ERVV
Mielestäni rahan jako on jatkunut kohtuuttoman pitkään etelän maille,ja loppua ei näy,siksi asiaan täytyisi kansalta saada valtakirja.On eurosta moni hyötynyt kuten
maanviljelijät,hyvätuloiset ja sijoittajat.Paljon matkustavat ovat hyötyneet yhteisestä
valuutasta.Mutta mullistaako jatkuva rahan pumppaus etelä eurooppaan, Suomen
perinteistä hyvää kansan taloutta ja koko järjestelmää? - Euroalue ei toimi
> Kyselyyn osallistuneista 23 taloustieteilijästä 18 ei kannata
> Suomen eroamista eurosta.
Mitäs nuo 18 viisasta taloustietäjää sanovat syyksi, miksi Euroalue joutui tällaiseen helvatan mylläkkään mukaan? Samat talousviisaat aikanaan myös loivat koko alueen, ja sen toimintasäännöt ja mekanismit. Ne nyt vaan ei toimi, ei toimi yhtään kuinkaan.
Syyksi ei riitä että sanotaan ongelman alkaneen Amerikasta ja Lehman Brothersin pankin kaatumisesta. Se ei ole todellinen syy Euroalueen ongelmaan. Syyt ovat muualla, kyse on Euron valuutta-alueen valuviasta.
Sen voi päätellä siitä että ympärillä on toistakymmentä EU-maata, jotka eivät joutuneet tällaiseen ryöpytykseen mukaan. Vaikkapa, Puola, Tsekki, Tanska, Ruotsi, Romania, Bulgaria jne.
Edes nuo kaikkein köyhimmät Euron ulkopuoliset maat eivät ole romahtaneet. Vain Euroalueen maat romahtavat maksukyvyttömiksi, ja hirmuiseen velkaliekaan.
Nuo mainitut 18 "talousviisasta" yrittävät edelleen vaan tyrkyttää meille suomalaisille rahayksiköksi valuuttaa joka ei toimi. Todelliset Euron ongelmat eivät ole kadonneet minnekään.
Euroalue on hajoitettava kokonaan, paluu kansallisiin valuuttoihin. Ja rakennettava ihan uudelleen alusta pitäen, ehkä 20 vuoden kuluttua, ja silloin ihan eri perusperiaatteilla.Euron valuutta-alueen epäoptimaalisuudesta juurikin on kyse ja se on pitkän aikavälin ongelma joka ei hoidu pois sormia näpsäyttämällä, ei sisäisillä devalvaatioilla vaan kansallisilla valuutoilla.
Minustakin euroalue olisi hajoitettava, mutta ei välttämättä kokonaan vaan eurossa vosi jatkaa osa maista edellyttäen, että ne sopivat paremmin yhteen.
Niin pitääkö tässä asiassa mennä massan mukana vai luottaako muutamaan asiantuntijaan. Jokatapauksessahan suurimman osan vastaajien kannat olivat häilyviä. Taloudellista hyötyä Suomelle ei ole eurosta todennäköisesti ollut. Eurossa jatkamisessa on kuitenkin kysymyksessä myös poliittinen hinta, jolle ei ehkä voida sanoa rahallista hintaa. Euro valuutta-alueena todennäköisesti edellyttää tulonsiirtounionia ja budjettien päätöksentekovallan siirtämistä brysseliin. Eli käytännössä omaa päätöksentekovaltaa ei juurikaan ole. Siinä tapauksessa voisimme mielestäni lopettaa oman kansanedustuslaitoksen ylläpidon. Itse en ainakaan tuollaiseen olisi valmis vaan haluaisin säilyttää itsenäisyyden.
- P-a
Eroon eurosta, oma valuutta jonka liikkeelle laskusta huolehtisi Suomen Pankki. Rahan tulee olla korotonta, ei suinkaan korollista velkaa, josta johtuu koko maailmanlaajuinen kriisi.
Valtio kontrolloi rahan määrää eikä liikepankit joiden juutalainen rahajärjestelmä orjuuttaa käyttäjänsä kuten on nähty. - Sössitty
Maa sijaitsee idän ja lännen välissä,joka antaa vaikka mitkä mahdollisuudet toimia..molempiin suuntiin.Mitä tekee Suomi, yrittää liittoutua jonkun kanssa nyt euroopan aiemmin Nuvostoliiton.Pidetään ovet auki ja kuoritaan kermat..Kyllä nykyisestä poliitiikasta vastaa pääministeri joka meillä on nuori ja kokematon....toivottavasti ei sentään vallan sokaisema.
- kotinössö
Jos haluamme antaa verotusoikeuden ja budjettivallan Brysseliin niin mikäpä siinä, jatketaan vaan euromaana. Minusta on kuitenkin jotenkin demokraattisempaa jos asioistamme päättävät täkäläiset, vaaleilla valitut henkilöt kuin kabinettipolitiikan avulla vaikutusvaltaisiin asemiin nousseet komissarit ja EU:n virkamiehistö. Korruptoitunut on vramaan kotimainenkin meininki, mutta meillä on sentään mahdollisuus äänestämällä vaikuttaa siihen kuka tulevaisuudessa päättää asioistamme. Liittovaltiossa olemme ainoastaan maksajan roolissa.
En ymmärrä miten porvarillinen pääministerimme halajaa eurostoliittoon? Onko hän niin nuori ettei tiedä miksi Neuvostoliitto päättyi umpikujaan ja hajosi, vaikka maassa on mittaamattomat luonnonvarat ja kaikki resurssit huimaan elintasoon?
- 44
Taloustieteilijät on maksettu antaan lausuntoja jotka tukee tukea pankeille ja isoille firmoille. What else is new?
- taisos
Niinpä! Mikä lienee vuosipalkka vaikkapa Ilmarisen, Varman tai vastaavien johtajilla? Pitää pysyä EU:ssa, jotta palkka juoksee. Paljonkohan se on?
- lklklklklklklklklklk
kun suomi liittyi eu:hun niin asiat meni heti huonompaan suuntaan!!! oli iso virhe liittyä eu:hun... ei ole ollu muuta kuin haittaa
- asdasasassdasdaasdas
Olen eri mieltä. Minulla on asuntolainan korko 1.1% - reilusti negatiivinen realikorko siis. Miten oli markka-aikana?
Suomalaiset TT't ovat laiskoja, heille € tulo helpot ajat kun valuuttakurssispekulaatiot ovat poistuneet.
- mitäs nyt tehdään
Jos vero ynnä muiden julkisten palveluiden yhteensovittaminen on mahdottomuus, niin en voi käsittää MIKSI Suomi on EU jäsen. Eikö liittymisvaiheessa suomikin allekirjoittanut Lissabonin sopimuksen ja liudan muita sopimuksia, mutta ei ole koskaan niitä käytännössä noudattanut, vaan on syyllistänyt vanhaan malliin kansalaisiaan.
Tällaista menettelyä nimitetään petokseksi. - "EU kevät"
Taloustieteilijät, pankkiirit, vallassa olevat poliitikot ja muut mogulit hyötyvät EU:sta ja eurost eniten.
Mutta he eivät ole kansan ääni, jonka verorahoja he huletta jakelevat ulkomaille.
Mitä kaikkea noilla sadoilla miljardeilla meidän euroilla olisi saatu omassa eli Suomessa aikaan? Siitä he eivät koskaan puhu.
Nyt he manipuloivat ja pelottelevat kansaa, kuten kansaa peloteltiin Neuvostoliitolla aikaisemmin; Jos ei oltu Neuvostoliiton vaikutuksen alaisia, niin "hukka meidät perii" ja meidän käy huonosti..
Nyt meille sanotaan, että jos ei olla eurossa ja EU:ssa, niin "hukka meidät perii" ja meidän käy huonosti.
Mutta kun mikään ei heihin vaikuta, tarvitaako Suomeen "Arabi kevään tapainen "EU kevät"? - vaatii tekoja
Suomen ei tarvitse välttämättä erota EU:sta mutta kieltäytyä tukipakettien maksamisesta ja ellei muu auta irtautua eurosta.
Sen jälkeen suomalaisten päättäjien on alettava tekemään sellaisia päätöksiä, että Suomikin jälkijunassa muuttuu eurooppalaiseksi. Monet sopimukset hyväksyttiin jo liittymisvaiheessa, mutta Suomessa muutoksia ei ole koskaan toteutettu.
EU vastustus lisääntyy sitä mukaan mitä pitemälle muutoksia lykätään. - TutkijaX
Hesarin artikkeli oli törkeän tarkoitushakuinen. Tuo "tutkimus" ei täytä minkäänlaisia tieteellisiä kriteereitä.
Ensinnäkin heti alkuun pitää selvittää, miten vastaajat on valittu, mitä tarkoittaa "taloustieteilijä" ja mitä heiltä on kysytty.
On aika selvä, että jos mennään kysymän pupujussilta, kuka on paras kaalimaan vartija, niin hän mainitsee itsensä hymyssä suin. Finanssilaitosten edustajat tulisi jäävätä tällaisessa tilanteessa. Heillä on liikaa intressejä kiinni omissa rahoituskuplissaan. - skeidat jo housuissa
Voitot menevät pankkiirien ja omistajien pussiin, mutta tappiot kansallistetaan - tämä on se yhtälö, mitä on vaikea ymmärtää. Meillähän meni pankkeja konkkaan 90-luvulla ja yrityksiä kaatui - tämä tervehdytti Suomen taloutta ja siitä selvittiin, kun jäljelle jäi rehellisesti toimivia yrityksiä, ja pankit ottivat opikseen ja kiristivät luototuspolitiikkaa.
Mielestäni Suomen kuitenkin pitäisi tehdä plan B,C ja vielä ehkä D:kin, entä jos skenaariot, pahimmat sellaiset ja takaportti. Nyt vain jotenkin luotetaan tuuriin. Euroalueiden veronkantosysteemit ovat kansallisia, ja tässä on iso musta aukko, johon nyt upotaan.
Ei lainarahalla voi elää - säälittää tulevat sukupolvet, joille lankeaa Suomen valtion loputon velkataakka. Jos ihmiset ovat niin tyhmiä, että ottavat liian isoja lainoja, joita ei pysty maksamaan, onko se naapurin vika? EI. Jos itse elän kohtuudella, enkä suuruudenhulluudessa ota suurta asuntolainaa, ottaa päähän, että naapuri tekee niin ja sitten laskusta maksan osan minä. Ei kukaan voi olla koko ajan käsi ojossa pyytämässä uutta lainaa, pikavipit ovat tästä hyvä esimerkki mikrotasolla. Lainsäädäntöä pitäisi muuttaa niin, että oma osus pitää olla min 30% ennen kuin lainaa irtoaa, näin ainakin osa jo maksettu!
Pitäskö meidän erota? Ei, eurokelvottomat maat pitää erottaa ja palauttaa heidän oma valuuttansa - se voi olla jopa kansallinen etu. Mutta lainaa ei pitäisi Suomen enää yhtään antaa. Maat ovat itse vastuussa taloutensa tervehdyttämisestä.
Aika paljon pankit ja pankkiiriliikkeet ovat syyllisiä koko kriisiin, kuten kävi myös jengeissä, ja nyt on uusi skandaali - Libor-korko. Pankkiirit manipuloivat tahallaan korkoja, heistä on ok toimia epäeettisesti, yleinen tapa alalla. Juuri yhteiskunnan rikkain pää tekee kaikki virheet, joista sitten joutuu keskiluokka ja sitä alemmat kärsimään. - EI EU-tuille
Kansa pitäisi vihdoin saada kadulle vastustamaan valtion tukipaketteja. Kreikassa ja Espanjassa kansa lähtee kadulle säästötoimien takia, ja me vain maksetaan. Kyllä on syvältä...mä lähden heti kadulle vastustamaan meidän hallituksen tukipaketteja, kunpa joku sellaisen pistäisi alulle. Ei, me maksetaan nöyrästi, kun ollaan totuttu vain jupisemaan. EI EU-tuille!
- On provo
Jotenkin noin asia on, mutta provo tämä on!
- heti eikä joskus
Pitäisi erota.Suomi pärjäisi yhtä hyvin tai paremmin sitten,kuten Ruotsikin pärjää.
Vaikka se ansin maksaa,se maksaa vain kerran.Nyt maksamme vuosittain saman summan tai enemmän euron takia.
Siihen se menee kumminkin,mutta jos se jää vuosien päähän,on siinä vaiheessa suomi köyhä maa,kun rahat ovat menneet isommille valtioille ja suomessa veronmaksajat vähenee koko ajan. Kyllä pitäisi erota, mikäli maa kerrallaan on konkurssin partaalla, niin koittakoon itse selvitä, loputtomiin ei voi toisia elättää. Itse jouduin yrittäjänä taloudellisesti "kuseen" sairastuttuani, mistään en saa tukea vaan loputkin haluttais viedä, ei kun vyötä piukemmalle, näkyy oleven ainoo keino.
- euromarkka
Minun mielestäni Suomen pitäisi ehdottomasti pysyä eurossa. Jos eurosta erottaisiin, niin pian alkaisivat ihmiset vaatia eroa koko EU:sta persujen manipuloimina. Varsinkaan näitä EU-vastaisia ihmisiä en ymmärrä ollenkaan!!
Ettekö tajua, että mitä enemmän Suomi irtautuu EU:sta, sitä enemmän Suomi jää oman onnensa nojaan. Entä sitten kun Venäjä seuraavan kerran saa päähänsä hyökätä Suomeen?? Jos Suomi kuuluisi EU:hun, toisten EU-maiden velvollisuus olisi auttaa Suomea. Mutta kun EU:sta on erottu, niin mitäs sitten? Tulee vissiin ruplat, ja siitäkös nämä eurovastaiset ihmiset olisivatkin tyytyväisiä!! Miettikää vähän!- what the fuck?!
Luuletko, että jotain kiinnostaa puolustaa tätä rikollisten ja persläpien maata?
- dippididii-
Uskon että euro toimii kaupankäynnissä yrityksille hyvin ja tilaaminen muualta on helpompaa. Sauli esitti jo oman kantansa asiaan, mikä oli ihan hyvä.
Liittovaltiojuttu ei tähän asiaan liity, mikä oli uutisissa. Se on asia erikseen, mitä se käytännössä tarkoittaa.- dippididii-
Tarkoitin kuluttajien tilaaminen ulkomailta myös.
- asssssssssssss
Minä olen ihmetellyt sitä, miten meillä on varaa ottaa roskavaltioiden roskapapereita taattavaksemme yli 20000 eurolla/veronmaksaja (vai oliko se peräti jokainen suomalainen). Herää kysymys: Minun tuloillani ei ole saanut ostettua esim. yli 20000 euron autoa. Olisi aika kituuttamista jos olisin joutunut säästämään tuon rahan. Olen hieman yli keskituloinen ja minulla on jo kaksi juuri täysi-ikäisesti varttunutta poikaa, jotka vielä asuvat kotona. Muijalta ei paljoa rahoja heru perheen elätykseen, vaikka hän on töissä ja saa bruttona 3/4 siitä mikä minun bruttoni on.
Nyt kuulin, että mahdollisesti painetaan lisää seteleitä EKP:ssä. Tarkoittaako tämä että velkoja mitätöitäisiin inflaation avulla ? Saako tuen maksajaosapuoli eli esim. minä jotenkin tämän hyödyn? Palkkojen pitää nousta sitten. Minun palkankorotukseni ovat viimeisen 15-20 v aikana olleet jotain aivan pientä, yleiskorotuksia lähinnä.
Eikä tässä vielä kaikki: Banaanivaltioiden huijaus ei varmaan tähän lopu. He kuppaavat jatkossakin rahaa ja samanlainen tuentarve jatkuu. Tilanne on aika sietämätön. Onko edes Soini maininnut tästä todennäköisestä haitasta?
Sijoittajavastuuta lisää. Pitäisi mitätöidä pankkiosakkeita tai valtioiden ottaa haltuunsa riskisijoituksia tehneitä pankkeja (ainakin Saksassa niitä on).
Kaikenlaista tietoa selvästi pimitetään kansalta. EU:sta on tullut muutenkin Suomen veronmaksajain suuri kuppaaja. Taloudeltaan hyvätkin maat (onko Suomi enää sellainen) ajetaan velkavankeuteen. - on elänyt ennenkin
Ihan hölmöltä tuntuu, että Kreikka, joka ilmeisen selvin todistein on väärin perustein päässyt mukaan EU ja euromaaksi, väärentäen tilastojaan ja valehdellen saa ylimalkaan olla mukana. Laittakoot asiansa kuntoon ja sitten tulkoon kokeilemaan onnistuisiko!
Ihan samaa Espanjalla, lakki kauniisti käteen ja opettakoot kansalaoisensa maksamaan eden saman verran veroja kuin kiltit suomalaiset. Ei samoilla veroeduilla kuin meillä Suomnessa mene kuin pari kolme vuotta kun Espanjakin on kunnossa.
Olisiko meidän Suomessa vähitellen uskottava, että olsi hyvä hommata sellaisia johtajia Suomeen, jotka osaisivat löytää muitakin ratkaisuja, kuin vain yhden.. Sit hommatakoon Rehnin Olli vaikka englannin kielenopettajaksi takaisin kotomaahan ja äkkiä.. siinä hommassa hän tekisi vähemmän virheitä ja sössintää. - Pinokkio on tyhmä
Ranskalaislehmänkanttura ajaa pankkiunionia Eurooppaan.
Se varmaankin sopisi Vetelä-Euroopan moraalittomoille persrei'ille, johon Lehmänkantturahutsun edustama patonginpurijoiden läävä kuuluu.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/imf vaatii eurojohtajilta nopeita paatoksia/201207216665
Maksumiehenä tässäkin olisi suomalainen veronmaksaja ja pankkien asiakas.
Suomalaisten pankkien talletussuojarahastojen rahat sosialisoitaisiin Espanjan pankkien pankinjohtajien bonuksien maksuun.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/fkn kauppi varoittaa pankkiunionin riskeista/201206205675
...ja Katainen sanoo: OH YEAH! KANNAMME MIELELLÄMME VASTUUTA, KOSKA SE ON SUOMEN ETU - Tero T
No herkutellaan asialla ja tosi olisi että sen jälkeen markka olisi ja suomi olisi venäjän alusmaa ja miten sitten maksetaan nato lippu? Kysymmekö lupaa venäjältä vai olisiko parasta siirtyä jo suoraan ruplaan ? Tervetuloa Ruski rubla JA kopeekka tanssi ?
- Sedan
OLISIHAN SE NIIIIIN KIVA NÄHDÄ, KUN PALATTAIS MARKKAAN; Miten kävis kauppojen?? Varmaan kaikille konkurssi, kun kukaan ei raskis mitään ostaa, kun näkisivät eirohinnat MARKKOINA!! Kannatan siis markkaan palaamista ja hintojen putoamista kuusikertaisesti :))
- perussuomalainen,.,.
eoroon liittyminen oli historian pahin moka ja siitä pitää päästä eroon ennenkuin menetämme kaiken.
- Kellokkaita
Kuinkahan paljon johtunee tämä eurokiima niistä tuhansista hyvistä Eu-viroista mitä suomalaiset virkaihmiset saivat euron myötä? Mahtas se olla karmea paikka näille nilkeille byrokraateille jos eurosta erotaan ja lähtis hyvin palkattu virka huitsin Nevadaan.Häh?
- mummoi
Turha enää kitistä, ei olisi pitänyt liittyä koko euroon!
- markka
erottav pikinmiten rahaliitosta. siksi että kaikki euron luvatut hintojen halpenemiset ja muut kustannukset oli ihan puppua mitä ne lupas silloin ennen euroon liittymistä ja äänestystä. hinnat ovat kalleimat koko euroopassa . markka taksin
- ei euroa
Niimpä.Ja suomen herrat eivät noudattaneet lakia,kun suomi liittyi EU:hun.Olisi ollut lainmukaista pitää kansanäänestys,niinkuin muissa maissakin tehdään,mutta suomessa ei kysytty kansalaisten mielipidettä. Tällaisia lainrikkojia nämä suomen asioita hoitavat virkamiehet.
- soleid
Suomen pitäisi nyt näyttää esimerkillään, ettei tukia enää anneta maille, jotka eivät hoida omaa tonttiaan. Pysytään euorossa, mutta tällaisten väliaikaisten ja vakituisten mekanismejen ym. liittovaltioon ja eurobondeihin liittyminen evätään kokonaisuudessaan. Ne maat, jotka eivät pysty hoitamaan omaa talouttaan ovat nyt väärässä porukassa ja heidän tulee hoitaa omat asiansa kuntoon. Eu:sta ei ole meille itsessään mitään hyötyä, vaan haittaa. Eu laatii sellaisia säännöksiä, joissa ei ole edes otettu huomioon maakohtaisia olosuhteita. Meiltä viedään maataloutta alas, laaditaan aivan käsittämättömiä säännöksiä kurkkujen mitoista ja malleista ja meiltä vaaditaan koko ajan lisää, mutta ihan totta emme ole saaneet mitään, vaikka poliitikot yrittävätkin puolustaa eu:ta. Miksiköhän he eivät sitten kerro julkisuudessa näistä mielettömistä hyödyistä? Miksi maksamme Britannian jäsenmaksuja vieläkin? Miten näin pieni kansa mukamas kestäisi enää näitä lainamääriä? Suomi on tuhoon tuomittu.
- :DDDD
Suomeen kruunu!
- tilastoja seuraten
Jos nykymeno jatkuu entisellään, Suomellakin tulee olemaan velkaa kontollaan
yli 150 miljardia euroa n. 10 vuoden päästä. Miten tämän velkamäärän kans
tulee käymään. Ja miten muuten ne Suomen pankin rahat, paljos niitä olikaan
jo kiinni siellä. - Ei Eu:lle Ei eurolle
HS:n kyselyihin vastaa vain ne ihmiset jotka sitä lukee.
yhä edelleen se ei paranna puliukon asemaa jos kysellään
Eirassa vastaantulevilta suomenruotsalaisilta miten puliukon asema makaa suomessa?
Anna kun arvaan...Jos ministerit on käynyt huonooilla papereilla lukion niin asiantuntijat sit varmaan esi-koulun? Tässäkin maassa on kaikenlaista päällikköä jotka ei erota sormea ja asetta. Jos näitä löytyykin, niin kantavat he Kokoomuksen jäsenkirjaa.
Päin vastoin, ero olisi eheyttävä, helppo ja mutkaton tapa päästä eteenpäin.
Takaan ja vannon, että kustannukset tulevat nyt jo isommiksi mitä tulisi ikinä erossa.Tuossa nyt ei ollut mitään järjen hiventäkään.
"Euro on tuonut vakautta, kasvua ja elintason nousua", sanoo professori Matti Pohjola.
Aivan varmasti euro on tuonut vakautta ja elintason
nousua niille ihmisille joilla jo enne euroa oli hyvä elintaso, tämä hyvin marginaalinen oligargien määrä on samanlainen kuin venäjällä. Keskiverto meikäläiselle euro on tuonut helvetin jonka ensimmäisellä tasolla ollaan ja pystyään. Sieltä voi vain enää katsoa yelmmille tasoille..
Oli niin tai näin tämän päivän eurosuomalainen ei tule
elämässään enää hyvää aikaa näkemään.
Kaveri vetelee hatusta =)
Suomen markka ollessaan, olisi tällähetkellä paremmassa kurssissa,
kuin euro. 1=1,40 € saisi nyt vaikka plootuilla.
"Kriisimaat Kreikkaa lukuun ottamatta maksavat saamansa avun Suomelle aikanaan takaisin", sanoo tutkimusjohtaja Aki Kangasharju.
Ja tästä pois inflaatio niin takaisin saadaan noin 74 miljoonaa jokaista
annettua 100 miljoonaa kohti, eli tappiota tulee.
Ja kun maksu aika on 10-30 vuotta niin ne kenen selästä
tuo on revitty eivät sen iloja ole näkemässä.
"Valinta tehtiin 1990-luvun lopulla. Nyt on aika katsoa tämä valinta loppuun ja toimia rakentavasti euron hyödyksi", sanoo pääekonomisti Reijo Heiskanen.
Kuka teki?? Eli jos lyö pään betoniseinään niin kannattaa
jatkaa niin kauan hakkaamista kunnes joko pää tai seinä hajoaa??
En voi muuta kuin pysyä kannassani eli euroon ei tule koskaan mennä
ja mistä syystä siksi että siitä tulisi ongelmia...Ja sitä tuli mitä pelkäsin.
Tosin tämä oli jopa keskiverron päästäisen tajuttavissa.
EU iski suomalaista sinne missä tuntuu, eli huonoon itsetuntoon.
Ja tälla tavoin menetellen saatiin kupattua kukkaro tyhjäksi.
Kun naapurilla on, niin suomalaisella pitää myös olla.
Ja kun maa antaa apua toiselle maalle niin suomen pitää
tehdä perässä, ettei kukaan vaan pidä junttina ...
Joskin yhdenkin isomman maan kolmessa kaupugissa on
enemmän asukkaita jo kuin koko suomessa.
Tää on jo valmiiks hävitty peli,
kun pieni koittaa olla iso. Samaa nähtiin suursuomen
aikaan 1941-1944. Myös silloin kuviteltiin, että ruutia on
enemmän kuin oli järjellä tajuttavissa. - EI:EU.lle
Putoamme jyrkänteeltä - Irti EU:sta ja €urosta mahdollisimman pian!
- jokujokujokujoku
Eikö kukaan ajattele täällä ollenkaan isänmaallisesti??
Jos Suomi eroaa EU:sta, Venäjä hyökkää. Kumpaan haluatte kuulua mieluummin? EU:hun vai Venäjään?
En tajua tällaisia EU-vastaisia ihmisiä. Venäjähän jo innolla odottaa milloin Suomi eroaa EU:sta ja tänne voi hyökätä turvallisin mielin. Siellähän on laitettu 500 miljardia armeijan kunnostamiseen, ja jotain voi päätellä tämän venäläisen kenraalin puheista, joissa hän kielsi järjestämästä sotaharjoituksia Itä-Suomessa.
Suomen on kuuluttava EU:hun ja NATOon ja kaikkiin muihinkin mahdollisiin liittoihin, jotta pieni Suomi voisi turvallisin mielin olla Venäjän naapurivaltiona.
Mitä ihmeen apinoita täällä suomi24:ssa oikein pyörii, kun haluatte Suomeen ruplat ja Putinin? - bartados
jokujokujokujoku kirjoitti:
Eikö kukaan ajattele täällä ollenkaan isänmaallisesti??
Jos Suomi eroaa EU:sta, Venäjä hyökkää. Kumpaan haluatte kuulua mieluummin? EU:hun vai Venäjään?
En tajua tällaisia EU-vastaisia ihmisiä. Venäjähän jo innolla odottaa milloin Suomi eroaa EU:sta ja tänne voi hyökätä turvallisin mielin. Siellähän on laitettu 500 miljardia armeijan kunnostamiseen, ja jotain voi päätellä tämän venäläisen kenraalin puheista, joissa hän kielsi järjestämästä sotaharjoituksia Itä-Suomessa.
Suomen on kuuluttava EU:hun ja NATOon ja kaikkiin muihinkin mahdollisiin liittoihin, jotta pieni Suomi voisi turvallisin mielin olla Venäjän naapurivaltiona.
Mitä ihmeen apinoita täällä suomi24:ssa oikein pyörii, kun haluatte Suomeen ruplat ja Putinin?kuka sanoi sellaista potaska. Ei venäjä hyökää. sillä on maata yli tarpekseen, koko Siperia..jne muut alueet ..siellä ei kukaan juuri asu..maata ihan riittävästi ja ilmasto lämpenee, niin siellä sitten ne venäläiset asuvat ennen tai myöhemmin. Luonto ihan koskematon siellä ja puhdas, kuka halua saastunutta Eurooppa ja saastunutta Itämerta?
- kiitti mut riitti
jokujokujokujoku kirjoitti:
Eikö kukaan ajattele täällä ollenkaan isänmaallisesti??
Jos Suomi eroaa EU:sta, Venäjä hyökkää. Kumpaan haluatte kuulua mieluummin? EU:hun vai Venäjään?
En tajua tällaisia EU-vastaisia ihmisiä. Venäjähän jo innolla odottaa milloin Suomi eroaa EU:sta ja tänne voi hyökätä turvallisin mielin. Siellähän on laitettu 500 miljardia armeijan kunnostamiseen, ja jotain voi päätellä tämän venäläisen kenraalin puheista, joissa hän kielsi järjestämästä sotaharjoituksia Itä-Suomessa.
Suomen on kuuluttava EU:hun ja NATOon ja kaikkiin muihinkin mahdollisiin liittoihin, jotta pieni Suomi voisi turvallisin mielin olla Venäjän naapurivaltiona.
Mitä ihmeen apinoita täällä suomi24:ssa oikein pyörii, kun haluatte Suomeen ruplat ja Putinin?Jos vaihtoehdot on nää kaksi niin otan sen Venäjän.
- Arkadia's Zoo
Markka takas niinkuin olisi jo! Kekkonen on kääntyillyt haudassaan jo monet monet kerrat tämän EEEEEEEEEEEIKUN UUUUUUN takia. Kyllä olisi moni asia aivan toisin jos Herra U.K.K olisi vielä vallankahvassa!
-Rauha Hänen sielulleen- - sumalaistakahvia
Irti Eurosta niin loppuu Suomeen maksettavat maataloustuet, turhaa niitä ydinvoimalla kasvatettuja vetisiä kurkkuja ja tomaatteja mainostetaan. Loppuu myös esr tuet eli menee aika monelta virkamieheltä ja välillisesti aikamoiselta joukolta projektin pyörittäjiä duunit. Suomeen ei enää kannta sijoittaa valuuttariskin takia, kuten muihinkaan kehitysmaihin. Sijoitukset ovat jo vähentyneetkin, mutta kun ne loppuvat kokonaan kukas ostarit ja hoivakodit rahoittaa. Loppuu turha lomamatkailu, kun pitäisi kovaan valuuttaa vaihtaa pieniä palkkoja.
Populaarista politiikkaa on helppo tehdä Suomessa. Kansa seuraa kuin lampaat perässä. Pitäisi sen verran ymmärtää miten köyhä ja pieni maa tämä on, ja kuinka kehityskeskusten ulkopuolella. Historia on osoittanut kerran toisensa jälkeen, avoimet ja muutoskykyiset systeemit selviävät ja kehittyvät. - ps
elämää on kehä 3 ulko puolellakin. terveisin sieltä mistä tulee maito. asia on niin että kohta ollaan todella syvällä ja nousua ei ole eli irti eurosta. köyhät köyhtyy ja rikkaat rikastuu. täällä elämä on toista kuin hesassa. ja sitten tämä tuki homma kyllä suomalaiset on typeriä pelätään euta ja annetaan rahaa het kun pyydetään tämä sanonta kuvastaa niin täydellisesti tätä äskeistä minkä kirjoitin / vertaus kuva kuka ostaa 10vuoden auton hintaan 10 tuhatta euroa. eli se ei ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa. voisivat aatella kun rahaa jakaavat. milloin me täällä suomessa saadaan avustusta pitäis miettiä pikkasen sitäkin.
- ssssss6
Erotaan eurosta. Olen sitä mieltä. Juuri tänään joku professori kirjoitti Turun sanomissa, että euromaat imee Suomea kuiviin, Suomi siis on alistumassa, suomesta ei voi tulla alaisena hyvinvointimaata enää, näin kirjoitti siis, eli tänään 17.7.2012. Hän kirjoitti että köyhyys tulee Suomeen koska isot eu-maat siis määrävät, suomi siis menettää itsenäisyys ..miksi vain ette ymmärrä että juuri niin tapahtuu..ehkä ymmärrätte mutta sitten on jo liian myöhemmin.. Ja Timo Soini on oikeassa..
- perämela
kovin harvoin on enää ruokakorimainoksia medioissa !?
- SANO MINUN SANONEEN.
JOS EUROSTA EROTAAN, KAKSIVUOTTA JA OLEMME KONKURSSSA.
- 19+19
Saahan sitä sanoa, mutta yksikään asiantuntija ei tue väitettäsi.
- aaaaaa3
Pohjoismaat voivat tulevaisuudessa perustaa omaa liitovaltio, ja se minusta olisi todella ok, myös omaa vahvaa valuutta.
- bibisi
Niin, NORD-state
- tuenmaksajamaa
bibisi kirjoitti:
Niin, NORD-state
Jos Suomi lähtee EU:sta niin pitäisi kehittää enemmän yhteystöitä Venäjän kanssa, eikä myydä yrityksiä ulkomaille kun on jo Nokia myyty amerikalasille. Mihin se yhteystyö amerikalaisten kanssa on mennyt?? päin helvettiä. Amerikalasten on ollut tarkoitus nöyryttää Suomea (viedä Nokia) ja panna alistumaan Europpaan, jotta Suomesta tulisi köyhä (tuenmaksaja) alistuvainen EU.ssa.. Amerikkaa se halua että EU pysyy ja koettaa heidän kriisia.
- Asiantuntija 59
bibisi kirjoitti:
Niin, NORD-state
Me emme tarvitse EU.ta mihinkään, emme myöskään euroa. Näin erilaiset kansallisvaltiot eivät tule ikinä toimimaan yhdessä. Erilainen uskonto, moraali, olosuhteet, talouden rakenne jne. Nuo taloustieteilijät ovat niitä vihonviimeisiä asiantuntijoita, niitä kympin poikia ja tyttöjä koulussa, jotka ovat saaneet koulutuksensa nuualla viran tai toimen ja ihmiset uskovat... kun herra antaa viran se antaa samalla myös järjen sen hoitamiseen. Katsokaapa henkilöiden taustat, niin eiköhän asia sieltä selvinne.
Eurosta eroaminen on rutiinijuttu, minäkin tietäisin, miten se tehdään. Pelaamalla kortit oikein tässä vaiheessa voitaisi vielä pelastaa paljon. Jokaisen viikon jälkeen se maksaa meille enemmän.
Euroopan kaupan takia emme EU.ta tarvitse, emmekä euroa. Se on täyttä puppua. Omalla, tai mieluummin yhteisvaluutalla Pohjois-maiden kanssa voisimme paremmin toimia markkinoilla. Taloudellisesti ajatellen siis kannattaa erota heti. Mutta... poliitikkojen takinkääntö pudottaisi suuren määrän hyvävelijärjestelmän hyötyjiä pois pelikentältä. Kyseessä on siis pienen eliitin etu, ei Suomen kansan.
Tämä on kuin H.C Andersenin sadusta... munasillaanhan se kuningas...
Sotilaspoliittisesti meidän asemamme Venäjäänkin paranisi, Ei Natoon... jos Venäjä lopettaa varustamisen Suomen rajalla. Niinistö rullaluistelemaan Kremliin. En tarkoita uutta YYA sopimusta, vaan selvää esitystä, ota tai jätä. Luulisi Putinin ymmärtävän oman maansa edun myös tässä asiassa. Edellä oleva siksi, että Suomalaiset peloteltiin juuri Venäjä kortilla koko EU:n. - Euro-hömppä
Asiantuntija 59 kirjoitti:
Me emme tarvitse EU.ta mihinkään, emme myöskään euroa. Näin erilaiset kansallisvaltiot eivät tule ikinä toimimaan yhdessä. Erilainen uskonto, moraali, olosuhteet, talouden rakenne jne. Nuo taloustieteilijät ovat niitä vihonviimeisiä asiantuntijoita, niitä kympin poikia ja tyttöjä koulussa, jotka ovat saaneet koulutuksensa nuualla viran tai toimen ja ihmiset uskovat... kun herra antaa viran se antaa samalla myös järjen sen hoitamiseen. Katsokaapa henkilöiden taustat, niin eiköhän asia sieltä selvinne.
Eurosta eroaminen on rutiinijuttu, minäkin tietäisin, miten se tehdään. Pelaamalla kortit oikein tässä vaiheessa voitaisi vielä pelastaa paljon. Jokaisen viikon jälkeen se maksaa meille enemmän.
Euroopan kaupan takia emme EU.ta tarvitse, emmekä euroa. Se on täyttä puppua. Omalla, tai mieluummin yhteisvaluutalla Pohjois-maiden kanssa voisimme paremmin toimia markkinoilla. Taloudellisesti ajatellen siis kannattaa erota heti. Mutta... poliitikkojen takinkääntö pudottaisi suuren määrän hyvävelijärjestelmän hyötyjiä pois pelikentältä. Kyseessä on siis pienen eliitin etu, ei Suomen kansan.
Tämä on kuin H.C Andersenin sadusta... munasillaanhan se kuningas...
Sotilaspoliittisesti meidän asemamme Venäjäänkin paranisi, Ei Natoon... jos Venäjä lopettaa varustamisen Suomen rajalla. Niinistö rullaluistelemaan Kremliin. En tarkoita uutta YYA sopimusta, vaan selvää esitystä, ota tai jätä. Luulisi Putinin ymmärtävän oman maansa edun myös tässä asiassa. Edellä oleva siksi, että Suomalaiset peloteltiin juuri Venäjä kortilla koko EU:n.JUURIKIN NOIN, Perkele... miksei asiaa saada kuntoon ? Tällaisessa tilanteessa yleensä löytyy se kovanluokan vääntäjä, joka laitta asiat oikealle tolalleeen. Oletko poliitikko ? Asiantuntija 59 ?
- Asiantuntija 59
Euro-hömppä kirjoitti:
JUURIKIN NOIN, Perkele... miksei asiaa saada kuntoon ? Tällaisessa tilanteessa yleensä löytyy se kovanluokan vääntäjä, joka laitta asiat oikealle tolalleeen. Oletko poliitikko ? Asiantuntija 59 ?
No en todellakaan ole poliitikko, korkeintaan valistunut / asiasta kiinnostunut kansalainen.
- yök koiria
demari on pummi
- EI PIDÄ. USKOKAA NYT
Yrittäkää nyt jukoliste käyttää aivojanne ja tajuta että niin kauan kun Suomen tärkeimmät kauppakumppanit ovat euro-valuutassa, on meidänkin pakko olla. Saksa on ainoa maa joka voi ratkaista euron kohtalon, jos Saksa luopuu eurosta, on euro sen jälkeen arvotonta leikkirahaa niinkuin Venäjän rupla. Siinä tapauksessa voimme mekin erota. Suomen ainoa tulon lähde on vientiteollisuus. Jos Vienti tyssää ja tehtaat seisahtuvat, loppuu meiltä rahat siihen. Suomea on ihan turha verrata Ruotsiin ja Norjaan jotka ovat aina olleet vauraita maita ja joilla on huomattavaa kansallisvarallisuutta.
- Kruunu ja rupla
"Suomen tärkeimmät kauppakumppanit ovat euro-valuutassa"
Älkää unohtako Ruotsia ja Venäjää.
- Mitäs poliitikot
sitten syövät kun ruoan alv koko ajan nousee vaikka ollaan eu:ssa? Syövät sanansa sitten.
- 3242343232
"Pitäisikö Suomen irtautua eurosta? Miksi / miksi ei?"
Suomen irtautuminen eurosta laittaisi myös muut maat samaan jamaan. Se aiheuttaisi yleistä paniikkia rahoitusmarkkinoilla ja useampi maa alkaisi nähdä eroamisen järkevänä vaihtoehtona.
Nykyinen rahoitusmalli ei toimi joka tapauksessa joten on vaikeaa uskoa että "ikuinen lainananto" jatkuu loputtomiin. On myös vaikeaa uskoa että kriisi loppuu nykyisillä konsteilla koska ei ole tähänkään asti osattu tehdä järkeviä lainaehtoja vaan erilaisilla poppaskonsteilla on saatu lisää aikaa lainaehdoille ja heti perään on tarvittu uusia lainoja entisten maksuun.
Kannattaako Suomen silti olla ensimmäinen maa joka laittaa alulle näin ison mullistuksen? Eurosta irtaantuminen koska ei ole pelkästään Suomen asia vaan se koskettaisi koko Eurooppaa ja euroa. Suomen eroaminen eurosta laittaisi lumivyöryilmiön liikkeelle.
Vaikka se olisikin oikea ratkaisu, niin se olisi silti "pienen maan oma ratkaisu". Jota ei kovin helpolla unohdettaisi.
Toisaalta on kuitenkin todennäköistä että jotakin tulee tapahtumaan. Eihän voida ajatella että joka viikko joudutaan neuvottelemaan uusista lainapaketeista?
Onkin todennäköistä että joko eurolainat annettaan jossakin vaiheessa kokonaan anteeksi tai rahaa painetaan niin paljon että euron arvo romuttuu tai vaihtoehtoisesti joku maa (Kreikka?) lähtee eurosta jolloin muutkin maat alkavat näkemään tämän vaihtoehdon "järkeväksi ratkaisuksi".
Euron olemassa ololle on kuitenkin monia yksittäisiä syitä eikä isommasta maailmansodasta Euroopassa ole aikaa kuin vähän yli 50 vuotta.
Paine euron lopettamiseen on iso. Liittovaltioksi muotoutuminen olisi ainoa vaihtoehto yhteistyön jatkamiselle (budjettikuri) mutta sitä ei tule tapahtumaan koska Euroopan mailla on sata- ja tuhatvuotinen oma historiansa.
Ne naurettavat seikat joihin suomalainen Vapaavuori vetoaa mm. Espanjan ja Suomen maailman historialla koituu siis lopulta koko euron turmioksi. On vaikeaa uskoa että valvonta toimisi kovinkaan hyvin nykymallilla jos eri päätökset ovat riippuvaisia omista jäsenvaltioista ja valvontakin on nykytasolla.
Vastaus on siis että Suomen ei kannata erota, koska Suomi aiheuttaisi tällöin valtavan mullistuksen koko maailmassa. Eurosta eroaminen kannattaa ajoittaa siihen vaiheeseen jos isot maat kuten Saksakin niin tekevät.
Suomi on kuitenkin päässyt maailman yhdeksi "huippuvaltioksi" paljolti sen takia että on ottanut oppia muilta ja pyrkinyt pääsemään kaikkiin pöytiin mukaan joissa asioista päätetään. Ei kannata nyt kääntää sitä kelkkaa.
Joskus on parempi olla yhdessä väärässä kuin yksin oikeassa.- Apua, me kuollaan?
Olet vietävissä. Puutun laiskuuttani vain yhteen kohtaan, koska se kiteyttää harhasi kauniisti: "vastaus on siis että Suomen ei kannata erota, koska Suomi aiheuttaisi tällöin valtavan mullistuksen koko maailmassa".
Kröhöm. Suomen kansantalous on maailman mitassa niin mitätön, että se ei kykene aiheuttamaan juuri yhtään mitään, vaikka koko Suomi upotettaisiin välittömästi mereen. Tässä samalla terveisiä muillekin vouhottajille, että Suomen viennistä ehkä noin neljännes ylipäätään kohdistuu euromaihin. Aika fakiiri täytyisi olla, että sillä saisi romahduksen aikaiseksi.
Politiikasta on kyse. - läski oli yksin
Se mitä sulta puuttuu on rohkeus.
Se ettei pelkää ei ole rohkeutta.. vaan se, että tekee vaikka pelkää!
Mitä läski sopi kokouksessa on läskin ongelma...Täl maal on
pidemmät perinteet sijaiskärsijöitten keksimisessä kuin millään muulla.
Viime kädessä heitetyt korruptio syytökset ja muodollinen tuomio estävät toimimasta valtionvarain ministerinä...Ja sen jälkeen mikään ei sido vanhoihin päätöksiin.
Suomen pitäsi erota eurosta, siitä ei ole ollunna tavalliselle kuluttajalle
mitään hyötyä, kuin verorahojen syytämistä maailmalle. Nytten Katainen
uhkaa leikkauksilla jos erotaan, tämä on pelkkää harhauttamista ihmisille.
Kyllä rahaa syydetään maailmalle muuta suomen maassa ei löytynyt rahaa
Heinolan Reuma sairaalaan ja moneen muuhun tarpeelliseen kohteeseen.
Kannatan uusien vaalie tuloa.- jk
suomen pitäisi irtoutua eurosta
- poola
Kyllä ,Suomi on ikuinen tukien maksaja niinkauan kuin on itse konkurssissa.Omat kansalaiset joutuvat kokoajan tinkimään eduistaan, maksamaan lisää veroja,joita maat joita nyt avustetaan eivät maksa.Hullua touhua,maat esim. Ruotsi, Venäjä jotka eivät liittyneet euroon ovat kokoajan rikastuneet,niillä menee hyvin ilman euroakin,oli todella tyhmää yleensä Suomen liittyä euroon, kenen etuja ajettiin,ei ainakaan köyhän kansan.
- _____________
käteinen ja verkkosukka valtakunnan oikeuteen.
tää sekoilu täytyy saada loppumaan- Huijausta!!
Kuka kaivaisi eteen ne julistukset, kun euroon liityttiin: Ruuan hinta halpenee! Elinkustannukset pienenevät! Kannattaa ehdottomasti liittyä eurovaluuttaan sillä... Kuinka on käynytkään? HInnat ovat moninkertaistuneet palkkatasoon nähden. Eläminen on tullut huomattavasti kalliimmaksi. Jokainen erkkikin sen tietää!!!
Huijausta koko euro alusta saakka!
- rahaa palaa.........
Ikävä kyllä en usko, että Suomi eroaa missään tilanteessa eurosta. Yksinkertaisesti meidän politiikot Kataisen ja Urpilaisen johdolla on niin naiveja, että tyhmiä etteivät tajua vaikka vene on täynnä vettä. Ja kaiken huipuksi airot hukassa, ei edes vesikauhaa millä lippaisi vettä pois veneestä. No kun koko EU leviää jossain vaiheessa jää muistoksi EU-lainojen takuut maksettavaksi eli ainakin puhutaan 30-40 miljardin euron maksuista, vaikka kuinka "hyvin" menisi. Kaiken hupaisaa on se, että Kreikka lainoista puhutaan maailmalla kuinka todellisuudessa konkurssi tilanteessa vakuuksilla ei ole mitään arvoa, koska ne on lainvastaisia tai ainakin tulkinta sekava.
- tyhjätasku
Hep Hep.
Nythän tietysti "kannattaa " painaa lisää rahaa kuten eräs talousviisas jo
ennakoi.Sillä saadaan inflaatio käyntiin ja jo myönnetyt miljardit hupenevat samaan tahtiin.Ei niitä ikinä saada takaisin. - Kallis inflaatio
>>Sillä saadaan inflaatio käyntiin ja jo myönnetyt miljardit hupenevat samaan tahtiin.Ei niitä ikinä saada takaisin. >>
Jos pankkitilillä on vuoden alussa 10.000 euroa säästöjä, Niinistön haluama inflaatio syö niitä vauhdilla. On jopa mainittu että 20% kokoinenkaan inflaatio ei olisi liian suuri nykytilanteessa.
Vuoden lopussa pankkisäästön todellinen arvo onkin enää 8.000 euroa. Tällainen on politiikka, jota Sauli Niinistö kaavailee Euroalueen pelastukseksi.
Meillä palkankorotusvaatimukset kasvavat, kun inflaatio laukkaa. Ruotsissa inflaatio pysyy maltillisena, jolloin Suomi koko ajan menettää kilpailukykyään Ruotsiin verrattuna.
Viimeinenkin paperikoneemme suljetaan. Metsäteollisuuden tuotantolaitokset siirtyvät kaikki Ruotsin puolelle.
Eurokriisin siis kustantavat pankkiin säästäneet eläkeläiset ja pienituloiset.
Samoin oma teollisuutemme, jonka kilpailukyky esim. Aasian markkinoilla kilpailtaessa rapautuu olemattomiin.
Euroalue on yksinkertaisesti liian kallis rahaväline Suomelle. Pitäisi vaan seurailla samalla järkevällä linjalla kuin Ruotsikin, oma markka on otettava takaisin.- Kaivokset ne kaivoks
Älä unohda ,et ulkomaalaiset kuokkii malmit Lapista.
- Eurosta irti nopesti
> Kun vaihtoehtona olisi ollut että oltaisiin vaan jatkettu taistelua mahtimaa
> Saksan rinnalla, ja Saksan asevoimaan luottaen.
Saksan asemahti murskattiin II-maailmansodassa alle 9 kuukaudessa sen jälkeen kun Suomi irtautui sodasta. Euroalueelle käy helposti samalla tavalla.
Nykyisen Saksan "talousmahti" on suuri vain Euroopan mittakaavassa katsottuna. Kun vertailuun otetaan mukaan myös Aasian ja Amerikan talousmahdit, alkaa Saksa olla vain keskisuuri tai jopa pienehkö talousmahti.
Suomen ei pidä jämähtää vain Saksan kelkkaan mukaan. Pelkkä Saksa ja sen haluamisien perässä nöyristely ei talousalueena meille nyt eikä jatkossakaan riitä. Suomen yhdeksän suurimman vientimaan joukossa on vain 3 Euroon kuuluvaa maata, muut ovat Euroalueen ulkopuolisia maita.
SUOMEN TÄRKEIMMÄT VIENTIMAAT
Ruotsi 11,9 %
Saksa 9,9 % (EURO)
Venäjä 9,4 %
Alankomaat 6,7 % (EURO)
Yhdysvallat 5,1 %
Iso-Britannia 5,1 %
Kiina 4,7 %
Ranska 3,1 % (EURO)
Norja 2,8 %
Euron käyttämisen kustannus on noussut Suomelle liian suureksi. Jos päältä pitää maksaa jopa 3% verran BKT:stä laskettuna tulonsiirtoja Etelä-Eurooppaan, on hinta hyötyihin nähden aivan liian korkea. Naapurimaamme Venäjä ja Ruotsi, Norja ja Tanska eivät maksa vastaavaa maksua lainkaan.
Eurovaluutasta luopuminen ei ole Suomelle vaikea asia. Sen pystyy sekä valmistelemaan että toteuttamaan noin vuoden aikataululla, milloin tahansa.- Deutschland
"Kun vertailuun otetaan mukaan myös Aasian ja Amerikan talousmahdit, alkaa Saksa olla vain keskisuuri tai jopa pienehkö talousmahti"
Saksa on kylläkin suuri talousmahti riippumatta tarkasteltavasta mittakaavasta. Muilta osin kirjoitus on aika hyvä.
- kruunu = oikea raha
Ai että oli mukavaa käydä ruotsissa ja hypistellä käsissään aitoa ja oikeaa rahaa, ihan tuli nostalginen olo ja markka mieleen siitä.
Suomeen saavuttaessa joutui taas ottamaan käyttöön tämän epärahan, josta toivon mukaan päästään mahdollisimman pian eroon.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262173
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161484- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883