Puolan katoliset kannattavat väkivaltaa

"Puolan katolinen piispainkokous on sanoutunut irti Euroopan neuvoston naisiin kohdistuvan väkivallan kieltävästä yleissopimuksesta ja vaatinut Puolan hallitusta olemaan allekirjoittamatta sitä."

"Piispojen mukaan sopimus ”jättää kokonaan huomiotta luonnolliset, biologiset erot sukupuolien välillä” ja määrittelee sukupuolierot erheellisesti sosiaalisesti syntyneiksi. Lisäksi sopimus aiheuttaa ”erityistä huolta”, koska se näyttää ”puhuvan homoseksuaalisuuden ja transseksuaalisuuden puolesta”.

“Sopimus antaa ymmärtää, että naisiin kohdistuva väkivalta on rakenteellista ja että sillä on juuria uskonnossa, perinteissä ja kulttuurissa. Se vaatii, että allekirjoittajat taistelevat sivilisaation saavutuksia vastaan”, todetaan piispainkokouksen lausunnossa."

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/ulkomaat/8675-puolan-piispat-vakivallanvastainen-yleissopimus-puuttuu-arvoihin

Näemmä sukupuoliset ja biologisten erojen erottaminen ei muutenkin jo sekaisin oleville ihmisille hyvin vaikeaa.
Niin ei sitten voi väkivallan harjoitusta siihen vedoten väheentääkkään.

15

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spällymälöö

      Kyllä SamiA nyt tykkää.

    • Uskonnot hakkaa

      Ja sitten vielä väitetään, että uskonto ei kannata väkivaltaa ja lietso sitä.
      Hävettävää luettavaa.
      Lapsia ja naisia saa hakata, raiskata ja alistaa henkisellä pahoinpitelemällä!
      Onneksi en asu Puolassa.

      SAIRASTA!!

    • uusiajatteleva

      Naisiin kohdistuvan väkivallan kielto (kriminalisoiminen) on yleistä väkivallan kieltoa ihmissuhteissa. Se lähenee myös sodan kieltoa politiikan jatkeena ym ym.

      Katolisuudessa oli nähtävissä hienoista humanismin kasvua viime vuosikymmeninä.
      Kehitykselle ollaan laittamassa sulkua. Usko vai humanismi. Usko menee humanismin yli.

      Niin sen pitää mennäkin, jos kristinusko aikoo säilyä. Muuta tietä sillä ei ole. Kun kerran oppikirja, raamattu, perustuu oleellisesti epäinhimillisille käsitteille, se ei voi tukea maalliselle valtiolle rehtejä lakeja tai normeja.

    • tgjajsj

      Puolalaisen, katolisen "sivilisaation" saavutus = naisten, lasten ja seksuaalivähemmistöjen hakkaaminen.

    • klokloklo

      Omituiset olympialaiset ja arvot Puolan katoliikeilla.

    • hjkhjkhjk...

      Se on vaan biologinen tosiasia että mies hakaa vaimoaan!

      • olikdtcl.

        Niinkö? Ei minun mieheni ole koskaan hakannut minua. Miten sinä tuohon biologian sait ympättyä. Onko se joku luonnonlaki muka, että mies hakkaa vaimoa???


      • hjkhjkhjk...
        olikdtcl. kirjoitti:

        Niinkö? Ei minun mieheni ole koskaan hakannut minua. Miten sinä tuohon biologian sait ympättyä. Onko se joku luonnonlaki muka, että mies hakkaa vaimoa???

        Puolan katoliikit noin sanoivat en minä. Vastustavat väkivallanvastaista yleissopimusta vetoamalla biologiaan Olen uhan yhtä tyrmistynyt ja ihmeissäni kuin sinäkin.


      • klokloklo.......
        olikdtcl. kirjoitti:

        Niinkö? Ei minun mieheni ole koskaan hakannut minua. Miten sinä tuohon biologian sait ympättyä. Onko se joku luonnonlaki muka, että mies hakkaa vaimoa???

        Luepa aloituksen toisen kappaleen alku. Tollot katoliset piispat Puolassa ovat tuota mieltä. ei hjkhjkhjk........ Se oli ironiaa. Vaikea laji joillekin, olen huomannut.


    • No eihän ne naisten ja lasten oikeudet ole Suomessakaan mairiteltavissa lukemissa. Hyväksikäytöistä, raiskauksista ja pahoinpitelyistä rikolliset kun pääsevät lyhyillä ehdollisilla.

      Mutta että oikeus tasavertaisuuten tyssätään puhtaasti uskonnollisista syistä. Ei anna hyvää kuvaa katolisesta kirkosta. Jonka maine jo muutenkin rypee liassa.

    • Seppo Himmelkuntsa

      Vuonna 1994 aviomieheltä poistettiin oikeus raiskata aviovaimonsa.
      Sitä ennen vaimo oli miehensä penxxxxn jatke.
      Kirkossa vihitty perinteinen romanttinen rakkaussuhde.

      ;))

      Beat the monkey.

    • --------------------

      Puola on hyvin katolinen maa. Ihmiset siellä ovat ymmärtääkseni ihan oikeasti uskovaisia. Uskontoon on aina kuulunut väkivalta ja se väkivalta on useimmiten kohdistunut naisiin. Ehkäisykieltokin on yksi väkivallan muoto. Ja sehän on varsinkin puolalaisilla sääntönä. Italialaiset katoliset eivät siitä säännöstä piittaa, Puolassa on toisin.

      Mitäs minä tässä oikein jaarittelen, Puola on paska maa.

    • --------------------

      Tuossa linkissä vielä:

      "Vuoden 2010 kesäkuussa Puolan kansanedustajat hyväksyivät perheensisäiseen väkivaltaan puuttuvan lain, joka kielsi lasten ruumiillisen kurituksen. Piispainkokouksen johtaja, arkkipiispa Jozef Michalik varoitti tuolloin, että laki ”sekoittaisi luonnonjärjestyksen” ja johtaisi vanhempien vallan heikkenemiseen."

      Sekoittaisi luonnonjärjestyksen????

      • Ja Galaxit räjähtää!


      • -----------------
        atac kirjoitti:

        Ja Galaxit räjähtää!

        Seuraa maanjäristyksiä, tulivuorenpurkauksia ja tsunameja (vähintään) jos miehet eivät saa hakata naisia ja lapsia. Jaa juu, mutta niitähän tapahtuu muutenkin. No, jos vaikka sitten aurinko sammuu tai jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      103
      3008
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2395
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1936
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1500
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1470
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1365
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      892
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      887
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      836
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe