kysyisin N_Loon paenneista?

N-L:oon pakeni ja muutti paljon suomalaisia sisällissodan jälkeen. Niitä tuli myös Amerikasta. Oma käsitykseni on että luku on yhteensä noin 15000 ihmistä. Olen kuullut myös että jo pelkätään suomesta meni noin 20000. Kysymys kuuluukin "kuinka monta selvisi hengissä" eli pääsi pois.
865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Karkea arvio N-liittoon siirtyneistä suomalaisista:

Punaisia 1918 noin 10 000
Pohjois-Amerikasta muuttaneita noin 5 000
Lamaa paenneita 1930-luvulla noin 15 000

Yhteensä noin 30 000

Vähimmäisarvio vainoissa teloitetuista noin 4 000. LIsäksi heitä nääntyi leireillä ja kaatui sodissa ainakin toinen mokoma. Suomeen tulleissa paluumuuttajissa on kysy enemmänkin kyseisten suomalaisten jälkeläisistä kuin itse siirtolaisista. En pysty arvioimaan edes 1000:n tarkkuudella, mutta väittäisin vähemmän kuin 5000:n palanneen Suomeen. Jos jollakin on tarkkoja lukuja, niin minuakin kiinnostaisi.

Äänestä

Kimmo Rentola arvioi väitöskirjassaan, että Stalinin terrorissa tuhottiin yhtä paljon suomalaisia kuin talvisodassa kaatui,eli suuruusluokkaa 20000 ihmistä.

http://www.hs.fi/tulosta/940327096

Äänestä
  • huomattava vankileireillä istuneet ja niillä tai niiden seurauksina kuolleet, hajonneet perheet, menetetyt omaisuudet ja työpaikat yms.

    Stalinin toimien ylistäjiä tuntuu kuitenkin palstalla riittävän.

    Äänestä

  • Lisäksi on kirjoitti:

    huomattava vankileireillä istuneet ja niillä tai niiden seurauksina kuolleet, hajonneet perheet, menetetyt omaisuudet ja työpaikat yms.

    Stalinin toimien ylistäjiä tuntuu kuitenkin palstalla riittävän.

    Täytyy muistaa myös, että ihmisiä venäläistettiin siten, että heidät karkoitettiin toisiin osiin Neuvostoliittoa, jolloin ympäristö poikkesi omasta identiteetistä. Osa on selvinnyt, mutta venäläistynyt viimeistään seuraavassa sukupolvessa.

    Äänestä

  • Rautkallio on esittänyt myös tuota suuruusluokkaa olevia laskelmia. Joten hyvä tuuri kävi, jos ei joutunut ammutuksi

    Äänestä

Suurlahtari stalin tapatti enemmän suomalaisia kommunisteja kuin vapaussodassa/sisällissodassa kuoli.

Kirja: "Suuri viha- stalinin suomalaiset uhrit 1930-luvulla" kertoo lukuja Neuvosto-Karjalan tasavallassa tapetuista. Leningradissa tapaetuissa ei ole niin tarkkoja tietoja. Stalin teki etnisen puhdistuksen Karjalassa ja Inkerin maassa.

Kirja "Punakapteeni Simo Suden kohtalo" kertoo lahjakkaan kommunistin tarinan Neuvostoliitossa

Äänestä
  • Vielä kommarit ylistää Stalinia,jos olisi hävitty vapaussota niin Suomalaiset olisi kaikki
    tapettu.

    Äänestä

ketkä eivät ahneuksissaan ruvenneet Suomen tai Yhdysvaltojen vakoilijoiksi. Elintaso oli jo 30-luvulla korkeampi kuin Suomessa nyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uteliaana kysyvä kirjoitti:

N-L:oon pakeni ja muutti paljon suomalaisia sisällissodan jälkeen. Niitä tuli myös Amerikasta. Oma käsitykseni on että luku on yhteensä noin 15000 ihmistä. Olen kuullut myös että jo pelkätään suomesta meni noin 20000. Kysymys kuuluukin "kuinka monta selvisi hengissä" eli pääsi pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu