http://yle.fi/uutiset/kristittyjen_nuorten_leirille_hyokanneita_pidatettiin_meksikossa/6224070
Pääkaupungin Méxicon lähellä tehdyssä yöllisessä iskussa hyökkääjät raiskasivat, ryöstivät ja pahoinpitelivät leiriläisiä useita tunteja.
Pääkaupungin Méxicon lähellä tehdyssä yöllisessä iskussa hyökkääjät raiskasivat, ryöstivät ja pahoinpitelivät leiriläisiä useita tunteja.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Perin ikävää tuollainen :(
Väkivalta on aina tuomittavaa.
Mutta, koska jotkut kristityt pitävät tätäkin tapausta todisteena kristittyjen vainosta, niin siitä ei mielestäni ollut kysymys. Sama pas'kajoukko teki aiemmin saman teon jollekin satunnaiselle patikoijaporukalle.
"Viranomaisia on arvosteltu siitä, etteivät nämä olleet lisänneet turvatoimia alueella, jossa oli tehty vastaava hyökkäys jo helmikuussa. Tuolloin uhrit olivat patikoijia." YLE
Meksikossa on asiat pahemman kerran sekaisin ja syynä tuon maan pohjaton korruptio ja huumeiden salakuljetusjengit.
Jumalalla oli Dildo huollossa, kun tuon salli. Ei ollut muutakaan kiihoketta, kun Päkä-lammaskin karkasi.
Meksikossa on hassuja poliiseja kun ne useinkin tekevät rikoksia.
Satutko muuten tietämään, että listalla maista joissa on eniten kristittyjä suhteessa maan koko väestöön, on Meksiko sijalla 17, sillä sen väestöstä noin 95 prosenttia on kristittyjä.
Toisella listalla, jossa mainitaan maat joissa on suurin kristitty asukasluku, on Meksiko sijalla 3, koska maassa asuu yli 105 miljoonaa kristittyä, siis lähes koko väestö.
Ei-kristityt kuuluvat yleensä johonkin etniseen vähemmistöryhmään ja alkuperäiskansaan, jotka pitävät kiinni vanhoista tavoistaan ja uskomuksistaan, sekä myöskin pysyttelevät aika lailla omissa oloissaan. Uutisissakaan ei ole mainittu mitään sellaista, että hyökkääjät olisivat kuuluneet johonkin tuollaiseen etniseen vähemmistöryhmään, joten he olivat siis mitä ilmeisemmin kristittyjä, kuten 95 % meksikolaisista on.
Meksikossa(kin) kristittyjä siis vainoavat toiset kristityt.