Alkaa pikkuhiljaa paljastumaan kokoomuksen todelliset kasvot:
"Kokoomuspoliitikko Harry Bogomoloff kertoi eilen torstaina pitävänsä Lappia elätettävien reservaattina ja pelkkänä rasitteena. Lapin yliopiston hän haluaisi lakkauttaa kokonaan."
"Kokoomuspoliitikko Harry Bogomoloff kertoi eilen torstaina pitävänsä Lappia elätettävien reservaattina ja pelkkänä rasitteena. Lapin yliopiston hän haluaisi lakkauttaa kokonaan."
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hän ja Vapavuori ovat täysin oikeassa. Suomen preriferiat eivät olet kuin kustannuserä kunnon ihmisille. Toivottavsti tämä Kokoomuksen linja pitää.
Kaikki tuki tällekin Helsingin talousalueen eu-elätille. Juu, todella tärkeä poliittinen kannanotto hetkessä.
Henna Virkkunen jo oli kulisseissa, kun yliopistouudistusta tehtiin ja Kajaanin KOKY lakkautettiin. Lähetti vielä onnittelut Oulun Yliopistolle, kun olivat suurin piirtein kännykkäkilautuksella jättäneet lakkauttamispäätöksen Kajaanilaisille.
Tuosta se lakkautusbuumi taisi sitten lähteä vyörymään eteenpäin muuallakin.
Mutta kunnon kokoomuslainen elättää itäkeskuksen "työvoima reserviä"
.
Wanha päänkatkonta HirmuWalta on palaamassa takaisin syvältä keskiajalta, lakiin kirjattu kuntien itsehallinto ohitetaan kylmästi ja kunnat pakotetaan 30 % kalliimpiin ratkaisuihin????
Valtio pakottaa huonoon diiliin: Pienen kunnan kulut ”+ 30 %” Ei niin mitään järkeä mutta se onkin kokoomuslaisuutta
"Virkkunen ilmoitti tänään Ylen haastattelussa, että valtioneuvosto saattaa pakottaa Luvian pysymään sosiaali- ja terveyspalveluita tuottavassa perusturva-alueessa.
- Tämänsuuntaisia ovat ministeriön kannat olleet. Jää nähtäväksi, aikovatko he valtuuston päätöksen kumota, Weckman sanoo uudelle Suomelle.
Luvian kunnanvaltuusto päätti aiemmin erota Porin kanssa tehtävästä sote-yhteistyöstä, koska sen kustannukset nousivat valtuuston mielestä kohtuuttomasti. Luvia ei ole tuskansa kanssa yksin. Alueesta ovat eroamassa myös Merikarvia ja Pomarkku.
- Ministeri ei voi tapaamisella kunnanjohtajien kanssa kävellä kunnanvaltuuston päätöksen yli, Weckman muistuttaa.
Karmea nousu
Weckman sanoo, että luvialaisten kontolle tulleet sote-palveluiden kustannukset nousivat vuodesta 2009 vuoteen 2011 yli 30 prosenttia. Luvia aloitti yhteistyön vuonna 2010. Se päättyy vuoden 2013 alusta."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/52141-valtio-pakottaa-huonoon-diiliin-pienen-kunnan-kulut-30
.
.
Juopa syvenee entisestään
Kunnat irtisanoutuvat Virkkusesta, koska tämä öykkäröinti loppuu? Luvian kunnanjohtaja ei halunnut samaan huoneeseen Virkkuskan kanssa
"Luvia ärsyyntynyt valtion toiminnasta"
http://areena.yle.fi/tv/1619330
.
Nämä on näitä reppanoita, jotka ei ole koskaan oikeaa työtä tehneet ja koko ikänsä siivellä eläneet.
Ei kannata tällaisten bogojen puheita ottaa ihan tosissaan, liekö taaskaan ollut selvin päin...?
Voisiko samaan syssyyn lopettaa myös Åbo Akademin ja Helsingin YO:n ruotsalaskiintiöt? Nehän ovat pelkkä rasite suomalaisille ilman mitään hyödyllistä tuottoa. Åbossakin lähinnä vain tutkiskellaan miten iloisia ja pitkäikäisiä ruotsalaiset ovat...
RKP harrastaa riisto kapitalismia ja tietenkin piitää kaikki keskittää RKP:n tukialueelle.
Eikös Bogomoloff ole kolttalappalainen nimi?
Sukututkijat töihin.
Nämä etelän pellet kuvittelevat olevansa jotain.
Asun keskisessä Suomessa ok-talossa järven rannalla.
Saman järven rannalla on myös paljon kesämökkejä.
Helsingin seudultakin useita. He ovat oikein mukavaa sakkia ja heidän kanssaan tulee toimeen. Autan heitä monesti mökillä kaikenlaisissa käytännön asioissa, auraan tietä yms.
Yksi on kuitenkin mätämuna sakissa.
Hänellä on jotenkin ihmeellinen käsitys itsestään versus muut ihmiset. Vaimonsa on oikein mukava ja viehättävä ihminen.
Olenkin tutustunut häneen "hieman paremminkin" , poikamies kun satun olemaan.
Vaimo on uskoutunut minulle ollessaan yksin lomalla ja olemmepa saunoneetkin yhdessä yms.
Vaimon mielestä mies ei ymmärrä ihmiselosta mitään. Ajatukset on jatkuvasti jonkun auton tms. joutavan ympärillä. Kaikki ulkokultainen joutava on vienyt miehen, hänestä ei kuulemma ole enää mieheksi. Vaimo kertonut jo monesti haluavansa jättää miehensä, mutta ei saa kuitenkaan aikaiseksi. Itse olen sanoutunut heidän asioistaan irti , vaimo kuitenkin haluaa ystävyyden nimissä pitää yhteyttä yms.
Hän pystyy puhumaan kanssani kuulemma yhtenä iltana enemmän kuin ukkonsa kanssa kuukaudessa.
Rahaakin kuulemma isojen velkojen maksun jälkeen omaisuutta puolittaessa hieman jäisi.
Olen kuitenkin sitä mieltä, että hän ei ehkä pystyisi asumaan pohjoisessa, vaikka siitä koko ajan haaveilee.
Sen olen huomannut, että ihminen tuhlaa elämäänsä mitä kummallisimppin täysin turhiin asioihin.
On kokoomuksen vakaa linja.
On on on on