että mitä mahtaa maksaa 2 viikkoa mt- potilaan luostari terapia?
Onko hoitaja pitelemässä kädestä tarvittaessa 24h vuorokaudessa?
Mitä muuta ylläpito sisältää?
Entäs jatkohoito, saako alennusta?
Jos kaupunki ja kunta maksaa luostarille tämän terapian niin tuleeko haudatuksi sitten luostarin maille?
Onko hoitaja pitelemässä kädestä tarvittaessa 24h vuorokaudessa?
Mitä muuta ylläpito sisältää?
Entäs jatkohoito, saako alennusta?
Jos kaupunki ja kunta maksaa luostarille tämän terapian niin tuleeko haudatuksi sitten luostarin maille?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lähetä kyselysi suoraan luostariin. Eihän me tiedetä tällaisia asiota.
Ei tietääkseni mikään luostari, ainakaan Suomessa, tarjoa mitään kuvatunkaltaista luostariterapiaa mielenterveyspotilaille. Toki mielenterveyspotilas voi tulla luostariin yöpymään ja olemaan normaaliin vierailijahintaan, ja osallistumaan luostarin palveluksiin, mutta sillä edellytyksellä, että kykenee huolehtimaan itsestään, eikä aiheuta tavallista vierailijaa enemmän häiriötä.
Talkoolaisena tämän palvelun taitaa saada aivan ilmaiseksi, vai mitä?
Ainakin tiedän yhden sairaalaa tarvitsevan naisen menneen ja vielä menevän jopa uudestaan.En tiedä miten hän töihin kykenee kun jo kävelystä ja ihmisten kanssa juttelusta pitää itkeä ilman että muut ymmärtävät mikä mättää.
Eikös siellä luostarissa ole ennenkin alkoholistejakin pidetty?Jopa sellaisiakin parantumattomia tapauksia?
Entäs vaimonhakkaajat, pääsevätkö sellaiset?
Eli onko luostari sielun vaiko psyykkeen ja ruumiin hoitola vaiko mikä kun sinne ei normaalit ihmiset pääse?
Mikä mahtaa olla se peruste millä sinne pääsee?Joku kuuluisa sukulaisen sukulainen kenties?
Antaa olla en menisikään enää kun sinn otetaan tuollaisia sielun vihollisia...minulta palaisi hermot heti kättelyssä ja saattaisin vätystä potkaista perseelle ja sanoa että käyttäytyy aikuisen ihmisen tavoin koska on aikuinen ihminen.Niin on täytynyt jokaisen muunkin itkemättä.
Näinhän se on että heikot sortuu elon tiellä.Pitäisihän aikuisen ihmisen käsittää että elämä on itsensä käsissä ei sitä toiset muuta eikä siihen toisia voi velvoittaa.lapsellista ja narsistista kuvitella toisten huolehtivan aikuisesta ihmisestä kuin pikkuvauvasta.