Kerava ja teippi

ei ne välitä!

Jutussa peräänkuulutetaan, että vanhemmat vähän katsoisivat mitä lapset tekee. Vaan eipä katso, lapset saavat tehdä mitä huvittaa. Meidänkin naapurustossa, en tiedä asuvatko samassa talossa vai viereisessa, mutta joka ilta 4 lasta, nuorin taatusti alle kouluikäinen, juoksevat pihallamme ja lähistöllä klo 22 jälkeen. Talon nurmikolla mm. Huutavat kamalalla äänellä. Minä en vielä silloin ole nukkumassa, mutta talossa asuu paljon lapsiperheitä ja heillä varmaan on pienimmät lapset jo nukkumassa, ainakin jos seuraava päivä on arkipäivä. Kesällä monella on ikkuna auki ja totisesti karmea herätys kun lapset ikkunan alla rääkyvät. Minullakin on neljä lasta, nyt tietysti jo aikuisia. Vaikka asuttiin omakotitalossa, en koskaan antanut lasten olla kesälläkään ulkona noin myöhään. Ajattelin naapureitakin!

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapaus=ongelma

      Vapaan kasvatuksen loisäpäröitä pitäisi saada kunnon kansalaisten kurittaa ilman seuraamuksia ja samoin näiden kasvatuksen laiminlyöviä Ö-luokan whitetrash-vanhempia. Tällaiset pennut on todennäköisesti pistetty alkuun jossain lähiräkälän käymälässä, ja kaikkihan sen tietävät miten käy kun pistää vahingon kiertämään: kakaroista tulee samanlaisia pää täynnä keltaista nestettä olevia ihmiskuonia kuin näiden alkuunpanijoista. Pahin yhteiskunnallinen ongelma on kuitenkin nuorison vapaus, jota täytyy rajoittaa valtavasti, jotta yhteiskunnan rakenteet kestävät tulevaisuudessa. Ei kenelläkään riitä resurssit jatkuvien tuholaisten torjumiseen nykyisen yltiöliberalismin aikakaudella!

    • Lapsi vuodesta...

      Vanhemmat on vaan yksinkertaisesti kusessa kakaroidensa kanssa.
      Ei uskalleta/viitsitä/jakseta/osata kurittaa ja pelätään konflikteja heikkopäisinä.
      Kurittamisella en tarkoita ruumiillista väkivaltaa,vaan painostamista oikealla tavalla ja lisätä auktoriteettia.
      Ei muksut enää kunnioita nysvääjiä yms, vaan haluavat kokeilla rajojaan minne asti tahansa.
      Ystävällä on oikein kuriton pentu, n. 13 v. ja alkoi sitten meillä möykkäämään oikein kunnolla äidilleen kun olivat kylässä.
      No...en yleensä moiseen puutu mutta kotonani kyllä ja istuin pojan viereen, katsoin tiukasti silmiin sanoen "jos et nyt lopeta äitisi syyttelyä ongelmistasi, et lopeta sitä koskaan" ...hetken päästä poitsu pyysi äidiltään anteeksi ja homma toimi.
      Se vain eniten harmittaa,kun kasvatat omasta muksusta fiksua niin taiten kuin pystyt niin juuri noiden onnettomien kasvattajien jälkikasvu pilaa monesti heidänkin elämän.
      Työkaveri soittelee lapsilleen töistä vähänväliä ja jatkuvasti sanoo "älä huuda....hei sano nät...sitten luuri kiinni ja taas sama laulu. - Vanhemman auktoriteetti puuttuu ja vajotaan samalle viivalle lapsen kanssa ja se jos mikä ei ainakaan lisää muksun turvallisuuden tunnetta, päin vastoin.
      Rajoja paljon enemmän peliin.
      Entisajan sananlasku pitää tässäkin loistavasti paikkansa;
      "ken lastaan kurittaa,hän lastaan rakastaa"
      Ja ihan vain vertailun vuoksi, tällaisia ongelmia ei esiintynyt juurikaan niillä sukupolvilla,jotka saivat selkään ja turpiin pahanteosta,mutta entäs nyt?

      • kysyn vaan!

        Aivan. Minunkin lapset ovat syntyneet 60-70 luvulla. Silloin sai antaa tukkapöllyä tai koivuniemen herraa. Olin neljän lapsen (poikia kaikki) yksinhuoltaja ja joskus käytin noita keinoja lempeästi. Pojista on tullut ihan kunnollisia, eivät edes tupakoi, koska minäkään en polttanut. Alkoholia joskus ottavat juhlissa, mutta eivät he mitään juoppoja ole. Joten ihan turhaa on kielletty tukkapölly. On ihan eri asia antaa tukkapöllyä kuin pahoinpidellä. Onkohan näiden kieltäjien omien lasten suhteet kunnossa??! Eivät ilmeisesti erota mikä on kasvatusta ja mikä pahoinpitelyä, siksi kaikki kielletty!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1123
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe