Ei vttu, mä en kestä näitä vanhoja suomalaisia leffoja 60 vuoden takaa! Nyt pyörii YLE Teemalla Pikku Pietarin piha, jossa joukko lapsia leikkii hautajaisia. Vähän aikaa sitte tuli telkkarista Pimeän pirtin hävitys. Se alkoi sillä, kun lapset leikkivät hautajaisia. Miks vanhoissa leffoissa aina lasten suosikkileikki on hautajaiset? Eiks ne muuta keksineet ennen Pleikkaria?
Lasten mielileikki: hautajaiset!
5
144
Vastaukset
Eikös yli 75%:ssa Plaikkarinkin peleistä, joku yritä pelaajan hahmoa saada ikuiseen lepoon ja toisinpäin.
- Joo, mutta
ei niissä sentään leikitä Suomen evankelis-luterilaisen kirkon virallisten hautajaisseremonioiden kaavaa. Pleikkaripeleissä se on vain että tapat etkä hautaa.
- outolintu*
Kuolleita lintuja ja yksi siilli tuli haudattua lapsena porukalla. Yksi oli pappi, muut lauloimme virsiä minkä osasimme ja kukitimme haudan. Samoin eräs peitti haudankaivajana muokaten kauniin kummun. Kellarin takana ja ristikin laitettiin
Eikähän ne leikit kuuluneet 50 - luvulla ja nykyäänkin elämästä otettuun malliin. - Kebabrasnkalaishett
Näin 80-luvulla syntyneenä olen saanut entisajoista sellaisen mielikuvan, että se oli hyvin hyvin HYVIN masentavaa aikaa.
Älkää nyt vielä tuomitko.
Itse kärsin masennuksesta, ja olen huomannut että vanhojen mustavalkoelokuvien katsominen pahentaa näitä oireita. Tulee yliväsyneeksi, olosta tulee jotenkin täysin toivoton, huomaamattaan alkaa venkoilemaan tuolissa, ja joskus joku läsnäolija on saattanut kysyä vaivaako minua jokin asia?
Joku voisi kysyä miksi katson niitä? Koska joskus on pakko juoda tervaa sivistääkseen itseään, niin assburgerilta kuin se kuulostaakin. Joskus, esimerkiksi kylässä niitä voi olla myös vaikea paeta.
Kylästä ja pitkästymisestä taas tuli mieleeni nämä vanhat ihmiset, jotka tykkäävät keskustella heidän nuoruuteensa liittyvistä asioista.
Oli miten oli mutta sellaista se välillä on.
Olen tuskaillut samanlailla kirjojen parissa, läpi Pohjan Tähden, Kalevalan, Tuntemattoman Sotilaan jne.
Voiko ihmisellä olla intohimoa kyllästymiseen? Mietin vain että keskimääräinen elinikä on miehillä n. 78 vuotta, kyllä siinä ajassa ehtii kaikkea. Onko hyvä tottua sietämään sitä armotonta tylsyyttä joka todennäköisesti seuraa viimeistään eläkeiällä?
Ehkä olen vain väsynyt, ja kyllästynyt, selkääkin särkee....
Selllasta.- Rakkautta_Vain_
Me emme tuomitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857