Onko minkälaisia kokemuksia lapsille ennen syntymää otetuista sairaskuluvakuutuksista? Mistä olette ottaneet ja mistä kannattaa ottaa? Minkä hintaiseksi vakuutus on tullut?
Lasten vakuutukset?
8
406
Vastaukset
- KALLIS vakuutus
Tuo ennen syntymää otettu vakuutus on kallis.
Omavastuu on iso ja hyöty on erittäin pieni.
Meidän lapsille on pelkästään tapaturmavakuutus -kattaa kotona ja kodin ulkopuolella sattuvat kaikenlaiset haaverit jotka vaativat lääkärin hoitoa.
Pelkästään se vain siksi, koska hinta on vuodessa 15e/per lapsi, omavastuu on sopiva ja hyöty iso. Toki meillä tuo hinta alhaisempi, koska olemme keskittäneet auton ja kodin samaan yhtiöön, mutta nekään eivät ole mitään huikean kalliita vakuutuksia :) .
Normi tapaturmavakuutuksen hinta tuossa yhtiössä muistaakseni 20-25e/vuosi per lapsi.- KALLIS vakuutus
niin ja meillä ei olisi edes hyödyttänyt kummallakaan lapsella normaali lastenvakuutus joka kattaa yksityiset yms.
Käymme kyllä yksityisellä, JOS lapsi/lapset ovat kipeitä, mutta laskimme, että jos olisimme ottaneet vakuutukset, niin hyöty olisi ollut niiiiiin pieni, ettei se olis kannattanut.
Kun kuitenkin kaikki lääkärin tekemät operaatiot saa tehtyä julkisella puolella vaikka muuten kävisikin yksityisellä. Yksityinen laittaa vain lähetteen julkiselle puolelle.
- 2+3
Meillä on kaikki vakuutukset samassa yhtiössä, niin kotivakuutus, autovakuutukset, omat sairauskuluvakuutukset kuin myöskin lasten sair.hoitokuluvakuutukset.
Olemme olleet tyytyväisiä, kaikille kolmelle otettu ennen syntymää. Tarvetta on ollut, mm. kitarisa poistettu yksityisellä kaikilta kolmelta, kahdelle pariin kertaan putket korviin ym.
Laittaa toki yksityinen lähetteen julkiselle, mutta yksityiselle pääsee nopeammin.
Kukin tavallansa, me olemme valinneet vakuutukset lapsillemme. Vuodessa n. 150 euroa per lapsi, eli edullista, omat sair.hoitokuluvakuutuksemme ovatkin sitten tietysti kalliimpia, puolison ja omani. Mutta nekin ihan sied.hinnoissa ja olleet ns. hintansa väärti... - ..kyselee..
Tuli tarjouspyyntöön vastaus vakuutusyhtiöltä ja aika kalliilta tosiaan vaikuttaa, 350e/vuosi jos keskittää kaikki vakuutukset samaan paikkaan. Pelkkä sairaskuluvakuutus ilman keskittämistä yli 600e. Mistä firmasta saitte noinkin edullisesti kuin 150e:llä?
- Triangeli
Hei!
Otimme kahdelle ekalle vakuutuksen ennen syntymää, ja vaihdoimme sitten yhtiötä ja sairauskuluvakuutusta halvempaan kun vuoteen-pariin ei ollut heillä erityisempää.
Mutta... kolmannelle ajattelimme säästää, ja ottaa vakuutuksen syntymän jälkeen. Onnexi alku meni vauvalta hyvin, ja saimme vakuutussopimuksen laadittua yhtiön kanssa, mistä meil ei ole muita vakuutuksia. Kaksikuisena todettiin harvinainen sairaus, jonka reseptilääkitystäkään ei Kela korvaa.
Emmepä olisi saaneet mistään mitään vakuutusta diagnoosin jälkeen (ei edes tapaturmiin, tämä sairaus vaikuttaa niihinkin). Nyt, parin vuoden kuluttua olemme äärettömän kiitollisia vakuutuksesta. - vakuutus x3
Nyt kun kaikki kolme lastani ovat aikuisia, niin voin sanoa, että vakuutukset ovat kannattaneet, vaikka todellisuudessa vain yhden kohdalla, mutta sekin on kultaa kalliimpi. AIkuinen lapseni, jolta vakuutus on loppunut, haikailee sen ajan perään kun saattoi kipaista yksityiislääkärissä, eikä tarvinnut jonottaa terkkarissa.
- äitikolmelle
Aikuiselle lapselle olisi voinut jatkaa sitä vakuutusta, ainakin meillä on jatkettu kaikilla kolmella lapsella.....
- Minttuliini74
Itse en aikanaan ottanut vakuutusta syntymättömälle lapselle sillä Suomessa on maailman paras vastasyntyneiden hoito!
Sairaskuluvakuutuksen otin ja sitä en ole katunut päivääkään.
- Voin viedä lapsen yksityiselle eikä tarvitse jonottaa terveyskeskuksen päivystyksessä
Vakuutus maksaa minulle n.250e/vuosi ja itse maksan 120euroa omavastuuta, sen jälkeen kaikki lääke- ja hoitokulut korvataan.
Lääkärikäynnin hinta on 70 - 90 euroa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292578- 1322395
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti141941Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151753Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731297- 161286
- 1061254
- 93977
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks137911Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon20893