Millainen on kristitty?

Olenko kristitty? Uskon Jumalaan, mutta en kirkkoon enkä raamattuun. Sen takia olenkin ajatellut erota kirkosta.
Raamatussa on joitakin hyviä asioita, mutta suurin osa on mielestäni täyttä pas*aa. Kirkkoon minua ei saa kirveelläkään, sillä kirkot ovat mielestäni pilanneet koko uskonnon. Uskon Jumalan olevan myös hieman erilainen kuin raamatussa kerrotaan. Olen myös kiinnostunut muista uskonnoista, kuten taolaisuudesta. Olenko siis kristitty? Millainen on kristitty?
5282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se on kristitty, jonka uskon perustus on Jeesus kristus.
Tuomiopäivä koettelee mitä sen päälle rakennetaan.
Ja se taas on Jumalan asia, eikä meidän ihmisten.

Äänestä

Kristitty on sellainen, joka uskoo, kuten
uskontunnustus sanoo:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html

Minä uskon Jumalaan,
Isään, Kaikkivaltiaaseen,
taivaan ja maan Luojaan,
ja Jeesukseen Kristukseen,
Jumalan ainoaan Poikaan,
meidän Herraamme,
joka sikisi Pyhästä Hengestä,
syntyi neitsyt Mariasta,
kärsi Pontius Pilatuksen aikana,
ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin,
astui alas tuonelaan,
nousi kolmantena päivänä kuolleista,
astui ylös taivaisiin,
istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan,
oikealla puolella
ja on sieltä tuleva tuomitsemaan
eläviä ja kuolleita,
ja Pyhään Henkeen,
pyhän yhteisen seurakunnan,
pyhäin yhteyden,
syntien anteeksiantamisen,
ruumiin ylösnousemisen
ja iankaikkisen elämän.

Äänestä

Kristittyjä pidetään keskivertoa parempina ihmisinä, jotka rakastavat lähimmäisiään ja toivovat kaikille hyvää. Heidän oletetaan edustavan pehmeitä arvoja. Tämä ei kuitenkaan ole totta. Esim. Suomen Gallupin 1973 tekemä tutkimus osoitti, että ateistit ovat selvästi helläluonteisimpia kuin kristityt. Tutkimukset ovat myös osoittaneet, että kristityt suvaitsevat selvästi huonommin erilaisia vähemmistöjä kuin muut ryhmät. Olettaisi uskovaisten myös selvästi erottuvan esim. käytöksellään tavallisista kadun tallaajista.

Minkälainen kristityn ihmisen pitäisi sitten olla Raamatun perusteella? Tässä muutama esimerkki kristityn ominaispiirteistä, joiden pitäisi olla selvästi kaikkien havaittavissa.

 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä, nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi. Markus 16:17
 Katso, minä olen antanut teille vallan tallata käärmeitä ja skorpioneja ja kaikkea vihollisen voimaa, eikä mikään ole teitä vahingoittava. Lk 10:19
 Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. (Jeesuksen ohjeet seuraajilleen) Mt 10:8
 Totisesti minä sanon teille: jos joku sanoisi tälle vuorelle: 'Kohoa ja heittäydy mereen', eikä epäilisi sydämessään, vaan uskoisi sen tapahtuvan, minkä hän sanoo, niin se hänelle tapahtuisi. Mk 11:23
 Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos joku pitää minun sanani, hän ei ikinä näe kuolemaa. Jh 8:51
 Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa; ja tule ja seuraa minua. Markus 10:21
 Anna jokaiselle, joka sinulta anoo, äläkä vaadi takaisin siltä, joka sinun omaasi ottaa. Lk 6:30
 Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen. Gal 5:24
 Sillä tämä on Jumalan tahto, teidän pyhityksenne, että kartatte haureutta, että kukin teistä tietää ottaa oman vaimon pyhyydessä ja kunniassa, ei himon kiihkossa niin kuin pakanat, jotka eivät Jumalaa tunne… 1 Ts 4:3-5
 Eikö itse luontokin opeta teille, että jos miehellä on pitkät hiukset, se on hänelle häpeäksi; ja että jos vaimolla on pitkät hiukset, se on hänelle kunniaksi? 1 Kor 11:14-15
 Mutta teille, jotka kuulette, minä sanon: rakastakaa vihollisianne, tehkää hyvää niille, jotka teitä vihaavat, siunatkaa niitä, jotka teitä kiroavat, rukoilkaa niiden edestä, jotka teitä parjaavat. Luukas 6:27-28
 Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni. Lk 14:26
 Joka elämäänsä rakastaa, kadottaa sen; mutta joka vihaa elämäänsä tässä maailmassa, hän on säilyttävä sen iankaikkiseen elämään. Johannes 12:25
 Olkaa siis te täydelliset, niin kuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on." Matteus 5:48
 Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena; mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa. Tim2:11-12
 Näin sanoo Herra: "Älkää totutelko itseänne pakanain menoon älkääkä kauhistuko taivaan merkkejä, sillä pakanat niitä kauhistuvat. Sillä kansat noudattavat turhia jumalia; sillä ne ovat puuta, joka hakataan metsästä, puusepän kätten tekemiä, työaseella tehtyjä. Ne koristetaan hopealla ja kullalla sekä kiinnitetään nauloilla ja vasaroilla, niin etteivät ne horju. Jeremia 10:2-4

Kristittyjen pitäisi siis olla kykeneviä parantamaan kaikki sairaudet, he eivät omista mitään, eikä heillä ole seksuaalisia tarpeita. Todennäköisesti he olisivat vapaat kaikista mahdollisista taudeista, koska uskova sisar tai veli olisi heidät parantanut. Edes allergiaa ei heillä olisi. Lisäksi kuolleista herättämisiä pitäisi tapahtua jatkuvasti. Ilmeisesti nämä herätettävät olisivat syntisinä kuolleita, koska kristityt eivät ikinä näe kuolemaa, ei edes tässä maailmassa.

Kristityllä miehellä on oltava lyhyet ja naisella pitkät hiukset (Jeesuksella oli pitkät hiukset, mutta hänhän ei ollutkaan kristitty). Lisäksi heidän kuuluu rakastaa vihamiehiään, mikä on absurdi ajatus. Eihän vihamies ole enää vihamies, jos häntä rakastaa. Se kuulostaa samalta kuin; ”Vihatkaa rakastamianne ihmisiä”. Koska edellinen ei ole ihmiselle mahdollista, ei se ole sitä myöskään käännettynä.

Kaikkein uskomattominta on, että vihamiestään kuuluu siis rakastaa, mutta vanhempiaan, lapsiaan ja sisaruksiaan pitää vihata. Kristityn pitää vihata elämäänsä tässä maailmassa. Tämä viha välittyy varmasti myös muihin lähimmäisiin vihana.

Kristityt naiset eivät voi toimia opettajina, eivätkä he muutoinkaan saa osallistua aktiivisesti mihinkään yhteiskunnalliseen toimintaan. Naispapit ovat varmasti Jumalalle suuri kauhistus. Olen aina ihmetellyt, miksi uskovat ihmiset käyttävät sanaa ”isä”, puhuessaan jonkun ihmisen biologisesta- tai kasvatti-isästä. Sehän on Raamatussa jyrkästi kielletty, aivan kuten Jumalan nimen turhaan lausuminenkin (vrt. Matteus 23:9: Ja isäksenne älkää kutsuko ketään maan päällä, sillä yksi on teidän Isänne, hän, joka on taivaissa). Tämäkin osoittaa selvästi, etteivät he ota vakavasti Raamattua ja siis ole uskossaan täydellisiä. Jos joku on uskossaan täydellinen, eikö se juuri tarkoita sitä, että hän täyttää ainakin kaikki edellä mainitut kriteerit?

Kristityt ei voi myöskään viettää Joulua, sillä sehän täynnä pakanoilta perittyjä tapoja (Jeremia 10:2-4): Raamatussahan varoitetaan useasti oppimasta pakanoiden tapoja. Esim. ikivihreät puut ovat olleet ikuisen elämän symboleita myös egyptiläisten, kiinalaisten ja juutalaisten muinaisissa perinteissä.
Puunpalvonta, joka oli yleistä eurooppalaisten pakanoiden keskuudessa, säilyi kristinuskon valloituksen jälkeenkin esimerkiksi Skandinaviassa, jossa talo ja lato koristeltiin uutena vuotena ikivihreillä paholaisen poispelottamiseksi.

Jouluateriaan kuuluu Pohjoismaissa erottamattomana osana Joulukinkku, joka alunperin oli luultavimmin Odinin porsas (Odin oli viikinkien kuoleman, sodan ja soturien jumala), joka syötiin hänen kuolleille sankareille järjestämissään pidoissa. Monet joulutavoistamme ovat peräisin roomalaisten saturnaliajuhlista, joita vietettiin 17.-24.12. Sieltä ovat peräisin niin leivonnaiset, kynttilöiden käyttö kuin myös lahjojen antaminen. Kinkku kuului myös roomalaisten herkkuihin.

Kristityiltä meni melko pitkään asettaa Jeesuksen syntymäpäiväksi juuri Joulu. Heillä oli ollut perinne, jonka mukaan Maria synnytti lapsen 25. päivänä, mutta kuukaudesta ei päästy yksimielisyyteen ennen, kuin vasta vuonna 320 jaa. Katoliset kirkkoisät valitsivat tuolloin kuukaudeksi joulukuun, mitä ilmeisimmin korvatakseen roomalaisten pakanallisen ``voittamattoman auringon syntymäpäivän'' (dies natalis solis invicti) ja kelttien ja saksien joulun. Katolisen kirkon valinta Jeesuksen syntymäpäiväksi oli vähintään yhtä tuulesta temmattu kuin hänen syntymävuotensakin, jonka historiallisten lähteiden mukaan oli pakko ajoittua vuosille 4-8 eaa. ollakseen edes jotenkin yhdenpitävä Raamatun kanssa. Yleensä Jeesuksen syntymäpäiväksi arvioidaan loppukesä tai syksy. Pääsyynä joulukuun 25. päivän valitsemiselle oli kuitenkin vanhojen pakanallisten juhlien korvaaminen "oikeaoppisella" juhlalla.

Äänestä

Olen kokenut uskoon tulon n. 10 v. sitten. Enkä mitään pelkkää "kirjauskoa" vaan sain yhteyden elävään Jumalaan.

Tämän jälkeen on elämä minua koetellut mutta Risti kaulassani on pysynyt. Ja juuri minä, tällainen syntinen, sitä tarvitsen.
On ollut avioeroa, "leikkiä" miesten kanssa uuden kumppanin löytämiseksi. Tosin enää koskaan en mieheen niin luota että saman katon alle huolisin, mutta iltojeni iloksi.

Käytän silloin tällöin alkoholia, poltan joskus tupakkia ja tykkään meikata itseäni ja pukeutua kauniisti. Työni hoidan hyvin ja lapseni yritän johdattaa elon poluille sotkuistani huolimatta.

Eli elän elämää, sen raadollisemmassa muodossa. Mutta ilman uskoani Jeesukseen ja sen kautta saatua yhteyttäni Jumalaan en olisi ikinä selvinnyt kohtaloistani.
Luotan aina siihen että Jumala johdattaa lopulta asiani parhain päin, koska oma inhimillinen ymmärrykseni ei siihen riitä.

Harvoin suoritan mitään varsinaisia rukoushetkiä vaan huokailen pieniä huokauksia tuonne yläkertaan päin.
Ja yksi asia mitä yritän koittaa arjessa noudattaa - älä tee toiselle sitä mitä et itsellesikään toivoisi tehtävän !

Äänestä
  • Ei mikä tahansa nimikristillisyyden muoto ole kristinuskoa.
    Olisi hyvä lukea tuon vanhimman seurakunnan sivuilta
    mistä kristinuskossa oikein on kysymys:
    http://www.Jeesus-on-Herra.com
    -
    Lähetä tämä ystävällesikin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristittykö? kirjoitti:

Olenko kristitty? Uskon Jumalaan, mutta en kirkkoon enkä raamattuun. Sen takia olenkin ajatellut erota kirkosta.
Raamatussa on joitakin hyviä asioita, mutta suurin osa on mielestäni täyttä pas*aa. Kirkkoon minua ei saa kirveelläkään, sillä kirkot ovat mielestäni pilanneet koko uskonnon. Uskon Jumalan olevan myös hieman erilainen kuin raamatussa kerrotaan. Olen myös kiinnostunut muista uskonnoista, kuten taolaisuudesta. Olenko siis kristitty? Millainen on kristitty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu