Eikö meillä osata tai pystytä pitämään eiden pintoja kunnossa???

automatkailija123

Juuri Ruotsista ja Saksasta automatkalta palanneena en voi kuin ihmetellä meidän teiden, jopa uusimpienkin valtateiden, pintojen huonoa kuntoa. Auto heittelehtii kuin myrskyssä kun tien pohjat ovat niin epätasaisia ja pinnoitteetkin, varsin uudetkin, ovat pääsääntöisesti epätasaisia. Ruotsissa oli jonkin verran harrastettu myös pinnoitteen jyrsimistä ja uudelleen paikkausta ja siellä paikan ja vanhan pinnoitteen rajat olivat aivan tasainen toisin kun meillä.
Kyllä näki, että naapurissamme ja varsinkin Saksassa on satsattu teiden ylläpitoon. Turha on täällä tieviranomaisten valittaa esim. routimisesta, onhan olosuhteet Ruotsissa likimain samat. Uskon ettei meidän päällystysurakoitijoilta ammattitaitoa puutu, vaan vika on teiviranomaisissa jotka lepsusti valvovat työtä ja laskevat lopputarkastuksessa (jos niitä yleensä edes tehdään) ihan millaisen työn tahansa läpi.
Meidän autoilijoiden tulisi lähestyä päättäjiä ja vaatia teiden ylläpidon tason korottamista ja tiukempaa valvontaa päällystystöiden lopputuloksen parantamiseksi.

4

266

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lupsuttelija

      Uusilla valtateillä ei syynä yleensä ole rakenteiden huonous vaan silkka kiire. Puoli vuosisataa sitten, kun päätieverkkoa rakennettiin, työtä tehtiin hitaasti ja rakenteet ehtivät asettua ennen liikenteelle ottamista. Päällystystäkin oli tapana lykätä vähintään yhden talven yli maatöiden valmistuttua. Hitaudella on huonotkin puolensa, mutta tässä suhteessa tulokset olivat hyviä.

      Nykyisin pääoma pitää saada nopeasti tuottamaan. Rakenteet tuupataan äkkiä kasaan ja tie päällystetään syksyllä. Usein tehdään uutta vanhan päälle ja viereen, jolloin tulee hankalia saumakohtia. Tiivistyminen on puutteellista ja lisäksi tulee routiminen. Suunnittelussa ja mitoituksessa tapahtuu aina virheitä ja väärinarviointeja, mutta ne havaitaan nykysysteemissä vasta seuraavana keväänä eli liian myöhään. Uusi tie saadaan uudenveroiseksi vasta toisella päällysteellä eli pari vuotta myöhemmin. Aina ei silloinkaan.

      Vanhojen teiden osalta syynä on silkka rahoituksen puute. Tiet yksinkertaisesti rappeutuvat nopeammin kuin niitä voidaan uusia. Päättäjät kyllä tietävät tämän, mutta heitä ei kiinnosta. Kun on taskussa Finnairin vapaalippu, jolla pääsee Rovaniemelle tunnissa, vain ilmakuopat tuntuvat omassa perseessä.

      • Epäilempä vaan

        Ja Ruotsissa muka ei ole kiire? En oikein usko että heikeläisten parempi työnjälki johtuu kiireettömyydestä.


      • Tarjouslaskija
        Epäilempä vaan kirjoitti:

        Ja Ruotsissa muka ei ole kiire? En oikein usko että heikeläisten parempi työnjälki johtuu kiireettömyydestä.

        Siellä on käytettävissä rahaa ihan eri tavalla. Pitkän päälle se näkyy tieverkon kunnossa kaikkialla.


    • pekkuvjdvhdvhhvf

      Suomessa käytetään ihan turhaa paljon rahaa teiden varsien heinän niittämiseen joka vuosi. Esim hki-turku moottoritie on niitetty tosileveästi ja keskialue myös, kävin keskieuroopassa ja siellä ei ole niitetty kuin kaupunkien lähialueet. esim moottoritie munchenistä wieniin ei ollut niitetty ollenkaan. Niiton ymmästää sellaisiissa kohdissa jossa kasvaa pajukkoa, mutta sitäkään ei tarvitse jka vuosi leikata. mutta pekkkä heinän niittäinen on ihan turhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1865
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1381
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1326
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1323
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1096
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      804
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      635
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      625
    Aihe