Ujouden voittaminen tuntuu liian suurelta haasteelta

547457

Olen yrittänyt kerätä motivaatiota voittaakseni ujouteni. Haluaisin saada tuntea rakkauden ja löytää elämänkumppanin, mutta ujouteni estää sen. Haaste tuntuu vaan liian suurelta.

Ensin pitäisi uskaltaa ylipäänsä puhua vastakkaisen sukupuolden edustajille. Sen jälkeen pitäisi uskaltaa puhua avoimemmin sekä omista että toisen ajatuksista. Pitäisi uskaltaa koskea toista neutraalisti. Pitäisi uskaltaa koskea toista vähän intiimimmällä tavalla. Pitäisi uskaltaa olla alasti toisen ihmisen edessä. Tuntuu, että jo ensimmäinen vaihe on liian suuri koettelemus ja homma sen kun vain menee vaikeammaksi sen jälkeen!

6

367

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun ongelma-alue tuntuu huomattavasti suppeammalta ja silti en ole koskaan ollut minkäänlaisessa suhteessa.

    • Pelkuri

      Tuntuu tosiaan mahdottomalta tehtävältä. Ainahan sitä jotkut tulee jankuttamaan että pitää muuttaa asennettaan mutta eipä tässä taida paljoa asenteen muutokset auttaa. :(

      • ruikuti ruikkija

        Asenteen muutos auttaa, ota vain itseäsi niskasta kiinni.


    • Olin ujo

      Ujouden voittaminen todellankin on suuri haaste. Kesti useamman vuoden ennen kuin pääsin ujoudestani eroon. Nää muuta asennetta tai ole rohkeempi ohjeet ovat vajaita, koska ongelmana on miten olla rohkeempi... Itse pääsin ujoudestani eroon tarkoituksella hankiutumalla ujostuttaviin tilanteisiin. En tarkoita että samantien pitäisi hankkiutua kaikkein pahimpiin tilanteisiin vaan askel kerrallaan. Tätä enenpää on vaikea auttaa.

      • ghgf457

        Juurikin näin. Hyvä kirjoitus! Ongelma on juuri se, että miten saat pakotettua itsesi MIELESTÄSI ujostuttaviin tilanteisiin...

        Minulla esimerkiksi oli nimittäin hammaslääkäripelko. OLI. Sitten jouduin pakosta käydä kymmenen vuoden jälkeen hammaslääkärissä, koska tulehtunut hampaani oli niin kipeä ja olin lähdössä matkalla. Odotin, että lääkäri olisi vaan antanut jotkut antibiootit, muuten en ehkä olisi mennyt ollenkaan. Lääkäri kuitenkin sanoi, että pääset paljon helpommalla, jos revitään hammas pois. No, olin ensin vähän paniikissa, mutta sanoin "no kai se on sitten revittävä". Operaatio ei ollut läheskään yhtä pelottava kuin kuvittelin. Sen jälkeen kävin repimässä toisenkin hampaan ja olen käynyt rutiinioperaatioissa.

        Tarinan opetus: KOKEMUS ON SE, JOKA RATKAISEE. Meillä ujoilla ei ole kokemusta sosiaalisista tilanteista, koska olemme määritelmään mukaan ujoja. Kun pakottaa itsensä sosiaalisiin tilanteisiin ja huomaa ettei mitään pahaa tapahtunutkaan, vähitellen tottuu.

        Olin ujolle: kuinka sait itsesi totutettu askel askeleelta ujostuttaviin tilanteisiin? Erityisesti: kuinka otit ensimmäisen, vaikeimman askeleen?


    • Mitä sitten?

      Mitäs sitä pitää sitten puhua? Olen ujo mutta joudun työn puolesta olemaan eri ihmisten kanssa tekemisissä jatkuvasti, osaan puhua vain työasioista, muusta ei sitten puhutakkaan koska pää lyö tyhjää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      71
      2273
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1834
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1181
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      945
    5. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      817
    6. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      690
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      675
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      142
      667
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      588
    Aihe