K-SKS moduulisairaalassa synnyttäneiden kokemuksia?

YritysKaksi

Laitetaanpas tämä keskustelu tänne minne se kuuluukin (löytyy siis myös Odotus-puolelta) xP...

Lyhyestä virsi kaunis; millaiset tilat olivat, jäikö mikään painamaan mieltä - ihan mitä vain?

6

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • milana11

      Olenkohan ite ymmärtäny ihan väärin, mutta siinä rakennuksessa olis vaan lastenosasto ja -teho. Vai synnytetäänkö siinä samassa jossain? Ite kävin vaan tarkastuksessa siinä ja yritin samalla kurkistella, mutta enpä tiiä minne suuntaan sitä synnyttämään mennään. Vuodeos. on kai ennallaan?
      Itsellä vkot nyt 39 5, että kiinnostaa vähän itteäkin :)

    • ljhhgghfg

      Kyllä siellä on kaikki synnytykseen liittyvät osastot, siellä siis synnytetään ja myös ollaan vuodeosastolla ja vastasyntyneiden teho on myös siellä.

    • kkk

      Gravidan päivystys toimii myös kyseisissä tiloissa. alakerrassa vastasyntyneitten teho osasto ja yläkerrassa synnytys.

    • CynthiaP

      Synnytin moduulisairaalassa kesäkuussa. Synnytyssalissa oli hyvin tilaa, sen sijaan naulakkoa tai mitään nojatuolia kummempaa paikkaa ulkovaatteille ja henkilökohtaisille tavaroille ei ollut. Kodikkaaksi salia ei myöskään voi kehua, lähinnä tuli mieleen avaruusalus - jännittävää! Kylmä oli (paitsi ponnistusvaiheessa), kätilönkin mukaan salit ovat liian kylmiä varsinkin vastasyntyneille. Näistä pikku puutteista huolimatta ihan hyvä paikka synnyttää, ei siinä tilanteessa ehdi tiloja murehtia.

    • zonzaza

      Itsellä olisi edessä lokakuun lopussa, kolme vuotta sitten synnyttänyt "vanhalla" synnärillä. Joten katselen sivusta nyt muiden kokemuksia ja tulen parin kk päästä kertomaan omani ;)

    • jeeeee.

      Onko vuodeosasto entisellään vai onko sekin uudistunut?

      Itellä pian edessä tuonne meno :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      86
      1507
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1309
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      877
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe