Jeesus tulee pian

Kääntäkää katseenne Herraan Jeesukseen Kristukseen. Niin Paavalikin teki. Hän ei tahtonut muuta kuin kertoa Kristuksesta. Ja ristiinnaulittuna. Kuolemasta ja ylösnousemuksesta.

Sillä sama kohtalo on jokaisen ihmisen edessä. Joko iankaikkinen elämä Jeesuksen Kristuksen sovintoveren tähden. Tai kolmen kuoleman tie Tuonelan kautta Tuliseen järveen.

Sillä viimeisenä päivänä avataan Teurastetun karitsan elämänkirja Valkean valtaistuimen edessä. Ja ne keiden nimet eivät ole siinä, ovat matkalla Tuliseen järveen. Mutta niiden osa, keiden nimi tuossa kirjassa on, on iankaikkinen elämä uudessa taivaassa ja uudessa maassa. Sillä tämä planeetta on lopulta säästetty tulelle.
968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Määrittele sana "pian".

Äänestä
  • Herralle yksi päivä on kuin tuhat vuotta. Ja tuhat vuotta on kuin yksi päivä. Mutta sitä (paluun) päivää ja aikaa ei tiedä kukaan muu kuin yksin Isä taivaassa. Siksi Jeesus kehottaakiin ihmisiä valvomaan, että sillä hetkellä kun noutaja saapuu olisi heillä öljyä lampuissaan.

    Lisätietoa asiasta voi saada vaikkapa allaolevasta linkistä.
    http://www.opko.fi/vip/jeesuksenpaluu/kaikki-sivut.html

    Ole siunattu matkallasi kiinnostuksessasi Herran paluuseen liittyvässä mielenkiinnossasi ja ajassa vaeltamisessasi.

    Mutta yksi asia on varma Jeesus tulee pian takaisin.

    Äänestä

nimimerkki oletko valmis ?
Kun sapatin Herra Jeesus tulee toisen kerran silloin on oleva uskovien ylöstempaus 1000 vuodeksi taivaaseen, jonne Jeesus on mennyt valmistamaan omilleen sijaa.

Muistutukseksi: Pedon merkki on sunnuntai. . . .Jumalan merkki on sapatti.
Valitse oikein niin pääset tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.

Äänestä
  • Kyllä minä käännän sähkönappulaa viikon jokaisena päivänä.
    Laskeskele sinä vaan viikonpäiviäsi.

    Äänestä

  • Vaikka raamatullinen lepopäivä on sapatti, niin elämme aikaa, jossa on monennäköistä opetuslinjaa ja ihminen tekee ratkaisunsa joissakin asioissa tietämättömyyden ajassa. Siinä ei ole kadottava synti sunnuntai, jos Jeesuksen uhriveri on sydämen pihtipielien merkki.
    Pyhä Henki kirkastaa Jeesuksen sovitustyön, eli kuoleman syntiemme takia.
    Henki myös osoittaa parannuksen syyt ja kohteet. Opetus tulee sitten puhujapöntöstä ja jokainen siellä tekee parannuksen ja vastuunsa Isän edessä, mitä opettaa ja korkeamman tuomion alainen. Aihe on kylläkin tänne turhan laaja juupas, eipäs keskusteluun.
    Sitä voi löytyä rikkaa ja malkaa eri silmäkulmasta, jos opetusta mitataan keskenään.

    Raamatusta löytyy vastaus, mutta viimekädessä tuomion ja mittamäärät on perillä.
    Siitäkin on nähtävissä ainakin se, että onko lähimmäistä autettu, rakkaudella, niin syömisen ja pukemisen suhteen.

    Äänestä

Olen valmis. Risti on rakennettu ja nauloja löytyy autotallista.

Äänestä

Höpön höpö.

Paavali oli mielisairas (skitsofreenikko), joten hänen sanojaan ei pidä ottaa todesta. Ne ovat vain sairaan mielen tuotoksia,

Äänestä

Kristityn tehtävä on odottaa Herran pikaista paluuta.

Äänestä

Mulla on sellainen aavistus että hän käväisi jo täällä, mutta paikka ei miellyttänyt ja lähti pois.
Uskovaisuus oli liian fanaattista ja se oli lähinnä vallanväline, naiset ja köyhät kyykkyyn ja kirkko oli kuin teurastuslaitos.

Oikea oppi oli vallannut papiston ja ne jotka eivät alistuneet oppiin, ne voitiin tarvittaessa vaikka kivittää, paikka ei sopinut rakkauden ja tuskin tulee takaisin, sillä niin primitiiviseksi uskonto on ihmiset muokannut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oletko valmis? kirjoitti:

Kääntäkää katseenne Herraan Jeesukseen Kristukseen. Niin Paavalikin teki. Hän ei tahtonut muuta kuin kertoa Kristuksesta. Ja ristiinnaulittuna. Kuolemasta ja ylösnousemuksesta.

Sillä sama kohtalo on jokaisen ihmisen edessä. Joko iankaikkinen elämä Jeesuksen Kristuksen sovintoveren tähden. Tai kolmen kuoleman tie Tuonelan kautta Tuliseen järveen.

Sillä viimeisenä päivänä avataan Teurastetun karitsan elämänkirja Valkean valtaistuimen edessä. Ja ne keiden nimet eivät ole siinä, ovat matkalla Tuliseen järveen. Mutta niiden osa, keiden nimi tuossa kirjassa on, on iankaikkinen elämä uudessa taivaassa ja uudessa maassa. Sillä tämä planeetta on lopulta säästetty tulelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu