Ihan järkevän oloisia ideoita Soininvaaralta, jos tavoitteena on euroalueen säilyttäminen. Erityisesti tuo EKP:n inflaatiotavoitteen muuttaminen. Itse kannatan keskuspankille NGDP-tavoitetta. Eli pyritään pitämään nominaalinen talouskasvu käynnissä vaikka inflaation voimin.
Ongelmana Soininvaaran ehdotuksissa on, että nämä ovat vain ideoita, ne pitäisi myös käytännössä pystyä toteuttamaan. Mutta millä aikavälillä esim. talouden rakenteita uudistetaan? Ja tässä kriisin keskellä vielä??? Miten voidaan markkinoida tulonsiirtounioni ja poliittisen vallan luovuttaminen eli käytännössä liittovaltio kansalaisille? Eiköhän ole helpompaa myöntää virheet ja purkaa toimimattomat rakenteet. EU:sta tulisi lähinnä vain vapaakauppa-alue.
"1) Kreikan tulisi erota euroalueesta. "Se maksaa jotain myös meille, se maksaa saksalaisille pankeille paljon ja se pudottaa kreikkalaisten elintasoa entisestään, mutta se on minusta ainoa tapa Kreikan päästä jaloilleen edes pitkällä aikavälillä." Soininvaara sanoo, että Portugali voi joutua ulos myös, muuten euroalue pitäisi pitää kasassa.
2) Pankkitoimintaa on ryhdyttävä valvomaan aivan toisella tavalla kuin nyt.
3) Euromaiden on ryhdyttävä koordinoimaan finanssipolitiikkaansa – ei vain niin, että joidenkin maiden velanottoa rajoitetaan vaan myös niin, että joidenkin maiden velvollisuus on elvyttää, jotta koko maanosa ei säästäisi itseään lamaan.
4) Taloudeltaan heikkojen maiden tulee uudistaa talouden rakenteitaan. "Turhaa hallintoa on karsittava, säädeltyjä elinkeinoja on vapautettava kilpailulle, eläkeikää on nostettava, veropohjaa on laajennettava ja veronkiertoa torjuttava, pääomien vuoto veroparatiiseihin on tukittava, mutta ei pidä toteuttaa lamaa syventäviä säästöjä."
5) Euromaiden kilpailukykyeroja tulee tasoittaa palkkapolitiikalla.
6) Euroopan keskuspankin toimivaltuuksia tulee lisätä lähelle sitä, mitä on Yhdysvaltain keskuspankilla. Inflaatiotavoitetta pitää nostaa nykyisestä 2 prosentista ja inflaatiotavoitteen rinnalle on otettava työllisyystavoite.
7) Vanhoja velkoja osin mitätöidä. Se tapahtuisi siten, että EKP:n tulisi ne ostaa pois ehkä vähän alennettuun hintaan."
Soinin vaaran-ohjelma
2
146
Vastaukset
- eikait
Kinka on mahdollista että Jukolan Impivaarassa syntyneet voivat sanella Unionille mikä on hyväksi.
Eipä sitä voikaan. Soininvaara kuitenkin näyttää ymmärtävän talousihmisenä. mitä euro toimiakseen vaatii (mutta kauan se kestikin). Käytännön toteutus on mielestäni vain haihattelua ja yritettynä jopa vaarallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt203409Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441676Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191011Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32999- 60977
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22958Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37870Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä37829Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173821- 49743
