Nuorten ulosajot

Nuorten 18-24-vuotiaiden ulosajot lisääntyneet huomattavasti. Tilastotietoa. Luuletteko te poikavasikat että fysiikan lakeja voi kumota, laittamalla leveät renkaat ja madallussarjan, sitten mennään kurveihin kun päättömät kanat.?? Kehutaan vielä että nyt on hyvä ajaa. Paskan marjat sanon minä, ajoin tuossa yhden kaverin pojan "autoa",jossa oli em. hemmeet. Kivikova jyristin ei mitään tuntoa, ohjaus nyki puolelta toiselle niin että ranteet tuli kipeeksi. Elämäni järkyttävimpiä ajonautintoja sitten fortson majorin jälkeen..!! PS. Oli muuten BMW merkkinen tuo ohjus, lentokoneen siipineen.
7774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyseisestä BMW:stä oli varmaan pyöränkulmat jääneet säätämättä uusiksi madalluksen jälkeen, tai sitten ne on säädetty vakioarvoihin, mikä ei aina toimi. Oma autoni (Saksalainen sekin, madallettu, isot pyörät, kivikova jyristin) vaati rankasti tehtaan suosituksista poikkeavat kulmat - kun homma saatiin valmiiksi, oli mittakoneen ruutu varoituksista punaisena... ja voin sanoa että menee ja kääntyy nätisti.

Enemmän aiheeseen liittyen, melkein veikkaisin että nuo ulosajot nykypäivänä ovat seurausta aiempaa nopeammista autoista ja autokoulun puutteista. Tekisi takuulla jokaiselle 18-kesäiselle hyvää lähteä ajo-opettajan kanssa radalle testaamaan, miltä tuntuu kun ajaa mutkaan kovaa, ja miten se auto siitä sitten lähtee luistamaan... nykypäivän hyvä henkilöauto pitävillä renkailla menee sen verran lujaa siinä vaiheessa kun pito loppuu, että reagointiaikaa ei jää kovin kummoisesti kuskille - ja jos tilanne pääsee yllättämään ensimmäistä kertaa, tasan varmasti korjaus ei tule ajoissa, eikä todennäköisesti myöskään oikein.

Osaltaan syyttävää sormea joutuu nyt antamaan vakuutusyhtiöille, jotka ovat viisaudessaan päättäneet että moottoriradoilla ajoharjoittelun yhteydessä sattuvia vahinkoja ei enää kaskosta korvata, ja toisaalta AKK:lle, jonka Street Slalom olisi voinut olla monelle erinomainen ensiaskel parempaan autonkäsittelyyn, kunhan vain olisivat tehneet siitä vähän fiksumpaa (come on - nuoriso tahtoo kuitenkin ajaa kilpaa kelloa vastaan, ei peruutella lankkujen väliin tms turhanpäiväistä)

Äänestä

Tehot noissa on järkkyjä. 200 - 300hv http://www.carfreaks.net/gallery/dynos/aab

Ja tekstiä: "Paluu reissulla aamuyöllä 01:30-03:30, Eltsun Neste - Mikkelin Tori 2 h tasan... "
http://www.bmwtuningclub.net/foorumi/viewtopic.php?t=10446&postdays=0&postorder=asc&start=45.

Ja homma hoituu:"omaani pulttasin ahtimen kiinni ja itse ajoin töissä tehot ja kirjoitin teho lapun. tehot pysyi samoissa kuin vakiossa eli 155kw koska mulla ei ollut rikastus piirit kunnossa. menin katastukseen ja juttelin leima sedän kanssa ja se katteli että tollaisen teit ja sanoin että noinhan siinä kävi..."
http://www.bmwtuningclub.net/foorumi/viewtopic.php?t=17271&postdays=0&postorder=asc&highlight=teho+400hp&start=30

Ja siitä pidosta: Kitka kumin ja asfaltin välillä ei oleellisesti muutu pinta-alan, renkaan kovuuden tai auton alustan mukaan.
Lepokitka hieman kasvaa (max 50%), mutta liukukitka on hyvin lähellä sama. Seurauksena hyvin terävä liukukynnys ja auton ohjausvirheisiin nähden anteeksiantamattomuus. Nopea reagointi ja tiukka alusta antavat tunteen hyvästä pidosta, mutta max pito on vakionrenkaillakin kohtuullinen sorron kasvaessa irtoamisen rajalle (vaikka pehmeältä tuntuukin).

Fysiikan lait tulevat vastaan.

Äänestä
  • 200hv. / tyhjä pää. Tässä ne pöpelikkö eväät!

    Äänestä

Olet Jorpe aivan oikeassa, monissa autoissa pojat pilaavat ajo-ominaisuuksia noilla helvatin matalilla ja leveillä renkailla. Hiekkateilläkin ollaan, kuin kuulien päällä!

Äänestä

Haukut väärää puuta. Vika on aina kuljettajassa. Auto voi olla vaikka kuinka huono tahansa ja vaikeasti hallittava mutta silloin nopeus pitää sovittaa auton hallittavuuteen. Yksikään auto ei itsestään kulje liian lujaa.. Päässä se vika on eikä autossa

Äänestä

Menisit sit tilastokeskukseen duuniin jos saat siit jotain tyydytystä huutelee jotain tilastoja tänne ja valittaa nuorten ajosta. Paljon vaarallisempia on vanhukset jotka ei nää eikä kuule mitään.
Et silleen

PS Parempi olla nuori poikavasikka ku vanha emakko

Äänestä
  • Sitten, kun saat ajokortin, huomaat ehkä, miten vähän vanhuksista on liikenteessä harmia verrattuna isoveljesi ikäisiin liikennehäiriköihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jorpe kirjoitti:

Nuorten 18-24-vuotiaiden ulosajot lisääntyneet huomattavasti. Tilastotietoa. Luuletteko te poikavasikat että fysiikan lakeja voi kumota, laittamalla leveät renkaat ja madallussarjan, sitten mennään kurveihin kun päättömät kanat.?? Kehutaan vielä että nyt on hyvä ajaa. Paskan marjat sanon minä, ajoin tuossa yhden kaverin pojan "autoa",jossa oli em. hemmeet. Kivikova jyristin ei mitään tuntoa, ohjaus nyki puolelta toiselle niin että ranteet tuli kipeeksi. Elämäni järkyttävimpiä ajonautintoja sitten fortson majorin jälkeen..!! PS. Oli muuten BMW merkkinen tuo ohjus, lentokoneen siipineen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu