Kalaöljy pahentaa aknea

Olen kahdesti kokeillut aloittaa kalaöljyn syömisen tavoitteena parempi iho, mutta molemmilla kerroilla olen pettynyt. Muutama kuukausi sitten kokeilin Pirkan valmistetta, ja finneja alkoi ilmestyä muutama päivä ensimmäisten kapselien oton jälkeen. Nyt kokeilin taas, tällä kertaa Mölleriä, ja nyt naama vasta huonoon kuntoon meni: finnejä ilmestyi sinne tänne ja iho alkoi näyttää todella epätasaiselta.

Olen lukenut, että joillakin voi käydä näin. Onko muilla samansuuntaisia kokemuksia? Osaako joku sanoa, mistä tämä oikein johtuu?
8195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mulla se on auttanut tai ei. En osaa yhtään sanoa.

Äänestä

Moi,

Olen valitettavasti huomannut saman.

Omega3-6-9 valmisteet ovat pahentaneet akneani.

Äänestä
  • Huomaa, omega 6 valmiste pahentaa aknea. Jos jatkat ni älä syö omega 6:tta.

    Äänestä

millanen ruokavalio sul on? Saattaa johtua siitä.

Äänestä

Syön mielestäni hyvin. Maitotuotteet jätin muutama kuukausi sitten, kun huomasin niiden pahentavan aknea. Sokeria vältän, en syö karkkeja enkä sipsejä, limsat jää kaupan hyllylle ja roskaruokaa syön hyvin harvoin. Alkoholia en käytä ollenkaan. Normaalia kotiruokaa syön. Ruokavalio ei mitenkään muuttunut noiden kalaöljykokeiluiden aikana, joten syömisistä naaman yllättävä kukkiminen ei voi johtua...

No mikäs tässä. Viisi vuotta kärsitty aknesta, yksi kuuri Roaccutania takana, samoin kaiken maailman antibiootit ja lääkevoiteet. Loppua ei ole näkyvissä. Akneni on mielestäni keskivaikean luokkaa. Ihan oikeasti, nyt kyllästyttää. Mitä ihmettä tekisin!?

Äänestä
  • joo. Mä oon jollain tavalla kokenut samoin. Mulla on lievä akne ja oon 12vuotias. Acnicyl-niminen finnienhoitosarja on mul täl hetkel käytös pienii tuloksii on antanu. Mul ei sinänsä oo vaikee elämä, koska kaverit on tukemas. Ainoastaan mun äiti huomauttaa epäkohteliaasti ja se suututtaa mua. En ois uskonu omast äidist. No jaa oot sinänsä aika mielenkiintonen tyyppi. Jos jatkettais tätä aihetta eteenpäin, sopiiko? =) (kuten kerrottais toistemme elämäst jotain) ps: sun kannattais ehkä lopettaa omega 3:n syönti. Kaikil se ei auta.

    Äänestä

  • Joo. Mä oon lukenu ton jutun, mut on siin tosi paljon tekstii. En oo tosin jaksanu kokeilla, koska oon löytäny jo oman hoitokeinon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


464679 kirjoitti:

Olen kahdesti kokeillut aloittaa kalaöljyn syömisen tavoitteena parempi iho, mutta molemmilla kerroilla olen pettynyt. Muutama kuukausi sitten kokeilin Pirkan valmistetta, ja finneja alkoi ilmestyä muutama päivä ensimmäisten kapselien oton jälkeen. Nyt kokeilin taas, tällä kertaa Mölleriä, ja nyt naama vasta huonoon kuntoon meni: finnejä ilmestyi sinne tänne ja iho alkoi näyttää todella epätasaiselta.

Olen lukenut, että joillakin voi käydä näin. Onko muilla samansuuntaisia kokemuksia? Osaako joku sanoa, mistä tämä oikein johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu