Tiede ja Raamattu tukee toisiaan:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10807932

Näiden tutkimusten mukaan maapallolla on ollut tätä nykyistä ihmiselämää vain noin 6 000 vuotta.
1264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tarkennus. Oikea tiede ja Raamattu tukevat toisiaan. Väärä tiede (evoluutiosaasta) on humpuukia ja sotii Jumalaa vastaan.

Äänestä
  • Vain tietämätön aivopesty uskovainen voi väittää evoluutiota humpuukiksi. Hah hah haa!

    T: Iloinen nauraja

    Äänestä

  • UPDATE_10004203 kirjoitti:

    Vain tietämätön aivopesty uskovainen voi väittää evoluutiota humpuukiksi. Hah hah haa!

    T: Iloinen nauraja

    Aivopesty ateisti luulee evoluutiota todeksi. PYH!

    Äänestä

voiko olemattomuudesta mitään syntyä.

Äänestä

"""""voiko olemattomuudesta mitään syntyä."""""

Kaikki on joskus syntynyt olemattomuudesta.

Äänestä
  • Ei suinkaan, ei olemattomuudesta.

    Kun luominen tapahtui, se saattoi liikkeelle Aina Ollut.

    Äänestä

  • erehdyit pahasti. kirjoitti:

    Ei suinkaan, ei olemattomuudesta.

    Kun luominen tapahtui, se saattoi liikkeelle Aina Ollut.

    ja kaiken kattaa

    Sana.

    Luotu syntyy Sanan voimalla.

    Sana myös raamatullisesti tulee jakamaan vuohet ja lampaat.

    Äänestä

  • Olevaisuus on olemassa Jumalan ansiosta. Jumala on ELÄMÄ. Kaikkiallinen tietoisuus ja äly, juuri se kosminen elämän voima, jota ei tiedekkään voi selittää, eikä kumota.

    Äänestä

  • Olemattomuus on olemattomuutta. Ei siitä mitään voi syntyä toisin kuin olevaisuudesta.

    Äänestä

  • old_profile_39785 kirjoitti:

    Olevaisuus on olemassa Jumalan ansiosta. Jumala on ELÄMÄ. Kaikkiallinen tietoisuus ja äly, juuri se kosminen elämän voima, jota ei tiedekkään voi selittää, eikä kumota.

    ## Olevaisuus on olemassa Jumalan ansiosta. Jumala on ELÄMÄ. ##

    Sirkka-Iitan kauttahan se viisaus tähän ketjuu tuli, noinhan asia on!

    Hpr.11:3 Uskon kautta me ymmärrämme, että maailma on rakennettu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole syntynyt näkyväisestä.
    - -
    15 Ja jos he olisivat tarkoittaneet sitä maata, josta olivat lähteneet, niin olisihan heillä ollut tilaisuus palata takaisin;
    16 mutta nyt he pyrkivät parempaan, se on taivaalliseen. Sentähden Jumala ei heitä häpeä, vaan sallii kutsua itseään heidän Jumalaksensa; sillä hän on valmistanut heille kaupungin.

    Room. 4:17
    niin kuin on kirjoitettu: "Minä olen tehnyt sinut monien kansojen isäksi." Tähän Jumalaan Abraham uskoi, häneen, joka tekee kuolleet eläviksi ja kutsuu olemattomat olemaan.

    antti

    Äänestä

Hyvin oivallettu!

Äänestä

Joo kyllä. Aina kun tiede osuu oikeaan, ei tule ristiriitaa Raamatun kanssa.
Eikä todellinen vakava tiedemies voi Raamattuun usklomatta ollakaan kuin korkeintaan haparoivissa tieteen ensiaskelissaan.

Mielenkiintoista muuten tuo, että juutalaisten TAlmudissa ihmetellään, miksi kapinallinen Jeesus Nasaretilaisen kuollessa ristillä eräänä pitkäperjantaina maa järsisi, salamoi, ukkosti ja temppelin paksu esirippu, jonka sai avata vain kerran vuodessa, halkesi ylhäältä alas asti sekä "UHRIT MENETTIVÄT VOIMANSA".

He ihmettelevät yhteensattumaa, mutta eivät näe, että Jeesus oli luvattu Messias. Kerran tulee päivä, jolloin näkevät, ymmärtävät ja uskovat sen.

Sak. 12:10
Mutta Daavidin sukuun ja Jerusalemin asukkaisiin minä vuodatan armon ja rukouksen nöyrän hengen. Ja he kohottavat katseensa minuun, kohottavat katseensa häneen, jonka ovat lävistäneet. He surevat häntä, niin kuin surraan ainoaa poikaa, ja valittavat häntä katkerasti, niin kuin esikoista valitetaan.

Ilm. 1:7
Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.

Jooel 1 (4:1) -- Katsokaa, mitä tulee tapahtumaan! Tuohon aikaan minä käännän Juudan ja Jerusalemin kohtalon.
( http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Joel 2:1&rnd=1344287123906 )

Sak. 8:23
"Näin sanoo Herra Sebaot: Jokaisen Juudan miehen viitan liepeisiin tarttuu noina päivinä kymmenen miestä, jotka kaikki puhuvat eri kieltä, ja he sanovat: 'Me tahdomme tulla teidän mukaanne. Olemme kuulleet, että Jumala on teidän kanssanne.'"

antti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilmoitus asiaa kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10807932

Näiden tutkimusten mukaan maapallolla on ollut tätä nykyistä ihmiselämää vain noin 6 000 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu