Joo eli olis kiva opettaa ex-ravurille jotain koluliikkeitä esim. peräänantoa lisättyä käyntiä/ravia ym..
Miten saa ravurin herkäksi pohkeisiin ja asetuksiin kunnolla??Ravuri osaa vähän pohkeen väistöä ja asettuu huonosti eikä oikee tapahdu mitään kun antaa pohkeita paitsi kun haluaa ravia.?Haluaisin että heppa kuuliainen avuille ja taipuisa.?
Mitä kouluratsastus liikeitä yms. opettaa ex-ravurille??
4
206
Vastaukset
- _katherine_
Et voi lähteä mitään tiettyä liikettä treenaamaan ennen kuin perusratsastus on kunnossa (eli heppa kuuntelee pohkeita, taipuu jne...).
Aloita siis siitä, että menet tunneille. Tunneilla sitten opettajan kanssa opetatte hevoselle pohje- ja istunta-avut. Et voi odottaa että hevonen on herkkä pohkeille, kun todennäköisesti se ei edes tied mitä ne tarkoittaa.- kouluheppa
Kiitti kun vastasit.Paikassa missä heppa on ei ole mahdollisuuksia tunneille/kentälle ,mutta käyn itse tunneilla.
Hepalla ratsastelee muitakin nii se on vähän siitäkin ettei oo herkkä pohkeille/asettumaan kunolla.Kyllähän kaikki hepat osaa jos osaa pyytää oikein.Mutta nyt ollaan alotettu harjoittelemaa kaikenlaisia perus juttuja käynnistä lähtien. - piruponi
kouluheppa kirjoitti:
Kiitti kun vastasit.Paikassa missä heppa on ei ole mahdollisuuksia tunneille/kentälle ,mutta käyn itse tunneilla.
Hepalla ratsastelee muitakin nii se on vähän siitäkin ettei oo herkkä pohkeille/asettumaan kunolla.Kyllähän kaikki hepat osaa jos osaa pyytää oikein.Mutta nyt ollaan alotettu harjoittelemaa kaikenlaisia perus juttuja käynnistä lähtien."Kyllähän kaikki hepat osaa jos osaa pyytää oikein." Ei ne valmiiks osaa mitään istunta tai pohje-avuista, ihan opettaa ne joutuu.
Itselläni 3v. lämppäri, jonka kanssa alotettii maastakäsin, eli opeta hevonen ensin ääniavuille. Sitten selässä ku alkaa työskenteleen, nii paljon pääty-ympyröitä, voltteja yms. Sitten ku alkaa kuuntelemaan hyvin pohetta ja istuntaan, nii aletaan ravissa tekemään samaa, niin se oppii tietämään, että ne pohkeet ja paino ohjaa.
Sulla tosiaa ois hyvä lähtä tunnille hevosen kanssa, saisit ammattilaisen apua ja kommenttia tilanteesta.
->Tuon pohkeenväistön saa parhaiten opetettua, että toinen ihminen on maassa aluksi avustamassa ratsastajan apuja, tajuaa nopeammin, että mitä haetaan takaa. (näin me opetettii tuo minun toinen hevonen (suomenjullikka) 10 vuotta sitte väistämään)
- :-)
Minulla on 5v. tinkkeri, se osaa (tavallaan) capriolen, muttei ehkä ihan vielä suju, minulle on tullut se ongelma, kun on islannin hevonen se on tamma, niin Minun tinkkerini tietenkin..alkaa kiinnittää tammaan huomiota, eikä se sitten keskity mihinkään. tiedän, tämä on kyllä harvinaista, mutta kiva jos vastaisitte ongelmaani! :) kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741