Viimevuonna kävin Vantaalla, siinä Motonetin vieressä. Navigaattori lasiin ja koe-ajolle, tekivät lapun jossa joku hienon testerin nimi. Ottivat täyden hinnan, ja leima tuli. Kirjoittelin tästä aiemminkin, mutta ketju näköjään poistettu ! Nyt uusi katsastus ja uusi nopeudenrajottimen tarkastus, todellakin eri paikassa ! Täällä kysyivät vain että toimiiko rajoitin, myöntävän vastauksen jälkeen tekivät lapun ilman minkäänlaista testausta tai koe-ajoa, eivät sentään ottaneet täyttä hintaa ! Onko näin, että KAIKKI tarkastuslaput, jotka ovat muualta kuin VEHOSTA, ovat KUSE..STA !!!!
Nopeuden rajottimen tarkastus Sprinter !
5
2008
Vastaukset
- weffi
no pikähän paikka oli kyseessä, jos oikeasti näin menetelty niin pieleen on mennyt aika pahasti, eli paikka kiinostaa ettei ihan esson baarin jutuiksi menisi.
- Mihin ensi vuonna ?
Tämä ei ole esson baarijuttu, olen itse käyttänyt auton tarkastuksissa. Firmojen nimiä en viitsi mainita, mutta toinen tuolla Vantaalla ja toinen Tuusulassa. Onko jollain viisaammalla tietoa millä testereillä nopeudenrajoittimen pystyy tarkastamaan, auto on Mb Sprinter 313 cdi -04 ja autossa EI ole ajopiirturia. Pystyykö muut kuin Veho tekemään tarkastusta laillisesti ? Eli onko kaikkien muiden kuin Vehon tekemät, konttorille kiikutetut laput tehty "laittomasti" ??
- weffi
no konttorit voivat tehdä tiettyihin rajoittimiin sääntöjen mukaisen tarkastuksen, sitten tietyt korjaamot voivat tehdä omiin merkkeihin tarkastukset.....
Navigaattori ei ole yleis testilaite kaikkiin laitteisiin..
Vehon mittauksista ei tietoa kun vehojakin on ympärisuomen ja heidän ohjeistaan en tiedä, mutta jos todistukseen nimen alle laittaa niin asetusten mukainen mittaus pitää olla suoritettu.
Voit laittaa aseman tiedot, sulla ei le siinä mitään hävittävää, paitsi jos katsuri on kaverisi, esson juttuja tai jotain muuta hämärää. - Mihin ensi vuonna ?
Nyt EI ole kyse katsastuskonttorista, vaan testauksen tehneistä korjaamoista (on luvanvaraista toimintaa). Katsastuskonttoritkaan eivät tuota autoa pysty testaamaan. Navigaattori EI ole testilaite MIHINKÄÄN nopeudenrajoittimeen !
- Kaaallooo
Oliko Vantaan paikka Vistema ? Itselle käynyt samallai kyseisessä paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1908637
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264808- 504268
- 623837
- 513236
- 503020
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262696- 432501
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.452419Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382233