Join ennen kn tulin raskaaksi melkein joka päivä änkyräkännit n. viiden vuoden ajan. Haluaisin mennä AA:han tai johonkin tukiryhmään, mutta mitäs kun minulla on lapsi? Tai siis, kerrotaanko sosiaaliviranomaisille käynneistäni? Kun en todellakaan ikinä jättäisi lastani yksin juopottelun tai minkään muunkaan takia. Kaipaisin vaan tukea ns. ennaltaehkäisevänä hoitona..
Haluaisin apua alkoholismaan, mutta lapsi
6
196
Vastaukset
- Helppiä sinne!
Ns. ennaltaehkäisy perheissä on lastenhuostaanotto, eikä tarvitse olla edes juoppo. Varoitan oikeasti, että etsi lapsellesi hyvä hoitaja siksi aikaa, kun käyt istunnoissa, en luottaisi hetkeäkään lastenvalvojiin, sossuihin tai edes neuvolaan. Nämä tahot "olevinaan" haluavat auttaa, mutta se apu ei välttämättä ole sitä, mitä sinä haluat. Eli perheen kasassa pitämistä.
Soita AA:han ja kysele sieltä neuvoja tilanteessasi! Eikös apua saa myös puhelimitse? Ei tarvitse kotoa poistua minnekään.
http://www.aa.fi/index.php?type=0&id=23&pageid=23§ion=2
Tuossa on auttava puhelin ja auki aamusta iltaan!- ap
Niin mutta mietin mitä sinne AA:han uskaltaa kertoa tai uskaltaako mennä edes käymään jos saman tien sieltä sana kiertää sossuun. Vai onko heillä vaitiolovelvollisuus ja koskeeko se esim. sossuihin/lastenvalvojiin? Luotettavan hoitajan saisin istuntojen ajaksi. Mutta uskaltaako edes mennä? Pitääkö siellä kertoa sosturvatunnus ja koko nimi?
- Aurinkoista iltaa!
Jotenkin luulisin, että pelkkä nimi/lempinimi riittää ja eihän sinun tarvitse lapsestasi kertoa yhtään mitaan, ainakaan aluksi! Hyvä, että vauvelille hoito järjestyy. paras ratkaisu ikinä!
Itselläni ei ole kylläkään kokemusta tuosta, eli en voi sanoa varmaksi. Lueskele netissä AA:laisten keskusteluja, niin tiedät paremmin missä mennä.
http://aawebbi.activebb.net/forum liekkö tästä linkistä apua? - SHAMAANI NAINEN
http://www.youtube.com/watch?v=gZ46Hf5THWA&feature=plcp
KANAVSTANI VOISIT SAADA APUA.VERTAISTUKEA JA MUUTA HYVÄ ETTÄ HALUAT LOPETTAA JUOMISEN hienoa!- lsdogoh
Arvostan sinua kovasti. Pakko sanoa että upeaa että haluat apua, ennaltaehkäisevästi :) tsemppiä sinne!
- faktaa1
Tuo AA on anonyymit alkoholistit ja voit esiintyä siellä ihan millä nimellä tahansa (myös omallasi) ja mikään tieto ei liiku sieltä sosiaaliviranomaisten tietoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2313038
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252171Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2181726Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141705Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921540Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471277- 511243
- 1101065
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58984- 92975