Onko sosiaalitukia jaettu Lieksan sosiaalitoimessa virheellisesti? Näyttää siltä että Lieksassa olisi viranomaistaholla tehty virheitä, tästä nimittäin kertoo se että kaupungin viimevuoden tilinpäätöksen tilintarkastus on viivästynyt sosiaalitoimen rahankäyttöön liittyvien epäselvyyksien takia. Kansalaisten oikeusturvan kannalta on ensiarvoisen tärkeää että virkamiestyöskentelyä seurataan tarkasti "haukan katseella". Luottamus kaupungin virkamiestyöskentelyyn on viimevuosina pahasti rapautunut kaupunkilaisten keskuudessa ja sitä ei voida parantaa muutoin kuin virkamiestoimien läpinäkyvyyttä lisäämällä. On hyvin ymmärrettävää että kaupunkilaiset ovat väärinkäytöksistä tuohtuneita. Nämä ovat niitä asioita joista tulisisi puhua ja erityisesti nyt kunnallisvaalien alla.
Onko sosiaalitukia jaettu virheellisesti
Lieksa teemalla
23461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Niimpä niin. Mitäpä virkamiehiä jatkuvaan haukut. Siellä on yksimielinen päätös ilman eriävää lausuntoa kaupunginvaltuustolta.
Tuo sosialitoimen jatkuva haukkumisesi on vain tapa tehdä tuota kuntavaalikampanjaasi. Tavat vaan poikkeaa viikottain.
Oli muuten ensimmäinen kerta kun kirjoitin tällä palstalla, mutta ei taatusti viimeinen. Täällä näyttää olevan pelokkaita virkamiehiä kärppänä palliaan vahtimassa.
Millä sinä ajatelet nim.merk. etkö jo häpeä..? Yksimielinen päätös koski somaleiden tänne tuloa, ei ylisuuria avustuksia tms. Oishan hyvä että ajatelisit vihdoinkin niillä "omilla aivoilla" Mikä ei tunnetusti kuulu sdp ja keskustan saati sitten kokoomuksen käytäntöihin omilla jäsenillään. Puolue ohjaa ja tavan tallukat yrittää ymmärtää, mutta pitäisi muistaa että puoluetta ohjaa puolueen johtoryhmän omat edut, jotka ei välttämättä ole puolueen jäsenien etuja..;-)
Laitappa sitten varmaa tietoa noista ylisuurista tuista. Muutoin noilta kirjoituksiltasi on pohja poissa. Siis varma tieto.
Siinä oli muuten persutkin päättämässä ja eipä tuolta vastapuheita saatikka eriävää lausuntoa tullut.
Jos tilintarkastus on nyt viimein saatu tehtyä ja se on saanut valtuuston siunauksen, niin kovin hissukseen hommailut on paketoitu ja vastuista luikerreltu taas kerran. Ylimieliset suomalainen virkamiehet sen kun jyräävät vielä jonkin aikaa.
Kirjautunut viimeksi: 29.7.2012 14:29
Tilinpäätöksen vahvistaminen on saamani tiedon mukaan viivästynyt tuntuvasti sosiaalitoimen toimeentuloyksikön toimiin liittyen, siellä yksinkertaisesti asiat eivät enää ole tasapainossa. Valtionosuuksilla ratsastaminen alkaa maksaa kovaa hintaa ja niiden maksumiehinä pitäisi olla ne virkamiehet ja poliitikot jotka ovat päätöksiä tehneet. Siirtämällä vastuu ongelmista nuorille jotka kokevat tulleensa petetyiksi, on vastuutonta käytöstä. Koko tämä revohka pitäisi nyt saada päivänvaloon kansalaisten lähempää tarkastelua varten.
ylin päättävä hallintoelin. Lieksan kaupunginvaltuusto. Itsemme valitsema.
Se on vain niin ettei moni sinne tollaisa valtuuttetuja halunnut..! Jotka ylittää kaiken mahdollisen mitä ylittää voi..! Tuntuu siltä että valtuutetuilta on mennyt somalit ja Lieksan butjetoidut varat sekaisin. Toisia on jopa liikaakin, toisesta on pikkusen uupeloo...!
Kyll' on niin tunnistettavaa tekstiä tääl. Muutama henkilä on kaupungissa, jonka ajatusmaailma on juuttunut sosiaalipuolen haukkumisen puolelle. Mutta mitään todellisia vaihtoehtoja ei kuitenkaan osata tarjota. Helppo on suutaan näiden ukon juntturoiden pieksää. Kaupunkia ei tälleen kyllä kehitetä.
pimm pimm pooommm kanan tunnistaa höyhenistä!
Niin on vastapuolen tekstistäkin tunnistettavissa kuka täällä hänksöttää.
Kun lukee tätä palstaa ja Facebookin Lieksa ryhmää ei voi erehty kirjoitustyylistä, pitäiskö linkitellä naaman kuvat kirjoittajista tänne?
naamakuvat esille. siitä se lähtee.
No kukas se siellä kirjottelloo? On vaikia olla kun ei saisi sannoo vielä mittään kun ei ole virallista luppoo.. Yrittää kuitenni pittää. Sosiaalitoimee kannattaa aina haukkuu.
Ihan asiaakin väliin. Muistaakos kukaan milloin se alkoi tämä sosiaalipuolen jatkuva haukkuminen. Oli jo ennen maahanmuuttajien tuloa tänne ja eikös siihen vaan sisältynyt jokunen "episodi"pisteeksi.
Maahanmuuttajat on nyt tälläinen keppihevonen, aihe, jolla yritetään sostointa mustamaalata.
Ja aihe liittyy tuleviin kuntavaaleihin.
Mikäli paikallinen puoluejärjestö on luvan antanut tälläiseen ala-arvoiseen toimintaan, on kyllä aihetta itsetutkisteluun syvästi. Taasen jos siellä yksittäinen hemmo tekee myyräntyötä kostoaikeissa, olisi erittäin viisasta siivota niitä omia nurkkia, ja topakasti.
Ketjun aloittaja puhuu asiaa. Kyllä minullekin kelpaisi 1600,00 euroa puhtaana käteen kuukaudessa :)
ps. Totuuden esiintuomiseksi on joskus jopa rikottava lakia. Rehellinen köyhä kansa ja äänestäjä ei hyväksy virkahippojen pelleilyä kuin tiettyyn rajaan asti.
Vieläkö sitä tilinpäätöstä saa odotella? Kertokaa julkisuuteen miksi viivästyy!
viivästyy tietenkin siksi että "tietyt" rahamäärät on sovitettava kohdalleen ja näyttämään mahdollisimman normaaleilta tai mieluimmin vähäisiltä kuluilta siirtämällä niitä muiden nimikkeiden alle.
Et sie nyt tuota tiijä?
Sivusta seuranneena kysäisen tälle eräälle palstailijalle., miksi ihmeessä kuntalaiste pitäisi edistää yhtään mitään? Eihän heille siitä makseta!!
Sielläkin on sairaan kallista "työvoimaa" pitämässä aivoriihiä kaikenmaailman palavereissaan, rahaa kuluu, mutta mitään uutta ei tule muiden, kuin mamujen kohdalla!!! Ja en asu siellä sitten.
Miten menee tilinpäätöksen kanssa?
Kuuluu tulevan tilinpäätös vaalien jälkeen. Liekkö kaikilla tarkastuslautakunnan jäsenillä puhtaatjauhot pussissa kun ei uskalleta julkaista.? Haloo äänestäjät. Mietitäämpä tarkkaan ketä äänestetään.
Kun noin asja vaivaa niin tuossapa yhteystiedot. Kun oot kysynyt niin laita vastaus tänne.
pj. Kaverinen Maija SDP
terveydenhoitaja/yrittäjä
Jokitie 20, 81720 LIEKSA
puh 0500 773 717
vpj. Ikonen Veijo KESK
maanviljelijä
Vuonisjärventie 33, 81560 VUONISJÄRVI
puh 040 729 3661
j. Hujanen Heikki KOK
Rantalantie 4 B 8, 81720 Lieksa
puh 050 599 3992
[email protected]
j. Niiranen Anja KESK
eläkeläinen
Koulukatu 17 A 3, 81700 Lieksa
puh 040 724 9023
j. Vallius Martti VAS
eläkeläinen, rakennusmies
Repotie 14, 81700 LIEKSA
puh 0400 123 806
[email protected]
Vasta vaalien jälkeen? Pelkääkö demarit menettävänsä äänet perussuomalaiselle puolueelle? Jokuhan siinä mättää tuossa hommassa!