Ulkomaanmatka ja haaste velasta

Eli probleemos on se, että voinko matkustaa ulkomaille vaikka minulla on velkahaaste käräjäoikeudessa. Siitä on tieto mennyt jo poliisille, joten kun menen turvatarkastukseen lentokentällä, niin voidaanko minun matka estää tämän haasteen takia?

Pikaisesti toivon apua, lähtö on alle viikon päästä!!!!

KIITOS
10632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Moraalia löytyy näköjään.. Voi V..ddu toivottavasti aidan takaa löytävät tilaa...
Hoida asias kuntoon ja lomaile sitten...

Äänestä

Kyseessä on siis minun äidin auheuttamat velat, joita en tosiaankaan opiskelijana saa maksettua :(

Äänestä
  • Ei se matkailuusi vaikuta. Mutta luulisi olevan vähille rahoille tärkeämpääkin kohdetta kuin lentely pitkin maailmaa.

    Äänestä

Tämän matkan maksaa ystäväni, joten minun NE VÄHÄT RAHAT menee kaiken mahdollisen velan maksamiseen ja ruokaan. Onneksi on ystäviä, joiden avulla voi edes hetkeksi unohtaa tämän pahan olon ja ahdistuksen.

Toivon todella, ettei se velkahaaste vaikuta matkailuun...

Kiitos vastauksesta :)

Äänestä
  • Höpö..pöpö..Ei siul maast poistumiskieltoa ole:)Tietty ystävät olisi enemmän auttanu maksamalla sitä taakkaa pois,Olisi paha olo ja ahdistus mennyt nopeammin ohi.

    Äänestä

Ystävät ovat auttaneet minua myös velkojen maksuissa, mutta nyt he halusivat minut mukaan ulkomaille :)

Äänestä

Juu ainahan velat on jonkun muun aiheuttamia.
Kalluppi: kuinka monen ystävät ovat maksaneet muille ulkomaanmatkoja?

Äänestä

"Kalluppi: kuinka monen ystävät ovat maksaneet muille ulkomaanmatkoja?"

-En tunne ketään,vaikka 2-3 reissua vuodessa teenkin,joten "puolituttujakin" kertyy koneessa varsin mittava määrä vuodessa.

Äänestä

jos et ole vastaanotttanut haastetta ulosotosta tiettyyn aikaan mennessä, vievät sinusta etsintäkuulutuksen poliisille. Jos sinua ei vieläkään tavoiteta, voidaan sinut tuomita yksipuolisesti oikeudessa. Eli jos tuona aikana näytät passia poliisille, lienet joutuvan hakemaan haasteen ensin....

Äänestä
  • Mitähän tämäkin tajunnanvirta taas oli? Asian ei liittynyt ainakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomalle lähtevä kirjoitti:

Eli probleemos on se, että voinko matkustaa ulkomaille vaikka minulla on velkahaaste käräjäoikeudessa. Siitä on tieto mennyt jo poliisille, joten kun menen turvatarkastukseen lentokentällä, niin voidaanko minun matka estää tämän haasteen takia?

Pikaisesti toivon apua, lähtö on alle viikon päästä!!!!

KIITOS

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu