http://yle.fi/uutiset/espanjalaisnaiset_protestoivat_aborttilain_kiristyssuunnitelmia_vastaan/6234608
"Oikeusministeri Alberto Ruiz-Gallardon on ajanut lain tiukennusta. Hän on sanonut haastattelussa, ettei ymmärrä, miksi abortti tulisi sallia siitä "yksinkertaisesta syystä, että sikiö on vammautunut tai epämuodostunut"."
Tervettä järkeä Espanjan naisilla
9
209
Vastaukset
Kohta kai päästään filmaamaan uudestaan "Francon aikaa" reaaliajassa.
- 17
Miehet siellä taas on vaatimassa naisten oikeuksien kaventamista.
Kaksi omituista kohtaa:
"Lakiesityksen mukaan myös 16- ja 17-vuotiaat tarvitsisivat tulevaisuudessa vanhempien suostumuksen aborttiin"
Velvoitetaanko vanhemmat sitten elättämään tuo pakolla synnytetty lapsi?
"Naisjärjestöt hämmästelevät myös suunnitelmien ajankohtaa, sillä samaan aikaan hallitus vähentää vammaisille suunnattujen palvelujen rahoitusta."
Niinpä. Tiedät synnyttäväsi vammaisen lapsen ja samalla tiedät, että yksin maksat kaiken lapsen tarvitseman ehkä hyvinkin kalliin hoidon. - dgkdltu
Espanjan hallitus jyrää vaikka 81% kansasta vastustaa.
- gyhuio
Niinhän se Suomessakin menee esimerkiksi eutanasian suhteen. 80% kannattaa, mutta eduskunta vastustaa.
- totta,
gyhuio kirjoitti:
Niinhän se Suomessakin menee esimerkiksi eutanasian suhteen. 80% kannattaa, mutta eduskunta vastustaa.
97-98% uskoo Jumalaan mutta ateistiset lait vain jyrää
- zyrt
totta, kirjoitti:
97-98% uskoo Jumalaan mutta ateistiset lait vain jyrää
Voisitko täsmentää mitä tarkoitat ateistisilla laeilla?
- ------
totta, kirjoitti:
97-98% uskoo Jumalaan mutta ateistiset lait vain jyrää
kerrotko nimimerkki "totta" mitä tarkoitat ateistisilla laeilla.
- iIkimys
Nyt on SamiA vaikeassa tilanteessa. Abortti pitää tietenkin kieltää, mutta tässä tapauksessa se tarkoittaa myös sitä, että esimerkiksi niinkin aivovammaiselle lapselle, joka ei koskaan tule olemaan varsinaisesti tajuissaan, tulee antaakin mahdollisuus elämään: sehän on juuri sitä tasa-arvoa jota SamiA kaikin voimin vastustaa.
Mahtaak se niin vaikeuksiin joutua...se on sen tasa-arvo-käsitys siitä kätevä, että se on kuin yhdenkoon sukkahousut...siitä voi tehdä vaikka teepussin, jos tarve vaatii. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345197Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2845050Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä604483Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281814Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont211774Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791723Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151631- 1051486
