Hei,
olen ajautunut itseaiheutettuun mutta erittäin tukalaan tilanteeseen. Minulla on yhteensä n. 1200e velkaa eri pikavippiyhtiöihin ja Klarnalle. Perintäkirjeitä on tullut Klarnalta ja olen saanut sovittua jonkinlaista maksusuunnitelmaa. Siirryn osa-aikaisesta työstä kokopäivätyöntekijäksi, jolloin tulonikin kasvavat, mutta vasta syyskuussa. Mitä teen, yritänkö sopia perintäyhtiöiden kanssa osamaksuista vai voinko saada mistään kulutusluottoa jonka avulla estän muiden maksujen menemisen perintään? Velat kasvavat kokoajan korkoa ja pelkään, etten selviydy. Onko näin nuoren mahdollista saada kulutusluottoa esim. 1000e?
19-vuotias veloissa
10
745
Vastaukset
Unohda nyt ne kulutusluotot. Otat yhteyttä velkojiin, kerrot heille tilanteesi ja pyrit sopimaan asiallisesta maksujärjestelystä heidän kanssaan. Aina parempi jos saat rahaa hankittua jo ennen palkkapäivää esimerkiksi omaisuutta realisoimalla.
- Minävain93
Kiitos vastauksesta. Kuinka pitkälle perintäyhtiöt yleensä joustavat vai onko se yksilöllistä? Syyskuun lopussa tosiaan rahaa vasta tulossa...
- BirdYNamNam1
Minulla melkein sama tilanne, tarvitsisin 2000e jotta saisin velkani maksettua ja voisin lyhentää tätä isompaa lainaa kuussa pienemmillä erillä. Kaikki koitettu, kulutusluottoa ei saa tämän ikäiset mistään. Turhauttaa oma tyhmyys. Onneks sentään on työpaikka, mutta eipä se hirveästi auta kun ei palkasta pysty maksamaan kuin pienen osan pois veloista. Mistäköhän sais apua ennen kun maksuhäiriö tulee leimatuksi?
- Sampo356
Ei ainakaan kannata pikavipeillä noita velkoja maksaa takasin. Kulutusluotto yks mahollisuus mutta siinä on ikäraja yleensä 25v ainakin freedom, nopsalaina jne. Pankilta ehkä saattais saada 1000-2000e jos on vakituinen työ ja säännölliset tulot. Op ainakin nihkeilee, ei riittäny itelläni edes takaajan kanssa. Nordeasta joustoluotto vois olla yka vaihtoehto
- Kyllä selviät
Olisiko sun mahdollista ottaa toinen työ iltaisin ja / tai viikonloppuisin.
Olet nuori ja jaksat tehdä hommia emnemmänkin kuin 8h / pv. Etsi vaikka kuinka tilapäinen homma ja maksa velat pois. Summa on kuitenkin aika pieni.
Pariksi kuukaudeksi myös kulut minimiin. Keittelet puuroa ja muuta edullista. - ei terve
Ilman muuta kannattaa ottaa pikavippi/kultusluotto velan maksamiseksi. Se on ainoa järkevä ratkaisu tässä tilanteessa! Trust me!
- 09ioaj
Se tuhat euroa on muutaman kuukauden päästä 5000€ xD
- 20vuotiasjamppa
tottakai selviät. kunhan pääset sinne töihin ja sovit maksamisesta velan perijöiden kanssa, olosi on parin kuukauden päästä jo paljon parempi!
Älä huoli, selviät kyllä, kunhan teet oikein NYT. älä lisää velkaa. - sdfsfsd
Peesaan aiempia: ÄLÄ tee sitä virhettä, että koetat paikat aiempia velkoja uusilla veloilla. Ota mieluummin takkiisi nyt näistä ensimmäisistä veloista. 1200 euroa on oikeasti PIENI raha siihen verrattuna, että mihin kuseen on moni velalla velkaa korjannut joutunut.
Eli soita velkojille ja kerro mikä on tilanne. Sano, että yrität välttää kaikin keinoin ulosottoon joutumista ja että sen vuoksi toivoisit pientä maksuaikaa lainallesi. Syyskuu on kuitenkin lähellä jo.
Ja kerro että olet valmis maksamaan viivästyskorot.
Ne on kuitenkin PALJON pienempiä kuin perintäkulut roistofirmoilta. - PerusPena69
Tilanteesi on täysin toivoton. Köysi auttaa pois tästä helvetistä. Ehkä seuraavassa elämässä sitten viisaampana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412014- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637