Pitkä krapula?

Väsynyt..

Terve.
Olin tuossa viikonloppuna kavereiden kanssa vähän juhlimassa, ja olen siis 16vuotias nuori, noh, join vain perjantaina, mutta niin paljon etten muista ihan viimehetkistä mitään, mutta muuten kyllä suunnilleen kaiken. Pitkään aikaan ei ole ollut juomisen jälkeen edes minkäänlaista krapulaa, ehkä maximissaan vähän pää kipeä, mutta sinä aamuna oksensin kaksi kertaa, enkä päivän aikana pystynyt syömään oikein mitään, ja olo oli muutenkin sekava, niinkuin olisi vieläkin ollut pienissä. Nukuttuakaan ei tullut viikonloppuna kun ehkä 6h/yö
No nyt on tiistai, ja olo on vieläkin todella väsyneen oloinen, ja epäaito, vähän ehkä horjuttaa yms. Mitä tapahtui? Mikään alkoholistin alku en ole, satunnaista käyttöä kun on jotain juhlia, ja yleensä juuri sen verran että tulee mukava olo, nyt vain meni ehkä toista kertaa yli. Joten vielä vähän tietämätön, siksi kysyn, osaako joku auttaa mikä on? :/

5

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sweet Little Sixteen

      Juu, ei mittään hätiä lapsukainen. Krapulan saloihin pääsee vasta tuossa 25 ikävuoden jälkeen jos tuossa teininä rupee vetää viikonloppuisin kaksin käsin. Kuustoista kesäisenä on vielä niin puhdas kroppa että pieni viunatintti viikonloppuiltana voi tuntua aika erilaiselta olotilalta kuin kristallinkirkkaana arkena normaalisti on. Itse olen neljänkympin huonommalla puolella ja tässä vaiheessa kankkuset ovat jo niin työläitä että viuna ei enää edes oikein maistu kunnolla muuta kun ruoan kanssa. Jos vahingossa tulee vedettyä tappiin asti niin siinä menee viikko ihan nopeasti toipuessa ja silloinkin pitää mielellään olla lomalla.

      Jos viunasta tulee liian ikäviä oireita niin kannattaa jättää vähiin jo nuorena niin oppii paljon fixumman tavan ottaa aikuisena....

    • yli ja ulos

      Joit varmaan liikaa ja samassa suhteessa liian vähän vettä. Pari lasillista vettä silloin tällöi juhlinnan lomassa auttaa kummasti seuraavaa aamua. Myös syöminen enne dokaus reissua on hyvä lääke ja välillä jotain pientä hiukopalaa juhlinnan ohessa. Ja aamuista päänsärkyä voi etukäteen lievittää heittämällä burana naamariin ennen nukkumaan menoa. Alkoholi kuivattaa elimistöä ja aivoja. Ja syöminen auttaa pitämään suola tasapainon kunnossa, koska tunnetusti suola säilöö nesteen kehoon. Burana auttaa muuten vaan. Näillä pääsee ainakin alkuun:-)

    • ketjun aloittaja..

      Mutta miten tuo voi johtaa näin pitkään väsymykseen? Onko tämmöinen yleistä muka, kellään kaverilla ei ainakaan ikinä ole mitään tämän tapaista ollut, ettei vain oo mitään vakavaa tapahtunut......? :(

    • Perse-Einari

      Krapulaväsymys kestää tässä kolmekymppisenä helposti viikon tai puolitoista, krapulamasennus kuukauden päivät. Olet vain saanut maistiaisen siitä, millaiset krapulat sinuakin odottavat muutaman vuoden kuluttua ihan säännöllisesti. Tervetuloa aikuisten maailmaan. Se on vittumainen paikka.

    • Juice123

      Olet raottanut ovea helvettiin. Kun ryyppäät muutamasta päivästä jopa viikkojen mittaisia putkia tiedät mikä on krapula. Siitä toipuminen kestää viikkoja. Helvetillinen hikoilu, tärinä ja tutina. Kaikenkaikkiaan äärettömän kuvottava, oksettava ja hermoja raastava, pelkotiloja, unettomia öitä, jopa sydämen rytmihäiriöitä aiheuttava saatanallinen olotila on se todellinen krapula.

      Alussa toki alkoholin sietokyky on vaatimatonta, jolloin krapulatkin menevät ohi seuraavan aamun lievällä päänsäryllä.

      Vuosien, vuosikymmenten myötä alkoholin sietokyky kasvaa, niin kasvaa myös krapulan vaikeusaste. Se on aina suhteessa juotuun promillemäärään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe