Oletko joutunut

Vaara vaanii

Vaarallisiin tilanteisiin elämässäsi?

14

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämäpä sattu!

      Just tänään sain tietää että ryöstömurhasta vankilassa istunut, mulle vapauduttuaan tappotuomion antanut on vapautunut. Syyttää minua tuomiostaan, vaikka minulla ei ole mitään syytä hänen tekemäänsä rikokseen. Olin vain todistajana oikeudessa siitä, että olen nähnyt ko. ryöstömurhaajan murhaamansa henkilön seurassa teon tapahtumailtana.
      Oikeudessa, ja sitä edeltävissä kuulusteluissa todistin ryöstömurhaajan anastaneen uhrin henkilökohtaista koti-irtaimistoa ja omaisuutta.
      Opiskelin toisella paikkakunnalla, elikkä silloisella tapahtumapaikkakunnalla teon tapahtuma-aikana, ja olin julkisella paikalla töissä, missä tämän tapaamisen tiesin varmasti tapahtuneen.
      Piti lähteä nyt iltasella jonnekkin omille reviireille, mutta menemättä jää! En todella uskalla, ja kun olen julkisella sektorilla töissä, niin todella pelottaa.
      Pitää huomenna varmistaa onko se vapautuminen totta, kun varmalta tuttavataholta soittivat nähneensä ryöstömurhaajan livessä.
      Pelottaa todella, eihän ole kummoinenkaan keino saada henkilön osoitetietoja.
      Tämä on TOTTA JOKA SANA. Kertokaa jos tiedätte mistä apu, pelko valtaa. Pitääkö soittaa virkavallalle heti, vai mitä helketissä teen? Kaikkeen sitä joutuu!

      • Suomen laki.

        Vain jos henkilö ilmestyy näköpiiriisi selvästi vainoten tai jopa uhkaillen sinua, voit hakea lähestymiskieltoa. Muuten ei ole mitään jakoa. Hän on vapaa. Suunnittelemaan vaikka uusia murhinkeja. Siitä kun ei rangaista. Se on laki.


      • Tämäpä sattu
        Suomen laki. kirjoitti:

        Vain jos henkilö ilmestyy näköpiiriisi selvästi vainoten tai jopa uhkaillen sinua, voit hakea lähestymiskieltoa. Muuten ei ole mitään jakoa. Hän on vapaa. Suunnittelemaan vaikka uusia murhinkeja. Siitä kun ei rangaista. Se on laki.

        Mistäs mä voin tietää minkä kulman takana se kurkkii? Suunnittelustahan ei tuomiota saa, vaan siitä että on näyttöä siitä että uhkailee, ja se ei riitä jos minua uhkailee, ja minulla ei todistajia tai todisteita uhkailusta.
        Siis pelottaa todella, sen henkilön tiedetään vankeusaikanaan kertoneen tuon minun tappotuomioni. Olen ammatissa missä näitä vapautuneita, ja ongelmaihmisiä joudun auttamaan, mutta nyt olen itse pulassa. Kai parasta että menen jonkun toisen luoksi yöksi, tai pyydän jonkun luokseni.
        Kauhulla odotan tulevia päiviä. Puhelinnumeroni on salaisia, ja osoitteeni pitäs olla työni vuoksi peitossa, mutta noilla venkuloillahan on monia yhteyksiä millä hakevat haluamansa henkilön esille.


    • Kyllä vain olenkin. Työssäni avopuolella useinkin tulin uhatuksi teräaseilla ja jopa piilukolla..vai mikä lie torrakko se olikaan..Aina...(onnekseni) sain kuitenkin tilanteen laukeamaan ja uhkailijat riisutuksi ns aseista...;o)...

      • Tämmösilläkö

      • ;)))

        Seuraavan kerran yritä ohjata niitä huuhaalle :) Sano, että sieltä löytyy ystävä :)


      • Mitä pitää
        ;))) kirjoitti:

        Seuraavan kerran yritä ohjata niitä huuhaalle :) Sano, että sieltä löytyy ystävä :)

        ohjata huuhaalle?



      • ;))) kirjoitti:

        Seuraavan kerran yritä ohjata niitä huuhaalle :) Sano, että sieltä löytyy ystävä :)

        Voe mahoton..Tuskin enää muistan koko huuhaata...:o/...


    • No kerran meinas ajaa poliisi päälle, mutta saivat pysäytettyä autonsa.

    • kyl kerran oli sit tosi paha paikka! ne kun meinas tual tyäkkäris tarjota mul töitä??? mää oli sit nii kauhiast järkyttyny tommoset ajatuksest et sit mittä määrää;((. kyl hiuka vanhempana on sit rauhottunu, mitä ny kerran yks naiseks luakiteltava ehrotti et mennä naimisi, mä siihe sanosi et emmää enää viitti ko tullu ni laiskaks. ni et simmotti meil...
      Raisin my family-steve kekana-http://www.youtube.com/watch?v=PJ2TJUZL1I8

      • tyhmyyttäsi


      • kommenttinen
        lainaatko kirjoitti:

        tyhmyyttäsi

        Sinulle ei tarvitse lainata, olet tyhmä muutenkin kommentteinesi.


    • toni.

      pikkupoikana meni linja-auto jalkaterän yli, oli työläisauto ja meni mua väistäessä vielä ojaankin mutta ei kaatunut kun iso puu piti pystyssä, siis lähdin juoksemaan tien yli kun kuorma-auto meni edestä ohi mutta kuorma-auton takaa tuli se linja-auto ja tunsin vain kun joku heitti mut selälleen tielle, jalkaa kirvelsi ja juoksin rantaan jalkaa järvessä hautomaan, ei jalassa muuta näkynyt kuin pieniä reikiä kun sora puhkaisi ihon, kuljettaja ja matkustajat hakivat mua mutta eivät löytäneet, isä kyllä keskusteli kuljettajan kanssa myöhemmin ja sanoi mulle että kuljettaja jarrutti ja väisti ojaan mutta kerkisin silti saada tällin, porukat olivat kontallaan auton lattialla

      3 kertaa on ammuttu, alkoi känniläinen ampua hirvikiväärillä rannasta kun olin soutelemassa, ei voinut muuta kuin hypätä järveen, pääsin uimalle ja sukeltelemalla niemeen kivien taakse suojaan, olkapäästä tuli verta kait siihen luoti raapaisi

      toisen kerran olin vanhan saunan nurkalla istumassa ja katselin järvelle niin yhtä äkkiä jysähti ja naapurin isäntä ampui seinään kun oli harjoittelemassa hirvikoetta varten, tuli siinäkin hihaan reikä

      joskus pikkupoikana kaveri ampui vahingossa mua persauksiin ilmakiväärillä ja lääkäri kaivoi luodin pois

      joten ei kovin ihmeellistä mulle ole sattunut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      44
      2669
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      156
      2600
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      33
      1781
    4. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      81
      1385
    5. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1337
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      35
      1147
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      84
      1107
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1068
    9. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      47
      967
    10. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      63
      966
    Aihe